28.04.2020, 13:34
News

Nowa formuła Ligi Mistrzów od sezonu 2020/21

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

  • Tomasz Fąfara
  • Foto

Tomasz Fąfara

Rozgrywki Ligi Mistrzów w sezonie 2020/21 czeka prawdziwa rewolucja. EHF zmniejsza liczbę drużyn, powraca do dwóch grup i modyfikuje przebieg zawodów. Pewny udział w rozgrywkach ma zespół PGE VIVE Kielce.

Sezon Ligi Mistrzów rozpocznie się 1 lipca 2020 r (tzn. nie ma przesunięć w obowiązujących kontraktach zawodniczych, jest to data rozpoczęcia sezonu, a nie samych rozgrywek). Przystąpi do niego szesnaście, a nie jak w obecnym sezonie dwadzieścia osiem drużyn. EHF rezygnuje z grup C i D, pozostaną tylko silne grupy A i B. Pewny udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów ma dziewięć drużyn – miejsca przyznawane są według rankingu EHF bazującego na wynikach zespołów poszczególnych krajów w Lidze Mistrzów i Pucharze EHF (który od sezonu 2020/21 znany będzie pod nazwą Ligi Europejskiej). W rankingu tym Polska znalazła się na szóstym miejscu.

RANKING EHF NA PODSTAWIE KTÓREGO PRZYZNANE ZOSTANĄ MIEJSCA W ROZGRYWKACH LIDZE MISTRZÓW 2020/21

  1. Francja
  2. Niemcy
  3. Macedonia
  4. Węgry
  5. Hiszpania
  6. Polska
  7. Dania
  8. Chorwacja
  9. Portugalia
  10. Białoruś
  11. Ukraina
  12. Szwecja
  13. Rumunia
  14. Słowenia
  15. Szwajcaria
  16. Norwegia
  17. Rosja
  18. Słowacja
  19. Finlandia
  20. Turcja
  21. Izrael
  22. Austria
  23. Islandia
  24. Belgia
  25. Luksemburg
  26. Niderlandy
  27. Czechy
  28. Grecja
  29. Kosowo
  30. Serbia

Pierwsze dziewięć krajów rankingu do Ligi Mistrzów desygnuje aktualnych mistrzów rozgrywek ligowych. Oznacza to, że pewny udział w zawodach ma m. in. ekipa PGE VIVE Kielce. Dodatkowo, Francja jako lider rankingu ma prawo desygnować do rozgrywek wicemistrza kraju. Do rozdysponowania pozostaje więc sześć miejsc, które trafią do wicemistrzów państw z miejsc 2-9 lub mistrzów lig państw z miejsc 10-30. O ich przyznaniu zadecyduje EHF.

Wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów 2020/21 muszą spełnić szereg kryteriów narzuconych przez EHF, tj. m. in. pojemności hali (minimum 2.500 miejsc; od sezonu 2023/24 będzie to minimum 4.000 miejsc), odpowiedniego pokrycia parkietu, instalacji ledowych ekranów i band reklamowych.

Sezon podzielony będzie na fazę grupową, fazę play-off, ćwierćfinały i Final4. W fazie grupowej weźmie udział 16 drużyn podzielonych na dwie grupy A i B. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy (czyli w sumie cztery) awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów, w których zostaną rozstawione. Ekipy sklasyfikowane na miejscach 3-6 rozegrają dwumecze w fazie play-off, a ich zwycięzcy staną się rywalami rozstawionych w ćwierćfinale drużyn. Zwycięzcy dwumeczów ćwierćfinałowych awansują do Final4, gdzie rozegrane zostaną półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał.

Nowością, poza samą reorganizacją przebiegu rozgrywek, są terminy meczów Ligi Mistrzów – spotkania wszystkich faz poza Final4 będą miały miejsce w środy i czwartki o godz. 18:45 (CET) lub 20:45 (CET).

Właścicielem praw audiowizualnych i marketingowych w nadchodzącym sezonie Ligi Mistrzów został Infront & DAZN Group.

W tym sezonie niestety nie zobaczymy już Mistrzów Polski na parkietach Ligi Mistrzów. Decyzją EHF z zeszłego tygodnia, sezon został zakończony dla wszystkich zespołów poza czterema najlepszymi ekipami grup A i B, tj. THW Kiel, Telekomem Veszprem, Barcą i PSG, które zmierzą się ze sobą w grudniowym Final4. Ekipom, które miały walczyć o awans do kolejnych etapów w fazie Last 16 (tj. PGE VIVE Kielce, Orlen Wisła Płock, Montpellier HB, Aalborg Handbold, RK Celje Pivovarna Lasko, MOL-Pick Szeged, FC Porto Sofarma, HC Vardar, SG Flensburg-Handewitt, C. S. Dinamo Bukaresti) europejska federacja wypłaci po 25.000 EUR rekompensaty.