25.07.2003, 13:13

NASI RYWALE W LIDZE MISTRZÓW

Fotex Veszprem

To od lat czołowy zespół Starego Kontynentu, 10-krotny mistrz Węgier, choć w ostatnim sezonie Fotex niespodziewanie przegrał jednak walkę o mistrzostwo Węgier z drużyną Pick Szeged. Od lat gra w europejskich pucharach, ale jeszcze nigdy nie zdobyła najcenniejszego trofeum - Pucharu Europy. Największe sukcesy odniósł w ostatnich latach (m.in. w 1992 roku zdobył Puchar Zdobywców Pucharów), od kiedy jego sponsorem została firma Fotex, podobno największa prywatna firma Europy. Zatrudnia ona około 50 tysięcy ludzi, ma m.in. trzy fabryki mebli. Na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Portugalii w różnych narodowych ekipach grało 12 zawodników Foteksu. Mistrzowie Węgier mają też wiernych kibiców - gdy kilka lat temu grali w Hiszpanii, ich fani na mecz jechali autokarami pięć dni. Fotex Veszperm to od lat ścisła czołówka europejska. Świetna i bogata drużyna od dawna jest bliska wygrania Ligi Mistrzów, ale jeszcze nigdy tego nie dokonała. W poprzednim sezonie o sile Foteksu przekonała się Wisła Płock - Mirza Dzomba, Carlos Perez, Slavko Goluza czy Kirin Lazarow wraz z kolegami z ekipy z Veszprem dwukrotnie pokonali mistrzów Polski (w Płocku 30:25, a u siebie aż 38:24), bez straty punktu wygrali grupę A (m.in. dwa razy pokonali SC Magdeburg) i odpadli dopiero w półfinale Champions League, przegrywając z hiszpańskim Portland San Antonio.


Skjern Handball

Sukcesy na europejskiej arenie święci także Skjern Handball. Duńczycy dwukrotnie w ostatnich latach wygrywali Challenge Cup. W narodowych rozgrywkach nie są jednak górą, a w ostatnim sezonie w duńskiej TDC Ligaen zajęli trzecie miejsce za mistrzem kraju KIF Kolding i GOG Gudme.

 

BOŚNIA SARAJEWO LUB FIGAS AALSMEER

Kto będzie trzecim rywalem Vive, przekonamy się w drugiej połowie września ? wówczas dwumecz rozegrają mistrzowie Holandii i Bośni-Hercegowiny. Faworytem wydaje się być drużyna z Sarajewa, gdyż piłka ręczna w kraju tulipanów nie jest silną dyscypliną. Obie ekipy regularnie grają w europejskich pucharach, ale wiele w nich nie mogą zdziałać.

 

Bośnia Sarajewo

Drużyny z krajów bałkańskich zawsze miały solidną piłkę ręczną. Potwierdza to klub z Sarajewa. Choć nie odnosi sukcesów na Starym Kontynencie, to jednak regularnie gra w europejskich pucharach. Rok temu drużyna z Sarajewa w krajowych rozgrywkach zajęła dopiero ósme miejsce. Kilka tygodni temu była już najlepsza.

 

Fiqas Aalsmeer

Od lat najlepszy zespół Holandii. Jednak przepaść dzieląca piłkę ręczną z kraju tulipanów od reszty Europy jest zbyt duża, by Fiqas zdołał coś zdziałać w rozgrywkach. ? Życzę im wszystkiego najlepszego, ale nie daję wielu szans ? skomentował Bertus Servaas, urodzony w Holandii prezes Vive. Głównym sponsorem drużyny z miasta Aalsmeer jest produkująca oprogramowanie do komputerów firma Fiqas.