Zaczynamy Ligę Mistrzów!
15.09.2019, 08:35
Zapowiedź

Zaczynamy Ligę Mistrzów!

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

  • Tomasz Fąfara
  • Foto

Tomasz Fąfara

To już dziś! W niedzielę, 15 września, o godz. 19, w ramach pierwszego meczu Ligi Mistrzów sezonu 2019/20 zmierzymy się na wyjeździe z THW Kiel. Transmisja od godz. 18:55 w CANAL+ Sport.

Trudno o ciekawsze starcie na początek sezonu, niż mecz PGE VIVE Kielce i THW Kiel. Nie bez przyczyny Europejska Federacja Piłki Ręcznej wybrała to spotkanie Match of The Week. Naprzeciw siebie staną zwycięzcy Pucharu EHF i czwarta drużyna Ligi Mistrzów. To gwarantuje wysoki poziom sportowy i wielkie emocje. Trener Talant Dujshebaev bez zająknięcia wskazuje jednak faworyta niedzielnego meczu.

To bez wątpienia THW Kiel – mówi trener Dujshebaev – Każdy zespół, który gra u siebie w Lidze Mistrzów jest faworytem. Tym bardziej jeśli mówimy o czterech głównych kandydatach do awansu do Final4, czyli Kiel, Veszprem, PSG i Barcelonie. My, Vardar, Szeged czy Flensburg jesteśmy raczej kandydatami do tego, by powalczyć z nimi o te cztery miejsca.

THW Kiel to od lat wielka marka, budząca respekt wśród przeciwników. Od tego roku prowadzi go Filip Jicha, który przejął zespół po roku asystowania legendarnemu szkoleniowcowi Alfredowi Gislasonowi.

To zespół, który już 4, 5 lat temu zaczął robić przebudowę. Teraz ci młodzi, niedoświadczeni zawodnicy już mają doświadczenie i jako zespół prezentują bardzo wysoki poziom – mówi trener Dujshebaev – A Filip Jicha? Co to znaczy doświadczenie u trenera? Roberto Garcia Parrondo pracował pierwszy rok jako trener i już wygrał Ligę Mistrzów. David Davis pierwszy rok jako trener i już ma finał Ligi Mistrzów. Kiedy człowiek wie, czego chce i jak to osiągnąć, to nie ma znaczenia, czy ma doświadczenie, czy nie.

Czego możemy spodziewać się po rywalach w niedzielnym pojedynku?

Oni grają bardzo mocne tempo, dużo szybkiego środka i kontry – przekonuje Alex Dujshebaev – Najważniejsze to nie tracić piłki, by nie dawać im możliwości kontrataków. Ich obrona jest naprawdę dobra, trudno znaleźć słabszy punkt. To zdecydowanie ich największy atut, razem z bramkarzem.

Niko Bilyk ma świetny, silny rzut. Niclas Ekberg też jest niesamowity – dodaje Andreas Wolff – Zobacz, gdy Kiel przegrał ostatnio w Magdeburgu, to on zdobył jedenaście bramek na jedenaście rzutów. Jest jednym z najlepszych prawoskrzydłowych na świecie. Jest też Patrick Wiencek. To obrotowy z bardzo dobrym rzutem. Moim zdaniem jednak bezsprzecznie najlepszym zawodnikiem w tej drużynie jest Domagoj Duvnjak. Nie jest tylko niebezpieczny dla mnie, ale dla całej naszej obrony. 

Z powyższym twierdzeniem zgadza się nowy rozgrywający PGE VIVE, Igor Karačić.

Po pierwsze, to mój kapitan w reprezentacji Chorwacji, a po drugie świetny człowiek, dla mnie jeden z najlepszych na świecie – mówi Igor – Miał trochę problemów w ostatnich trzech latach, ale teraz jest tym starym Domagojem Duvnjakiem. Mam nadzieję, że zostanie w formie, w reprezentacji bez niego nie jesteśmy tą samą drużyną. Zobaczymy, co będzie w niedzielę, ale cieszę się bardzo, że będę mógł się napić z nim kawy, to świetny człowiek i dla mnie najlepszy chorwacki zawodnik w historii.

Dla kielczan mecz z THW Kiel jest bardzo ważny z perspektywy budowania ducha zespołu i pewności siebie.

Zwycięstwo z taką drużyną na pewno bardzo nas podbuduje – zapewnia Alex Dujshebaev.

To będzie bardzo ciężki mecz dla nas i dla nich, choć są faworytami. Jedziemy tam, by wygrać, wierzę w nasz zespół, damy z siebie 100% - dodaje Igor Karačić.

Początek spotkania 1. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów z THW Kiel w niedzielę, 15 września, o godz. 19:00. Transmisja w CANAL+ Sport.