Nowy zawodnik PGE VIVE Kielce! F. Guillo: Bez ryzyka nie ma kariery
13.06.2019, 16:08
News

Nowy zawodnik PGE VIVE Kielce! F. Guillo: Bez ryzyka nie ma kariery

Romaric Guillo od lipca 2019 roku będzie zawodnikiem PGE VIVE Kielce. Obrotowy zwiąże się z Mistrzami Polski rocznym kontraktem, a do Kielc przeniesie się z HBC Nantes. Zawodnik będzie pierwszym Francuzem w polskiej lidze, przecierając szlaki Nicolasowi Tournat oraz Dylanowi Nahi. Będzie grał z numerem 56.

Choć na francuskie akcenty w zespole przygotowywaliśmy się dopiero na przyszły rok, już za niespełna dwa miesiące dołączy do nas Romaric Guillo. Obrotowy od dwóch lat broni barw HBC Nantes, z którym w sezonie 2017/18 dotarł do Final4 Ligi Mistrzów, zdobywając tam drugie miejsce (Nantes przegrało w finale z Montpellier 27:32), a z PGE VIVE Kielce zwiąże się rocznym kontraktem.

Szukaliśmy kogoś, kto będzie mógł zagrać na środku obrony za Marko Mamicia – wyjaśnia prezes Bertus Servaas – Romaric to świetny obrońca, ale gra także w ataku. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się pozyskać takiego zawodnika.

Nowy zawodnik PGE VIVE nie kryje radości z podpisania kontraktu.

To dla mnie szaleństwo! – mówi z uśmiechem Romaric Guillo – Gdy zadzwonił do mnie agent i powiedział „Słuchaj, idziemy do Kielc” zareagowałem „Nie, to niemożliwe! Serio?”. Propozycję dostałem w zeszły piątek, praktycznie w ogóle się nie wahałem, kilka dni i już jestem u Was. Kielce to wspaniały klub, nie mogłem odmówić. Bardzo dziękuję prezesowi Bertusowi Servaasowi za zaufanie. Gra w Kielcach to dla mnie awans sportowy.

Romaric pełnił w Nantes głównie rolę defensywną, ale czasem grał też w ataku, gdzie głównym graczem na jego pozycji był Nicolas Tournat, który do Kielc dołączy za rok. Francuz nie zna jeszcze swoich zadań w Kielcach, ale ma już za sobą krótką rozmowę z trenerem Talantem Dujshebaevem.

Bardzo cieszę się na tę współpracę – przyznaje – Talant to bardzo silny charakter i charyzmatyczna postać, wiele wymagająca od swoich zawodników i mnie się to podoba. To super człowiek z perspektywy rozwoju mojej kariery. Rozmawialiśmy już chwilę przez telefon, Talant pogratulował mi i powitał w zespole. Nie wiem jednak jeszcze nic o tym, jaką rolę widzi dla mnie w drużynie. Ale ja lubię ryzyko. Bez ryzyka nie ma zabawy. I kariery też!

Romaric trenuje piłkę ręczną od siódmego roku życia.

Zacząłem bardzo wcześnie i od początku wiedziałem, że zwiążę się z piłką ręczną – mówi zawodnik – Na początku poszedłem do klubu Cesson-Rennes, a potem do Nantes, gdzie zacząłem grać w Lidze Mistrzów. Teraz przychodzę do Kielc. Nigdy wcześniej nie grałem za granicą, to będzie mój pierwszy zagraniczny klub, ale nie boję się, jestem bardzo ciekawy tego, co mnie tu spotka.

Zawodnik mierzy 207 cm, czyli jest o centymetr wyższy od najwyższego do tej pory w zespole PGE VIVE Kielce Uladzislaua Kulesha. Do Kielc przyjedzie z rodziną, która dołączy do niego w sierpniu. Nie zna jeszcze języka polskiego, ale zaznacza, że bardzo szybko chce się go nauczyć.

Mam partnerkę i dziecko, więc przeprowadzka jest dla nas trochę skomplikowana – przyznaje Romaric – Ale nie zastanawialiśmy się długo, szybko przedyskutowaliśmy temat i zdecydowaliśmy, że Kielce to dobry krok dla rozwoju mojej kariery. Rodzina wspierała mnie w mojej decyzji. Ja przyjadę do Was już w lipcu, a rodzina dołączy w sierpniu, gdy już uda mi się zadomowić. Nie znam jeszcze języka polskiego, ale dziś poznam nauczycielkę, z którą będę miał lekcje przez Skypa. Sam wcześniej znalazłem już stronę w internecie, z której zacząłem się uczyć. Dla mnie to bardzo ważne, by w polskiej drużynie mówić po polsku.

Zespół PGE VIVE Kielce rozpocznie przygotowania do sezonu pod koniec lipca. W poniedziałek, 29.07. wszyscy zawodnicy udadzą się na badania medyczne, a wieczorem odbędą wspólny trening, rozpoczynając żmudny okres przygotowawczy do sezonu 2019/20.