Miłosz Wałach najlepszym bramkarzem Balaton Cup 2019!
21.01.2019, 15:43
News Młodzież

Miłosz Wałach najlepszym bramkarzem Balaton Cup 2019!

 • Magda Pluszewska
 • Tekst

pluszewska 2

W miniony weekend zakończył się w Veszprem 29. Balaton Cup, jeden z najmocniej obsadzonych turniejów juniorskich w Europie. Zawodnicy PGE VIVE II Kielce wprawdzie nie zajęli wysokiego miejsca w zawodach, ale zdobyli cenne doświadczenie z ekipami złożonymi głownie z zawodników o rok starszych od nich. Duży sukces indywidualny odniósł nasz zawodnik, Miłosz Wałach, którego wybrano najlepszym bramkarzem turnieju!

Juniorzy PGE VIVE II Kielce nie mieli łatwej przeprawy przez węgierski Balaton Cup 2019. Ten bardzo mocno obsadzony turniej żółto-biało-niebiescy zakończyli na ostatnim miejscu, wygrywając zaledwie jeden mecz z norweskim BSK Handball Elite. Choć wyniki może nie wyglądają dobrze, to w rzeczywistości młodzi żółto-biało-niebiescy wypadli na turnieju lepiej, niż mogłoby się wydawać.

Turniej w Veszprem był bardzo trudnym turniejem do wygrania, brały w nim udział najmocniejsze drużyny juniorskie w Europie – komentuje kierownik drużyny PGE VIVE II Kielce, Wojciech Partyka – My pojechaliśmy rocznikiem de facto młodszym, niż pozostałe ekipy. Pierwszego dnia rozegraliśmy dobre zawody, drużyna z Oslo prezentowała podobny styl gry, co my. Niestety kolejne zespoły grały już bardzo siłowo i nasi chłopcy przegrywali spotkania w ostatnich minutach. Mimo to, uważam wyjazd za udany, przede wszystkim zawodnicy zdobyli bardzo ważne doświadczenie przed nadchodzącymi Mistrzostwami Polski.

Turniej w Veszprem to wielki sukces naszego bramkarza, Miłosza Wałacha, który od sezonu 2017/2018 okazyjnie występuje również w zespole seniorskim PGE VIVE. Miłosz został wybrany najlepszym bramkarzem Balaton Cup, choć w całej stawce był jedynym zawodnikiem na tej pozycji z rocznika 2001 (w pozostałych ekipach między słupkami stali chłopcy o rok starsi).

Miłosz faktycznie wyróżniał się na tle innych bramkarzy – mówi Wojciech Partyka – Bardzo ładnie bronił, z tym, że tak jak wspomniałem, siłowa gra rywali przy naszej obronie nie pozwalała mu się wykazać w pełnym zakresie. Mimo to, trenerzy pozostałych drużyn zgodnie wybrali go najlepszym bramkarzem, choć był rok młodszy od pozostałych.

W zespole PGE VIVE II Kielce wyróżniał się również środkowy rozgrywający, Wiktor Wójcik, również z rocznika 2001.

Pomimo różnicy siłowej, potrafił dobrze prowadzić grę, wypracowując pozycje rzutowe kolegom, sam będąc przy tym najskuteczniejszym zawodnikiem swojej ekipy – ocenia kierownik Partyka.

 

Wyniki meczów PGE VIVE II Kielce na turnieju w Veszprem:

 • PGE VIVE Kielce – BSK Handball Elite 25:22
 • FC Barcelona Lassa – PGE VIVE Kielce 29:22
 • Telekom Veszprem – PGE VIVE Kielce 27:13
 • RK Celje Pivovarna Lasko – PGE VIVE Kielce 25:22
 • MOL Pick Szeged – PGE VIVE Kielce 30:24

Klasyfikacja końcowa XXIX Balaton Cup 2019:

 1. RK PPD Zagrzeb
 2. Telekom Veszprem
 3. Füchse Berlin
 4. FC Barcelona Lassa
 5. BSK Handball Elite
 6. RK Celje Pivovarna Lasko
 7. MOL Pick Szeged
 8. PGE VIVE Kielce