20.03.2019, 18:43
News Młodzież

Juniorskie potęgi zagrają w imię przyjaźni! Startujemy już jutro!

 • Magda Pluszewska
 • Tekst

pluszewska 2</a

 • Anna Benicewicz-Miazga
 • Foto

Anna Benicewicz-Miazga

W czwartek, 21 marca, startuje młodzieżowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który jest częścią obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W zawodach wezmą udział najlepsze juniorskie drużyny Polski i Węgier. Zachęcamy do kibicowania ekipie PGE VIVE Kielce w Hali Legionów! Wstęp wolny.

Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w dniach 21-23 marca odbywać się będzie w Hali Legionów. To świetna okazja, by podpatrzeć zaplecza najlepszych europejskich drużyn w akcji. W zawodach wezmą udział juniorskie ekipy Telekomu Veszprem, Picku Szeged, Orlen Wisły Płock i PGE VIVE Kielce.

Nie często zdarza się, by turniej z tak utytułowanymi zespołami, na tak wysokim poziomie, rozgrywany był w Polsce – mówi dyrektor sportowy KS VIVE Kielce, Radosław Wasiak – Będziemy gościć dwie drużyny węgierskie, z czego Veszprem to absolutna czołówka młodzieżowej piłki ręcznej. Będzie także Orlen Wisła Płock, czyli świeżo upieczony Mistrz Polski w kategorii juniorów.

To bardzo mocno obsadzony turniej – przyznaje trener juniorów PGE VIVE, Aleksander Litowski – może Pick Szeged na tle tych zespołów wypada troszeczkę słabiej, ale na pewno będzie walczył  i jestem przekonany, że każdy mecz od początku do końca będzie zacięty!

Młodzi kielczanie ze wszystkimi uczestnikami Turnieju Przyjaźni mierzyli się ostatnio w różnych zawodach. Z Veszprem i Szeged grali na Balaton Cup w styczniu tego roku, zaś z płocczanami w ćwierćfinale mistrzostw Polski. Niestety, we wszystkich przypadkach przegrali swoje pojedynki.

Z Veszprem na Balaton Cup przegraliśmy dość wyraźnie, z Szeged już mniej – mówi dyrektor Wasiak – Z Wisłą spotkaliśmy się w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski Juniorów w Płocku, tam nasz zespół przez 57 minut prowadził w Orlen Arenie, ale też niestety musiał uznać wyższość rywali, przegrywając ostatecznie 21:26. Turniej Przyjaźni będzie więc świetną okazją, by wziąć rewanż na każdej z tych drużyn. Warto przyjść, by wesprzeć naszych młodych zawodników!

Co ciekawe, podobnie jak na Balaton Cup jak i juniorskich mistrzostwach Polski, tak i podczas Turnieju Przyjaźni nasz zespół będzie zdecydowanie najmłodszym w stawce.

Zawody są przeznaczone dla chłopców urodzonych w roku 2000 i młodszych – informuje dyrektor Wasiak – Nasza drużyna jest najmłodsza, bo oparta głównie na chłopcach, którzy w poprzednim roku zdobyli brązowy medal w rozgrywkach juniora młodszego. Chłopców z rocznika 2000 w naszej ekipie można policzyć na palcach jednej ręki.

Podczas ostatniego dnia turnieju w Hali Legionów pojawią się goście specjalni, którzy wręczą nagrody dla uczestników zawodów.

Będziemy mieli zaszczyt gościć prezydentów obu krajów, zarówno prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudę wraz z małżonką, jak i prezydenta Węgier, pana Janosa Adera – mówi dyrektor Radosław Wasiak – W związku z tym będą nas obowiązywać szczególne zasady bezpieczeństwa, m.in. otwarta będzie jedna trybuna, ta, która zawiera sektory D, E, F. Nie będzie można wnosić butelek czy szklanych przedmiotów. Na miejscu będzie służba ochronna, prosimy o stosowanie się do jej komunikatów.

Zachęcamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w turnieju, dopingowania drużyn i dobrej zabawy na trybunach Hali Legionów!

Zapraszamy wszystkich do przyjścia do hali! – mówi trener Litowski - Drużyny z zagranicy prezentują inny styl, można sporo podpatrzeć, porównać, czegoś się nauczyć! Nasza mocna strona to przede wszystkim waleczność i na pewno możemy obiecać, że będziemy walczyć, oby zawiodło nas to jak najdalej!

HARMONOGRAM TURNIEJU PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

Czwartek, 21.03.2019.

 • 12:00 Pick Szeged – Orlen Wisła Płock
 • 14:00 PGE VIVE Kielce – Telekom Veszprem

Piątek, 22.03.2019.

 • 11:00 Telekom Veszprem – Pick Szeged
 • 13:00 PGE VIVE Kielce – Orlen Wisła Płock

Sobota, 23.03.2019.

 • 10:30 Orlen Wisła Płock – Telekom Veszprem
 • 12:30 PGE VIVE Kielce – Pick Szeged
 • 13:45 Ceremonia zamknięcia turnieju z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Węgier Janosa Adera

Podczas pobytu drużyny przyjezdne będą aktywnie zwiedzać miasto Kielce oraz województwo świętokrzyskie. Młodzi zawodnicy w czwartek, 21 marca, udadzą się na wycieczkę do Jaskini „Raj”, a w piątek wezmą udział w uroczystej Gali Przyjaźni, podczas której obejrzą spektakl Kieleckiego Teatru Tańca pt. „Drewniany Książę”. Więcej informacji o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej TUTAJ.