01.10.2019, 13:39
News Młodzież

Kolejny wychowanek zadebiutuje w Superlidze!

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

W środę, 2 października, podczas spotkania z beniaminkiem PGNiG Superligi, Grupą Azoty Tarnów, szansę na debiut w seniorskich rozgrywkach otrzyma wychowanek KS VIVE Kielce. Do protokołu meczowego, poza Miłoszem Wałachem, wpisany zostanie Cezary Surgiel.

Cezary Surgiel to jeden z największych kieleckich talentów. W KS VIVE Kielce trenuje od dziecka, najpierw u trenera Tomasza Litwina, a od poziomu młodzika u trenera Aleksandra Litowskiego. Czarek jest praworęcznym zawodnikiem od dwóch lat regularnie powoływanym do młodzieżowych reprezentacji Polski. W maju tego roku Surgiel wraz z drużyną juniorów młodszych PGE VIVE zdobył w Ostrowie Wielkopolskim srebrny medal mistrzostw Polski.

To chłopak, który zawsze był wiodącą postacią w swoich zespołach – chwali swojego podopiecznego trener Aleksander Litowski – Wyróżniał się umiejętnościami, techniką, wszechstronnością i ogromną skocznością. Zawsze był przy tym poukładany, sumienny, dobrze uczył się w szkole. Początkowo grał na środku rozegrania, ale ostatnio już tylko raczej na lewym skrzydle ze względu na swoje warunki fizyczne. Trochę brakuje mu wzrostu i siły, choć nie zamykam mu drogi. Na Mistrzostwach Polski Juniorów w zeszłym sezonie, gdy była potrzeba, to wchodził na środek rozegrania. Zastanawiałem się, czy nie powinien pozostać rozgrywającym, bo ma super głowę, dużo widzi i myśli na boisku, ale na tę chwilę skupiliśmy się na skrzydle.

W obecnym sezonie młody zawodnik gra w kieleckiej drużynie juniorskiej i zespole PGE VIVE II Kielce rywalizującym w drugiej lidze. W rozgrywanym ostatnio meczu z Grunwaldem Ruda Śląska Czarek zdobył w pierwszej połowie 8 bramek. W drugiej części gry spotkania nie wystąpił, ponieważ trener Litowski chciał dać pograć pozostałym zawodnikom. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem PGE VIVE II Kielce, 34:18.

W najbliższą środę, 2 października, w meczu z Tarnowem Cezary Surgiel będzie miał szansę zadebiutować w rozgrywkach PGNiG Superligi. W spotkaniu z beniaminkiem ma wystąpić razem z rok starszym Miłoszem Wałachem. Trener Talant Dujshebaev postanowił, że da odpocząć kilku podstawowym zawodnikom PGE VIVE Kielce i dać możliwość gry naszej utalentowanej młodzieży.

Bardzo się cieszę, że Czarek będzie mógł zadebiutować wśród seniorów – przyznaje trener Litowski – Dla mnie to świetna sprawa, że takie fajne, przyszłościowe chłopaki pną się w górę. Jestem pewny, że jeśli wszystko dobrze się ułoży, to obaj będą bardzo dobrymi zawodnikami i będziemy mogli być dumni z naszych wychowanków.

Mecz PGE VIVE Kielce z Grupą Azoty Tarnów odbędzie się 2 października, o godz. 18:30. Bilety na to spotkanie można kupować za pośrednictwem platformy eBilet.pl [LINK].