PGE VIVE KIELCE

Aktualności

W poszukiwaniu optymalnego wieku piłkarza ręcznego

Autor: Magda Pluszewska Dodano: 2018-03-11, 06:09 0

W dziewiętnastym numerze gazetki meczowej #dawajDAWAJ, dostępnej dla kibiców w Hali Legionów podczas niedzielnego meczu z Płockiem rozważamy kwestię wieku w piłce ręcznej. Wspólnie z trenerem Talantem Dujshebaevem oraz zawodnikami Krzysztofem Lijewskim, Julenem Aginagalde i Sławomirem Szmalem szukamy m.in. optymalnego wieku dla piłkarza ręcznego, przyglądamy się percepcji młodości w różnych krajach i zastanawiamy nad istotnością wieku w procesie komponowania drużyny.

„Jako starszy mogę podpatrywać, jak młody z boku gra z błyskiem w oku” – przyznaje Krzysztof Lijewski – „Patrzę, jak chłopcy są dużo wcześniej przed treningiem, robią pompki, przygotowują się. Widać, że mają głód gry, a nie tylko za pięć szósta przychodzą i zawiązują buty. Widzisz, ja nawet jeszcze nie mam zawiązanych” – Lijek z uśmiechem patrzy na frywolnie zwisające sznurówki, dyndając nogami zwisającymi z blatu, na którym siedzimy parę minut przed wieczornym treningiem zespołu – „Widać, że im zależy. A jak im zależy, to mnie też, przecież ja też chcę jeszcze grać!”.

Wiek to dziwne zjawisko. Z jednej strony bezwzględnie wyznaczają go liczby, czyli coś, z czym nie można się kłócić, chyba, że ktoś byłby tak krnąbrny, by pokusić się o podważanie reguł matematyki. Z drugiej strony to kategoria o wysokim stopniu relatywności, którą determinują dwie skrajności: młodość i starość. Co to znaczy być młodym? Kiedy zaczyna się starość? Czy między tymi ekstremami coś w ogóle jest, czy w układzie współrzędnych wykres liniowy młodości nagle urywa się, by odnaleźć swój bieg gdzieś dalej, już z etykietką starości, jakby jakiś nieuważny student wymazał środek wykresu gumką?

Wyczynowi sportowcy w trakcie kariery ścigają się z czasem. Wiedzą, że nie mogą w nieskończoność eksploatować swoich organizmów na najwyższym poziomie. Jakie następstwa niesie dla nich upływ czasu i jak ważną zmienną w sporcie zespołowym jest wiek? Czy jest coś takiego jak optymalny wiek dla piłkarza ręcznego? Czy młodość wszędzie pojmowana jest tak samo? Na te pytania odpowiadamy w dziewiętnastym numerze informatora meczowego #dawajDAWAJ, który dostępny będzie w Hali Legionów podczas meczu z Orlenem Wisłą Płock, w niedzielę, 11 marca.

Ponadto, w numerze składy, statystyki i tabele oraz wypowiedzi zawodników obu zespołów. Michał Jurecki oraz Maciej Gębala mówią, jakie znaczenie mają dla nich obecnie starcia kielecko-płockie.

Ocena:

Komentarze (0)

Dołacz do dyskusji

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!