Nowy kapitan PGE VIVE! A. Wolff: Chcę być liderem na boisku i poza nim
07.08.2019, 15:53
News

Nowy kapitan PGE VIVE! A. Wolff: Chcę być liderem na boisku i poza nim

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

  • Klaudia Servaas
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Anna Benicewicz-Miazga

Od sezonu 2019/20 drużyna PGE VIVE Kielce będzie miała nowego kapitana. To nowy zawodnik Mistrzów Polski, którego transfer od dawna budził ogromne zainteresowanie kibiców i mediów, a który od momentu przyjazdu do Kielc szybko zaskarbił sobie sympatię kibiców i kolegów z zespołu.

Po zakończeniu sezonu 2018/19 pożegnaliśmy legendę naszego klubu, Michała Jureckiego. Michał spędził w drużynie PGE VIVE Kielce dziesięć sezonów, w ostatnich latach będąc też jej kapitanem. W meczach, gdy Michał był kontuzjowany, w roli kapitana zastępował go równie zasłużony dla PGE VIVE Kielce zawodnik, Mateusz Jachlewski. Skrzydłowy ma najdłuższy staż w ekipie Mistrzów Polski, bo tego lata rozpoczyna już swój czternasty sezon i był naturalnym kandydatem do objęcia roli kapitana na stałe, jednak ze względu na przebyty zabieg biodra Mateusz nie dołączy do drużyny na boisku w pierwszej części sezonu. Nowym kapitanem drużyny PGE VIVE Kielce od sezonu 2019/20 został więc Andreas Wolff.

Na początku byłem trochę zaskoczony tą propozycją, bo zostanie kapitanem po zaledwie kilku dniach spędzonych w nowym zespole nie zdarza się codziennie – komentuje z uśmiechem nowy kapitan PGE VIVE Kielce – Trenerzy wybrali mnie na kapitana, więc będę chciał pomóc drużynie całym moim doświadczeniem zdobytym w poprzednich latach w dotarciu do Final4 Ligi Mistrzów, które jest oczywistym celem w każdym sezonie. Będę musiał teraz nauczyć się polskiego jeszcze szybciej, bo będę odpowiedzialny za wiele rzeczy w drużynie! To trochę trudna wizja, ale jestem do niej pozytywnie nastawiony.

Decyzję komentuje Sławomir Szmal, obecnie trener bramkarzy PGE VIVE Kielce, niegdyś były zawodnik kielczan i reprezentacji Polski.

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł – mówi Kasa – Andi to znacząca postać, jeśli chodzi o wynik w zespole, jest bardzo pracowity, a do tego bardzo dobrze wprowadził się do drużyny, jest takim jej pozytywnym duchem po zaledwie kilku dniach. Nie gwiazdorzy, a jest osobą, która potrafi wyartykułować to, co chce i przede wszystkim na posłuch w drużynie. Podchodzi, zagaduje, jest opiekuńczy. Właśnie taki, jak kapitan, który dba o swój zespół.

Kasa, sam jako jeszcze czynny zawodnik, był kapitanem reprezentacji Polski, więc doskonale wie, czy bramkarz nadaje się do tej roli.  

Było kilku bramkarzy, którzy byli kapitanami, np. Kasper Hvidt czy Henning Fritz – mówi Kasa – To dobra pozycja na kapitana, ponieważ nie jesteś cały czas emocjonalnie powiązany z tym, co dzieje się na boisku. Są momenty, w których stoisz z boku i odsuwasz emocje na bok, a potem możesz odpowiednio zmotywować drużynę do dalszej gry.

Andi od samego początku pobytu w Kielcach wzbudza same pozytywne emocje wśród zawodników, kibiców i dziennikarzy, którzy już mieli z nim przyjemność. Jest bardzo otwarty, towarzyski, szybko uczy się języka polskiego i dużo już potrafi w naszym języku powiedzieć. On sam zdaje się bardzo dobrze czuć w nowej roli.

Wydaje mi się, że jestem osobą, która ma swoje przekonania i potrafi jasno wyrażać swoje zdanie, więc jeśli chodzi o załatwianie czegoś dla zespołu, np. rozmawiając z trenerami czy spotykając się z prezydentem miasta, to nie ma problemu, chętnie będę reprezentował drużynę – zapewnia Andreas – Jestem też  emocjonalny i mam nadzieję, że dam radę komunikować się z każdym zawodnikiem. Bardzo chciałbym być liderem zarówno na boisku, jak i poza nim.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że mamy w drużynie wspaniałych polskich zawodników, takich jak Krzysztof Lijewski i Mariusz Jurkiewicz, czy innych graczy z większym stażem, jak Julen Aginagalde – mówi trener PGE VIVE, Talant Dujshebaev – Wszyscy oni dają tej ekipie bardzo wiele. Zawodników tych jednak prawdopodobnie w następnym sezonie z nami nie będzie, a nam zależy na budowaniu zespołu na lata. Andreas świetnie nadaje się do roli kapitana i myślę, że dla niego to też super sprawa.

Podobnego zdania jest Sławomir Szmal.

Ja nigdy nie miałem problemu z tym, by kapitanem zostawał ktoś nowy – przyznaje Kasa – Najważniejsze jest dobro drużyny, a drużyna zaakceptowała taki wybór, wydaje mi się, że to dobry pomysł.

Zastępcami Andreasa Wolffa w roli kapitana będą kolejno Alex Dujshebaev oraz Igor Karacić.