27.11.2019, 13:47
Młodzież

Młodzi kielczanie zdominowali VII Memoriał Jarosława Tkaczyka!

• Krzysztof Klimek

W miniony weekend w Kielcach odbył się VII Memoriał Jarosława Tkaczyka. W turnieju przeprowadzonym w dwóch kategoriach wiekowych wzięło w sumie udział szesnaście drużyn. W kategorii U-14 pierwsze dwa miejsca zajęły ekipy PGE VIVE I Kielce Aleksandra Litowskiego i PGE VIVE II Kielce Krzysztofa Palucha.

Jarosław Tkaczyk to jedna z legend naszego klubu. Bramkarz z ekipą żółto-biało niebieskich czterokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski: w 1996, 1998, 1999 i w 2003 roku. Zawodniczą karierę ze względu na wadę serca zakończył dwa lata po ostatnim tytule. Potem pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, szkolił także grupy młodzieżowe KS VIVE Kielce. Zmarł w wieku 37 lat, 23 sierpnia 2013 roku po operacji serca. wieku 37 lat.

Na cześć Jarosława Tkaczyka co roku odbywa się memoriał, w którym bierze udział wiele drużyn z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy memoriał stał się turniejem międzynarodowym, w którym poza ekipami z naszego kraju wzięły udział drużyny ze Szkoły Nadziei Olimpijskich z Moskwy. To kolejny przejaw przyjaźni nawiązanej z podopiecznymi olimpijczyka, Michaiła Czipurina. W styczniu tego roku do Moskwy udały się dwie drużyny młodzieżowe PGE VIVE Kielce, z roczników 2002 i 2005. Podopieczni trenerów Aleksandra Litowskiego, Dominika Żyły i Rafała Łęskiego skorzystali wówczas z zaproszenia Czipurina, który jest dyrektorem ds. piłki ręcznej w szkole olimpijskiej (zobacz więcej TUTAJ).

W całym turnieju uczestniczyło niemal 300 osób. Mecze rozgrywane były w SP nr 39 w Kielcach oraz w hali Politechniki Świętokrzyskiej. Młodsza kategoria wiekowa, U-14, zdominowana została przez kieleckie zespoły, które w fazie grupowej odniosły komplet zwycięstw, a następnie zmierzyły się ze sobą w finale. Tam lepsze okazało się PGE VIVE I Aleksandra Litowskiego, które pokonało PGE VIVE II Krzysztofa Palucha 19:16. W starszej kategorii wiekowej, U-16, młodzi kielczanie Rafała Bernackiego zajęli trzecie miejsce w grupie, a ostatecznie piąte w całym turnieju. W meczu o piąte miejsce PGE VIVE pokonało ekipę z Moskwy 24:14. W zawodach brała także udział Kadra województwa świętokrzyskiego, prowadzona przez trenera Pawła Grecaka, złożona m. in. z zawodników pozostałych grup młodzieżowych KS VIVE Kielce.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii U-14 został Kapcer Olczyk z PGE VIVE I Kielce, najlepszym bramkarzem Jakub Solnica z PGE VIVE II Kielce, zaś najlepszym strzelcem turnieju Maksymilian Surdyk z SPR Górnik Zabrze.

W kategorii U-16 tytuł najlepsze strzelca zdobył Rafał Romańczuk z MKS Padwa Zamość, najlepszym bramkarzem został Antoni Metrycki z UKS Anilana Łódź, a najlepszym zawodnikiem Paweł Krawczyk z SPR Górnik Zabrze.

W Memoriale Jarosława Tkaczyka jednak nie same wyniki są najważniejsze. Ten turniej to co roku wielkie święto młodzieżowej piłki ręcznej, w którym nadzieje szczypiorniaka nawiązują przyjaźnie i zdobywają cenne doświadczenie.

Podczas turniejów takich jak te młodzi zawodnicy zyskują ogromnie ważne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości – komentuje trener Alekdanser Litowski – Mogą mierzyć się z drużynami preferującymi zupełnie inne style gry, uczyć się nowych rzeczy. Zawodom towarzyszyła świetna atmosfera, memoriał co roku cieszy się w Kielcach dużym zainteresowaniem.

VII Memoriał Jarosława Tkaczyka zorganizowany został dzięki współpracy KS VIVE Kielce, Świętokrzyskiej Federacji Sportu i SP nr 39 w Kielcach.