12 zawodników PGE VIVE w mistrzostwach Europy 2020!
08.01.2020, 14:20
News Kadry narodowe

12 zawodników PGE VIVE w mistrzostwach Europy 2020!

 • Magda Pluszewska
 • Tekst

W czwartek, 9 stycznia, w Szwecji, Norwegii i Austrii startują mistrzostwa Europy 2020. W siedmiu drużynach narodowych o medale będzie walczyć aż dwunastu zawodników PGE VIVE Kielce.

Faza grupowa EHF EURO 2020 trwa w dn. 9 – 15 stycznia. Dwadzieścia cztery drużyny narodowe rywalizują ze sobą w sześciu grupach. To pierwszy raz w historii, gdy czempionat Starego Kontynentu organizowany jest przez trzy państwa i występuje w nim tak wiele zespołów.

Dwie grupy (A i B) grają w Austrii, kolejno w Grazu i w Wiedniu. W grupie A rywalizują ze sobą Chorwaci, Serbowie, Czarnogórcy i Białorusini. Kibice PGE VIVE Kielce na pewno będą zainteresowani śledzeniem rozgrywek w tej grupie, bo w każdej z ekip mamy obecnych lub byłych Mistrzów Polski. W grupie B o awans powalczą Czesi, Macedończycy, Austriacy i Ukraińcy.

Dwie kolejne grupy grają w norweskim Trondheim (dni meczowe tych drużyn przeplatają się ze sobą – jedna grupa gra, gdy druga pauzuje). Grupa C również pełna jest kieleckich akcentów, gdyż występują w niej: Hiszpania, Niemcy, Łotwa i Holandia. W grupie D natomiast grają Francja, Norwegia, Portugalia oraz Bośnia i Hercegowina.

Dwie ostatnie grupy, E i F, umiejscowione są w Szwecji. Grupa E z Danią, Wegrami, Islandią i Rosją zagrają w Malmö, a F z Polską, Słowenią, Szwecją i Szwajcarią w Göteborgu. Losy drugiej z nich z pewnością również przykują uwagę kieleckich kibiców.

W ramach EHF EURO, w siedmiu reprezentacjach narodowych wystąpi aż dwunastu zawodników PGE VIVE Kielce oraz dwóch trenerów:

Polska: Arkadiusz Moryto, Mateusz Kornecki, Sławomir Szmal (trener asystent)

Białoruś: Arciom Karalok, Uladzislau Kulesh

Chorwacja: Igor Karačić

Czarnogóra: Branko Vujović

Hiszpania: Alex Dujshebaev, Daniel Dujshebaev, Angel Fernandez, Julen Aginagalde

Niemcy: Andreas Wolff

Słowenia: Blaž Janc, Uroš Zorman (trener asystent)

16 stycznia rozpocznie się faza główna turnieju, do której awansują po dwa najlepsze zespoły ze wszystkich grup. Drużyny z grup A, B i C zjadą się do Wiednia, a z grup D, E, F do Malmö. Faza finałowa rozpocznie się 24 stycznia półfinałami w Sztokholmie. Następnego dnia odbędzie się mecz o 3 miejsce, zaś w niedzielę, 26 stycznia, rozegrany zostanie finał.

Czarnogóra i Polska na pewno będą miały bardzo trudne przeprawy, mam nadzieję, że obu reprezentacjom uda się wygrać choć jeden mecz, ale grupy są trudne – ocenia trener Talant Dujshebaev – To są jednak mistrzostwa Europy, tu wszystko może się zdarzyć, a nie zapominajmy, że to najtrudniejszy turniej, trudniejszy od mistrzostw świata. Faworytami zawodów są Duńczycy, ale też Francja, Niemcy, Hiszpania, może Norwegia i Chorwacja, która jest w stanie pokonać każdego przeciwnika.

Szanse zawodników PGE VIVE Kielce na podium są różne, w zależności od reprezentacji. Jest jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że do Kielc uda się przywieźć medal.

Myślę, że Hiszpanie wraz z Chorwacją będą jednymi z faworytów do najlepszej szóstki – mówi trener Dujshebaev.

Na pewno po fazie grupowej do Kielc wróci ktoś z grupy A. Do fazy głównej awansują bowiem dwie drużyny, a kielczanie grają tam w barwach trzech zespołów – Chorwacji, Czarnogóry i Białorusi.

Niestety ktoś będzie musiał wrócić do nas szybciej – komentuje rozgrywający PGE VIVE, Krzysztof Lijewski – Chorwaci na pewno mają większe szanse, niż Czarnogórcy, aczkolwiek Bałkany z Bałkanami mają mecze podwyższonego ryzyka i żadnej drużyny bym tu nie skreślał. Widziałem też Białorusinów na turnieju w Tarnowie po świętach i muszę przyznać, że grali świetnie mimo absencji Vlada Kulesha. Myślę, że też są zespołem, który może wyjść z grupy Możliwe, że to Branko wróci do nas szybciej, ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy.

Zawodnicy PGE VIVE Kielce, którzy zakończą udział w EHF EURO po fazie grupowej, dostaną kilka dni wolnego i na treningach stawią się dopiero 20 stycznia. Ci, którzy dotrą do finału, będą mieli mniej odpoczynku i dołączą do drużyny już po dwóch dniach.

Mecze reprezentacji Polski transmitowane będą w TVP Sport. Stacja pokaże także spotkania fazy finałowej, tj. półfinały, mecz o trzecie miejsce oraz finał.

HARMONOGRAM MECZÓW FAZY GRUPOWEJ EHF EURO 2020 Z UDZIAŁEM ZAWODNIKÓW PGE VIVE KIELCE

 

GRUPA A (GRAZ, AUSTRIA)

09.01.2020.

 • 18:15: Białoruś - Serbia
 • 20:30: Chorwacja - Czarnogóra

11.01.2020.

 • 16:00: Chorwacja - Białoruś
 • 18:15: Czarnogóra - Serbia

13.01.2020.

 • 18:15: Czarnogóra - Białoruś
 • 20:30: Serbia - Chorwacja

 

GRUPA C (TRONDHEIM, NORWEGIA)

09.01.2020.

 • 18:15: Niemcy - Holandia
 • 20:30: Hiszpania Łotwa

11.01.2020.

 • 18:15: Hiszpania - Niemcy

13.01.2020.

 • 18:15: Łotwa - Niemcy
 • 20:30: Holandia - Hiszpania

 

GRUPA F (GOTEBORG, SZWECJA)

10.01.2020.

 • 18:15: Słowenia - Polska

12.01.2020.

 • 16:00: Szwajcaria - Polska
 • 18:15: Szwecja - Słowenia

14.01.2020.

 • 18:15: Szwajcaria - Słowenia
 • 20:30: Polska - Szwecja