Młodość i doświadczenie – tak nas widzą w Europie
04.09.2019, 13:06
News Poza boiskiem

Młodość i doświadczenie – tak nas widzą w Europie

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Anna Benicewicz-Miazga

Dziennikarze Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej rozpoczęli publikacje serii artykułów klasyfikujących uczestników tegorocznej Ligi Mistrzów według różnych kryteriów. Do tej pory ukazały się dwa rankingi – w obu znalazło się czołowe miejsce dla PGE VIVE Kielce.

EHF umieścił żółto-biało-niebieskich na czwartym miejscu zespołów, które mogą pochwalić się największym doświadczeniem w europejskiej czołówce. Francuski dziennikarz Kevin Domas zwrócił uwagę na to, że choć nasza drużyna złożona jest z wielu młodych zawodników, to jednak są to już gracze na wysokim poziomie, ograni na wielu turniejach, na których można liczyć w europejskich rozgrywkach. W decydujących momentach meczów na pewno będziemy mogli dodatkowo oprzeć się na doświadczeniu nowego środkowego rozgrywającego, Igora Karacicia, który zastąpił na tej pozycji Lukę Cindricia, a i na pewno innych zawodników takich jak Krzysztof Lijewski, Mariusz Jurkiewicz czy Julen Aginagalde, i samego duetu szkoleniowego Talanta Dujshebaeva i Urosa Zormana. Wg zestawienia, większym doświadczeniem niż kielczanie może poszczycić się Barca, Veszprem i zwycięzca rankingu, Paris Saint-Germain.

ZOBACZ RANKING

Mistrzowie Polski królują natomiast pod względem potencjału młodych zawodników. Komentator ehfTV irlandzkiego pochodzenia, Chris O’Reilly, spojrzał na drużyny partycypujące w rozgrywkach pod kątem młodych talentów, jakie w tym sezonie mają one w swoich szeregach. W zestawieniu nie mogło zabraknąć drużyny, która przez lata wyrobiła sobie markę „producenta” talentów, Celje Pivovarna Lasko (stamtąd przyszedł do nas zresztą Blaz Janc, tam na wypożyczeniu przebywali Daniel Dujshebaev i Branko Vujović). Słoweński zespół ujęty został jednak tylko na piątym miejscu, za Montpellier, THW Kiel, Barcą i zwycięzcą rankingu, PGE VIVE Kielce. EHF podkreśla, że młodość będzie w tym roku wielką siłą kielczan, wymieniając nowych zawodników, Doruka Pehlivana czy Branko Vujovicia (rocznik ’98), ale także doświadczonego już Blaza Janca, Daniela Dujshebaeva oraz zeszłorocznego debiutanta Arka Moryto (’96 i ’97), oraz białoruskich siłaczy, Arcioma Karaloka i Uladzislaua Kulesha (’96).

ZOBACZ RANKING

Mieszanka młodzieńczej świeżości oraz sprytu i doświadczenia wieloletnich wyjadaczy zwiastuje bardzo ciekawy sezon. Przed kibicami drużyny PGE VIVE Kielce ekscytujące miesiące sezonu 2019/20, a przed trenerem Talantem Dujshebaevem wymagająca partia szachów, w której trzeba będzie odpowiednio wykorzystać wszystkie atuty swoich zawodników.