Znów zdominowaliśmy świętokrzyski plebiscyt sportowy!
01.02.2020, 01:00
News Poza boiskiem

Znów zdominowaliśmy świętokrzyski plebiscyt sportowy!

  • Agata Pakuła
  • Tekst

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

W piątkowy wieczór, 31 stycznia, podczas 68. plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2019, poznaliśmy najpopularniejszych zawodników oraz trenerów regionu świętokrzyskiego. Jak co roku, w gronie zwycięzców nie mogło zabraknąć klubowych akcentów.

W dziesiątce najlepszych sportowców znalazło się aż trzech zawodników PGE VIVE Kielce. Szóstą  pozycję zajął prawoskrzydłowy Arkadiusz Moryto, natomiast dwóch pozostałych zajęło miejsca na podium. Największe uznanie w oczach kibiców i członków kapituły zyskał Alex Dujshebaev. Rozgrywający wygrał tegoroczny plebiscyt. Tuż za nim, na drugim miejscu, uplasował się Blaž Janc.

Jadąc na tę galę, myślałem, że będę tu raczej w roli widza – przyznał skromnie Arkadiusz Moryto – Gdy dowiedziałem się, że będę w pierwszej dziesiątce, troszeczkę mnie to zszokowało. Chciałbym podziękować wszystkim Państwu za to, że tak licznie Państwo na mnie głosowaliście, dziękuję kapitule i mojej drużynie PGE VIVE Kielce oraz wszystkim ludziom związanym z tym klubem, rodzinie oraz mojej ukochanej narzeczonej.

Jestem bardzo szczęśliwy z tej nagrody, bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali, mojej drużynie i klubowi – powiedział Blaž Janc.

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych – mówił natomiast ze sceny Alex Dujshebaev, który otrzymał statuetkę z rąk Prezydenta Miasta Kielce, Bogdana Wenty – Dziękuję za głosy, dziękuję mojemu klubowi, czuję się w Kielcach bardzo szczęśliwy.

Najpopularniejszym trenerem regionu świętokrzyskiego został szkoleniowiec PGE VIVE, Talant Dujshebaev. Jest to jego druga z kolei i piąta w ogóle wygrana w plebiscycie (trener Mistrzów Polski wygrywał w latach: 2014, 2015, 2016, 2018, 2019). W imieniu trenera Talanta Dujshebaeva statuetkę odebrał drugi trener PGE VIVE, Uroš Zorman.

Talant nie mógł się pojawić, ale prosił mnie, bym podziękował wszystkim, którzy na niego głosowali oraz drużynie, zawodnikom, klubowi, a największe podziękowania idą oczywiście dla sztabu – śmiał się Uroš Zorman.

Członkowie kapituły i kibice docenili również ciężką pracę w ostatnich latach Miłosza Wałacha. Nasz osiemnastoletni bramkarz wygrał w kategorii Talent. Miłosz Wałach pomimo młodego wieku dzielnie pełni funkcję bramkarza w trzech drużynach (juniorskim PGE VIVE, PGE VIVE II występującym w drugiej lidze oraz seniorskim PGE VIVE). Nagrodę w jego imieniu odebrał trener bramkarzy w naszym klubie, Sławomir Szmal.

W imieniu Miłosza bardzo dziękuję, miałem sposobność z nim rozmawiać dziś przez telefon. Ja już wiedziałem, że dostanie tę nagrodę, on jeszcze nie. Zapytałem, co chciałby powiedzieć, gdyby ją otrzymał i powiedział, że przede wszystkim chciałby podziękować trenerom Pawłowi Grecakowi i Aleksandrowi Litowskiemu, którzy trenowali go i wciąż trenują w tym młodym wieku oraz trenerowi Talantowi Dujshebaevowi i całej drużynie za to, że ma możliwość trenować z tak wspaniałymi zawodnikami – powiedział Sławomir Szmal – Ja pamiętam go jako czternastoletniego chłopaka, który kiedyś podszedł do mnie i zapytał mnie, czy mógłbym przeprowadzić z nim trening bramkarski. Ja wtedy, pamiętam, puściłem to mimo uszu, ale on przyszedł znowu za dwa tygodnie i znów mnie o to poprosił. Wtedy bardzo mnie zainteresował. Nasza współpraca trwa od tamtego momentu, to bardzo pracowity chłopak, który rokuje na bardzo dobrego bramkarza, ale przed nim jeszcze wiele pracy.

Ponadto, kapituła plebiscytu uznała lata zmagań drużyny PGE VIVE Kielce i postanowiła przyznać jej tytuł Ambasadora Regionu. Ubiegły sezon był bowiem kolejnym owocnym rokiem dla kieleckiego zespołu, który po raz czwarty awansował do Final4 Ligi Mistrzów oraz zdobyła 16. tytuł Mistrza Polski i 16. Puchar Polski.

Nasz klub tworzy cała kielecka społeczność i każdy z nas może cieszyć się i chwalić naszymi sukcesami. Czasami powinien także czuć odpowiedzialność za ten klub – powiedział dyrektor marketingu, Paweł Papaj – Dziękuję serdecznie sponsorom, kibicom, dziennikarzom, władzom samorządowym. Myślę, że niejeden z nas chwalił się naszą drużyną i niech tak zostanie, my chcemy sprawiać Wam jak najwięcej sukcesów.

Tegoroczne wyniki to nie pierwszy taki sukces w annałach klubu. Historia plebiscytów sprzyjała żółto-biało-niebieskim. Na liście osób zasłużonych dla świętokrzyskiego sportu wielokrotnie znajdywali się m.in.: Bogdan Wenta (sześć razy wygrywał plebiscyt w kategorii trenera), Rafał Bernacki (sześć razy wybierany najpopularniejszym sportowcem), Zbigniew Tłuczyński (czterokrotny zwycięzca plebiscytu w kategorii sportowca), czy Karol Bielecki i Michał Jurecki (obaj zwyciężali po dwa razy).

Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu organizowany jest przez Echo Dnia oraz inne kieleckie redakcje: Radio Kielce, TVP 3 Kielce, Gazetę Wyborczą i Radio eM.