PGE VIVE KIELCE

Aktualności

Mamić: Od każdego w drużynie będę mógł się wiele nauczyć

Autor: Dodano: 2017-06-27, 09:55 0
Marko Mamić to jeden z trójki zawodników, którzy w sezonie 2016/17 trafią do naszego zespołu. Mierzący 201 cenymetrów chorwacki rozgrywający ostatnie sezony spędził w lidze francuskiej w zespole Dunkierki. W rozmowie 23-letni zawodnik opowiedział dlaczego zdecydował się na kielecki klub i jak widzi swoje miejsce w drużynie "żółto-biało-niebieskich"
 
VTK: Jakie argumenty zdecydowały o tym, że związałeś się z naszym klubem?
 
Marko Mamić: To bardzo silna drużyna, jedna z najlepszych na świecie. Zespół prowadzi znakomity szkoleniowiec a w składzie znajduje się wielu wyśmietnych zawodników. To ogromna szansa dla mnie, znaleźć się w takim klubie. Myślę, że tutaj będę się nadal rozwijał i walczył o najwyższe cele.
 
VTK: Miałeś okazję rozmawiać z Prezesem Bertusem Servaasem także podczas turniejów Final4 Ligi Mistrzów?
 
Mamić: Tak, odbyliśmy rozmowy dwukrotnie podczas zeszłorocznego i tegorocznego turnieju finałowego Velux EHF Champions League. Prezes Bertus Servaas jest bardzo uprzejmą osobą, odbyliśmy bardzo miłe rozmowy. Usłyszałem o wizji budowania klubu, która była bardzo przekonywująca. Wiem, że w składzie będzie systematycznie pojawiać się coraz więcej młodych zawodników, a drużyna nadal będzie utrzymywała wysoki poziom. Myślę, że to bardzo dobra droga, ponieważ cały czas w zespole są także doświadczeni zawodnicy, którzy pokazują na parkiecie niesamowite możliwości. 
 
VTK: Porozmawiajmy o tym jak zaczęła się Twoja przygoda z piłką ręczną...
 
Mamić: Jak większość zacząłem od piłki nożnej. W wieku 10 lat rozpoczęła się moja przygoda z handballem. Przez kilka lat równolegle uprawiałem dwie dyscypliny, ale w końcu musiałem wybrać. Mając 15 lat zdecydowałem się na piłkę ręczną. To była bardzo dobra decyzja...
 
VTK: Pierwszym dużym klubem dla Ciebie było szwajcarskie Kadetten Schaffhausen...
 
Mamić: Miałem zaledwie 18 lat, ale to była duża szansa. "Kadeci" występują w Lidze Mistrzów i myślę, że to dobry klub dla młodych zawodników. Poprzez grę w najbardziej elitarnych rozgrywkach, jaką jest Liga Mistrzów, można wypromować swoją osobę. Dzięki szansie występów na najwyższym poziomie, można się dużo nauczyć. Po kilku meczach wiesz już co musisz zrobić lepiej, nad czym mocniej pracować. 
 
VTK: Ostatnie dwa lata grałeś we francuskiej Dunkierce. To był dla Ciebie dobry czas?
 
Mamić: Oceniam go pozytywnie. Omijały mnie duże kontuzje, nie miałem większych problemów ze zdrowiem, więc mogłem skupić się na grze. Liga francuska także wiele mnie nauczyła, ponieważ są to bardzo wyrównane rozgrywki. W każdym meczu możesz stracić punkty, dlatego trzeba być świetnie przygotowanym i skupionym na każdym spotkaniu. Takie doświadczenia pomogły mi poczuć, że mogę zagrać w większym klubie i walczyć o najwyższe cele. Dlatego zdecydowałem się przejść do Vive Tauron Kielce...
 
 
W barwach Kadetten Schaffhausen Marko Mamić zagrał dwukrotnie przeciwko naszej drużynie
 
VTK: Masz zaledwie 23 lata, a na koncie już ponad 30 występów w kadrze. To duży bagaż doświadczeń dla Ciebie?
 
Mamić: Oczywiście, występy w zespole narodowym pomogły mi się bardzo rozwinąć. Reprezentacja Chorwacji gra na wysokim poziomie i to pozwala mierzyć się na parkiecie z najbardziej wymagającymi przeciwnikami. To bardzo ważne dla każdego młodego zawodnika i wszystkie mecze w kadrze są bardzo cenne. Ponadto, w naszym zespole narodowym grają świetni zawodnicy, przy których także mogę się rozwijać.
 
VTK: Który mecz w dotychczasowej karierze był dla Ciebie najważniejszy?
 
Mamić: Ostatnie Mistrzostwa Świata we Francji... dwa mecze: ćwierćfinałowy i półfinałowy w tym turnieju. Dla mnie każde spotkanie jest bardzo istotne i zawsze chcę dawać z siebie maksimum, ale jeśli miałbym jakieś wyróżnić, to myślę, że te dwa mecze z reprezentacją Chorwacji na francuskim mundialu.
 
VTK: Pamiętasz mecze przeciwko Vive?
 
Mamić: Atmosfera na meczach w Kielcach jest niesamowita.Pamiętam, że były pełne trybuny i znakomity doping. Widać, że ludzie w tym mieście kochają piłkę ręczną i "żyją" tym sportem. To będzie dla mnie fantastyczne doświadczenie, mieszkać w tym miejscu i grać z takimi kibicami. 
 
VTK: Jak mógłbyś opisać siebie jako zawodnika? Dysponujesz świetnymi warunkami fizycznymi, co predysponuje Cię do gry zarówno w obronie, jak i w ataku...
 
Mamić: Chciałbym być bardzo dobrym zawodnikiem zarówno w ofensywie, jak i w obronie. Dziś w piłce ręcznej trudno dokonuje się zmian podczas gry, ponieważ szybkość rozgrywania meczu wzrosła. Muszę ciężko pracować nad wieloma elementami, ale najważniejsze, żeby pomagać drużynie w każdy możliwy sposób. 
 
VTK: Co jest dla Ciebie najważniejsze w zespole?
 
Mamić: Myślę, że utrzymanie pozytywnej atmosfery i dopełnianie się nawzajem. To dwie kluczowe rzeczy... Czekam z niecierpliowścią na pierwsze dni przygotowań i aklimatyzacje w nowej drużynie.
 
VTK: Czy współpraca z którymś z zawodników będzie dla Ciebie szczególna?
 
Mamić: W drużynie jest wielu doświadczonych zawodników, którzy rozegrali o wiele więcej ważnych spotkań ode mnie. Dla mnie to będzie wielkie doświadczenie trenować z takimi graczami i podpatrzeć wiele detali, które mogą mi się przydać w grze. Od każego będę się mógł czegoś nauczyć...
Ocena:

Komentarze (0)

Dołacz do dyskusji

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!