Mistrzowie Polski po raz siedemnasty!
23.03.2020, 11:34
News

Mistrzowie Polski po raz siedemnasty!

 • Magda Pluszewska
 • Tekst

 • Anna Benicewicz-Miazga
 • Foto

 • Patryk Ptak
 • Foto

Patryk_Ptak

Ze względu na aktualną sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce, Komisarz Ligi, w porozumieniu z zarządem Superligi Sp. z o.o., odpowiedzialnej za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek sezonu 2019/2020. Oznacza to, że tytuł Mistrza Polski trafia do drużyny PGE VIVE Kielce.

Z tytułu siedemnastego Mistrza Polski chcielibyśmy cieszyć się w innych okolicznościach. Niestety, obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła włodarzy ligi do zakończenia rozgrywek w sezonie 2019/20. Komisarz Ligi, Piotr Łebek, podjął decyzję o zakończeniu sezonu PGNiG Superligi z zachowaniem miejsc w tabeli rozgrywek według punktacji uzyskanej w meczach rozegranych do dnia 12 marca 2020 roku. Oznacza to, że siedemnasty tytuł Mistrza Polski trafia do zespołu PGE VIVE Kielce!

Ten tytuł nie smakuje tak samo, jak ten sprzed roku. Ale cóż, taka jest sytuacja, nic nie zrobimy i musimy cieszyć się z tego, co mamy. W trakcie sezonu, w Płocku przegraliśmy spotkanie jedną bramką, ale w domu wygraliśmy dziewiątką, więc chyba zasłużyliśmy na to, by być pierwsi – komentuje obrotowy PGE VIVE Kielce, Artsem Karalek.

Jestem bardzo szczęśliwy, że znowu pokazaliśmy, że jesteśmy najlepszą drużyną piłki ręcznej w Polsce – dodaje skrzydłowy Blaž Janc – Szkoda, że tak to się skończyło, ale w tym momencie najważniejsze jest nasze zdrowie. Życzę każdemu wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i mam nadzieję, że to wszystko szybko dobrze się zakończy.

 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Nie w takich okolicznościach chcieliśmy się cieszyć z 17 tytułu Mistrza Polski, ale w tym sezonie byliśmy #NAJLEPSI. Mistrz Polski 2020!

Post udostępniony przez PGE VIVE Kielce (@kielcehandball)

W oficjalnym komunikacje na stronie Superligi prezes Superligi Sp. z o.o., Marek Janicki tak wyjaśnia podjętą decyzję:

Zdrowie jest na pierwszym miejscu, dlatego w trosce o zawodników, kibiców, przedstawicieli mediów, a także wszystkich, którzy pracują przy organizacji meczów, decydujemy o zakończeniu rozgrywek. Zdajemy sobie sprawę, że wznowienie rywalizacji w tym sezonie byłoby niezwykle skomplikowane, a wręcz niemożliwe. Obecnie drużyny nie trenują i nie wiadomo, kiedy mogłyby wrócić do treningów. A muszą mieć odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do rozegrania meczów w rundzie finałowej i spadkowej. To dla nas trudna decyzja, ale uważamy, że najlepsza. Wierzymy, że w przyszłym sezonie wszyscy wrócimy na boisko silniejsi. – mówi Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z o.o.

Na podstawie dotychczas rozegranych spotkań, Komisarz PGNiG Superligi ustalił klasyfikację końcową rozgrywek sezonu 2019/2020 zgodnie z uzyskanymi przez kluby punktami, a w przypadku równej liczby punktów między dwoma zespołami, na podstawie bilansu bramek we wszystkich meczach. Mistrzami Polski, po raz 17 w historii, zostali zawodnicy PGE VIVE Kielce, którzy zdobyli 72 punkty. Srebrny medal przypadł szczypiornistom Orlen Wisły Płock (69 punktów), a brąz drużynie NMC Górnika Zabrze (57 punktów). 

Podjęta została również decyzja o braku spadków. Tak więc wszystkie 14 drużyn spełniło kryterium sportowe wymagane do otrzymania prawa do startu w rozgrywkach sezonu 2020/2021. 

Klasyfikacja końcowa PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020:

 1. PGE VIVE Kielce
 2. Orlen Wisła Płock
 3. NMC Górnik Zabrze
 4. Azoty-Puławy
 5. Gwardia Opole
 6. Energa MKS Kalisz
 7. Zagłębie Lubin
 8. Sandra SPA Pogoń Szczecin
 9. Chrobry Głogów
 10. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
 11. MMTS Kwidzyn
 12. Torus Wybrzeże Gdańsk
 13. SPR Stal Mielec
 14. Grupa Azoty Tarnów

Na razie nie znamy informacji na temat rozstrzygnięć rozgrywek Pucharu Polski i Ligi Mistrzów. Zawodnicy PGE VIVE Kielce pozostają w swoich domach, w Kielcach trenując indywidualnie zgodnie z wytycznymi sztabu szkoleniowego.