To jeszcze nie koniec! Sezon reprezentacyjny trwa.
07.06.2019, 14:54
News

To jeszcze nie koniec! Sezon reprezentacyjny trwa.

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

pluszewska 2

  • Patryk Ptak
  • Foto

Patryk_Ptak

  • Tomasz Fąfara
  • Foto

Tomasz Fąfara

Zaledwie kilka dni temu zakończyliśmy sezon klubowy, ale to nie koniec gry dla wielu naszych zawodników. Spora grupa kielczan została powołana na ostatnie mecze eliminacji mistrzostw Europy i rozgrywek Euro Cup. Reprezentanci są już na zgrupowaniach swoich kadr, a wakacje rozpoczną dopiero w połowie czerwca.

POLSKA

Reprezentacja Polski w ramach eliminacji EHF EURO 2020 rozegra w najbliższym czasie mecze z Kosowem z Kosowem (12 czerwca w Prisztinie) i Izraelem (16 czerwca w Płocku). Powołanie na zgrupowanie reprezentacji pod wodzą Patryka Rombla otrzymał prawoskrzydłowy PGE VIVE, Arkadiusz Moryto oraz nasz przyszły bramkarz, Mateusz Kornecki, który do klubu dołączy latem. Biało-czerwoni zajmują obecnie trzecie miejsce w grupie 1 i muszą wygrać oba spotkania, by być pewnymi awansu na turniej rozgrywany w styczniu przyszłego roku w Austrii, Norwegii i Szwecji.

SERBIA

Odchodzący z PGE VIVE do węgierskiego Telekomu Veszprem bramkarz Vladimir Cupara został powołany do kadry Serbii na mecze z Belgią (12 czerwca, Leuven) i Szwajcarią (16 czerwca, Nowy Sad). Jego drużyna narodowa w grupie 2 rywalizuje z Chorwacją, Szwajcarię i Belgią, a obecnie, podobnie jak Polska, zajmuje trzecie miejsce, tracąc aż cztery punkty do drugiej Szwajcarii.

CHORWACJA

W tej samej grupie Chorwacja lideruje tabeli i może być już pewna awansu do turnieju finałowego. 12 czerwca ekipa Luki Cindricia, Marko Mamicia i Filipa Ivicia zagra ze Szwajcarią w Zugu, a cztery dni później z Belgią w Porecu. Wszyscy trzej kielczanie otrzymali powołania na kadrę, wszyscy trzej po zakończeniu sezonu 2018/19 zmienili barwy klubowe – Luka Cindrić przeniesie się do Barcy Lassa, Marko Mamić do SC DHfK Lipsk, a Filip Ivić do VfL Gummersbach. Do kadry powołani zostali także byli zawodnicy PGE VIVE, Manuel Strlek i Żeljko Musa. Wolne natomiast otrzymał przyszły rozgrywający PGE VIVE, świeżo upieczony zwycięzca Ligi Mistrzów, Igor Karacić.

SŁOWENIA

Rozgrywający Blaz Janc zagra w kadrze Słowenii w spotkaniach przeciwko Łotwie (12 czerwca, Valmiera) i Estonii (16 czerwca, Koper). Jego ekipa jest już pewna awansu do turnieju finałowego, liderując grupie 4 (Słowenia, Łotwa, Holandia, Estonia). Jednym z asystentów trenera reprezentacji Słowenii, Veselina Vujovicia, jest drugi szkoleniowiec PGE VIVE, Uros Zorman.

BIAŁORUŚ

Białorusini, Uladzislau Kulesh i Arciom Karalok, znaleźli się w kadrze Białorusi na mecze z Bośnią i Hercegowiną (12 czerwca, Tuzla) i Finlandią (16 czerwca, Brześć). Ich drużyna narodowa zajmuje obecnie trzecie miejsce w grupie 5, dwa punkty za Czechami oraz Bośnią i Hercegowiną.

NIEMCY

W kadrze Niemiec na mecze z Izraelem (12 czerwca, Tel Awiw) i Kosowem (16 czerwca, Norymberga) nie ma nowego bramkarza mistrzów Polski, Andreasa Wolffa. Nasi zachodni sąsiedzi, którzy już sobie zapewnili wygraną w grupie 1, w której występuje również Polska, zagrają w tych spotkaniach w nieco rezerwowym składzie. Do kadry wrócił za to były skrzydłowy naszego klubu, Tobias Reichmann.

TURCJA

Inny nowy zawodnik PGE VIVE, lewy rozgrywający Doruk Pehlivan, znalazł się w reprezentacji Turcji na mecze z Macedonią Północną (12 czerwca w Eskisehir) i Islandią (cztery dni później w Reykjaviku). Turcy zajmują trzecie miejsce w grupie 3 i nadal mają szansę na swój pierwszy w historii awans do mistrzostw Europy.

HISZPANIA

Reprezentacja Hiszpanii, jako aktualny mistrz Europy, nie bierze udziału w kwalifikacjach, gra za to w rozgrywkach Euro Cup, wraz z gospodarzami przyszłorocznych mistrzostw – Szwecją, Austrią i Norwegią. Podopieczni Jordiego Ribery zakończą te rozgrywki meczami ze Szwecją 12 czerwca w Almerii i Norwegią 15 czerwca w Bodo. Na te spotkania powołanych zostało dwóch kieleckich Hiszpanów – Alex Dujshebaev i Angel Fernandez. Wolne dostał Julen Aginagalde, a Daniel Dujshebaev wciąż przechodzi rehabilitację po kontuzji kolana.