Małymi krokami do najwyższej formy
27.07.2020, 14:20
News Wywiad Poza boiskiem

Małymi krokami do najwyższej formy

  • Karolina Zielonka
  • Tekst

Okres przygotowawczy to czas ciężkiej pracy całej drużyny i sztabu szkoleniowego. Zawodnicy poddawani są ogromnemu obciążeniu fizycznemu. „Mięśnie będą pracowały z dużo większą intensywnością niż podczas regularnego sezonu” – mówi Bartosz Zagniński. Fizjoterapeuta drużyny PGE Kielce opowiada o tym, jak ważna jest regeneracja i stopniowy powrót do aktywności fizycznej.

Choć oficjalnie treningi żółto-biało-niebieskich rozpoczęły się 23 lipca, zawodnicy indywidualnie zaczęli pracować już dużo wcześniej na podstawie wytycznych od trenera przygotowania motorycznego, Krzysztofa Palucha.

Krzysiek, trzy tygodnie przed rozpoczęciem oficjalnych treningów w Kielcach, wysłał zawodnikom plan ćwiczeń jaki mają wykonywać. To było jakby przygotowanie do przygotowania. Wcześniejszy powrót do ćwiczeń po takiej przerwie na pewno pomoże uniknąć znacznych przeciążeń, poważnych uszkodzeń mięśni, stawów i kontuzji. Gdyby zawodnicy sami nie wykonywali poleceń Krzyśka podczas wakacji, to nie mogliby pracować na takim poziomie, na jakim pracują właśnie teraz. – mówi Bartosz Zagniński, fizjoterapeuta drużyny PGE Kielce.

Już po dwóch sesjach treningowych można było dostrzec, który zawodnik czuje się lepiej na siłowni, a który na bieżni.

W tym sezonie nic się nie zmieniło. Nadal biegowo lepiej spisują się skrzydłowi, a siłowo obrotowi. Żaden z chłopków nie odstaje od reszty. Dodatkowo cieszy fakt, że młodzi fajnie wkomponowali się w zespół  – wskazuje Zagniński.

Drużynę PGE Kielce czeka teraz okres bardzo dużego obciążenia wytrzymałościowego i siłowego.

Mięśnie będą pracowały dużo mocniej, z dużo większą intensywnością niż podczas normalnego, regularnego sezonu. Niestety taki wysiłek sprzyja kontuzjom – mówi nasz fizjoterapeuta.

Żeby im zapobiec, w trakcie okresu przygotowawczego zawodnicy mogą liczyć na profesjonalną i kompleksową opiekę fizjoterapeutów.

Chłopaki będą mogli korzystać ze wszystkiego co związane jest z fizjoterapią: masażu, terapii manualnej, rozluźniania mięśni, odnowy biologicznej. Mamy również basen, w którym zawodnicy po treningu biegowym będą mogli się zregenerować – wylicza Zagniński.

Oprócz wszelkich działań „zewnętrznych”, ważne jest również wspieranie zawodników „od środka”, dzięki odpowiedniej suplementacji.

W okresie przygotowawczym jest ona bardziej rozpisana pod kątem silnej regeneracji po treningu siłowym oraz treningu wytrzymałościowym. Stosujemy różne odżywki. Przed rozpoczęciem nowego sezonu zawodnicy spędzają na siłowni więcej czasu niż w okresie startowym, dlatego będą teraz zażywać dużo więcej odżywek białkowych, węglowodanowych, regeneracyjnych – opowiada fizjoterapeuta PGE Kielce.

Niektórzy kibice żółto-biało-niebieskich również wracają do aktywności fizycznej. Przede wszystkim warto teraz pamiętać, żeby ograniczyć liczbę jednostek treningowych, ich czas i intensywność.  Początki zawsze bywają trudne, ale musimy pamiętać, aby do regularnych treningów wracać z głową. 

Nie rekomenduję, aby od razu wracać do planu, który realizowało się przed koronawirusem. Przez pierwsze dwa tygodnie powinniśmy skupić się na treningach ogólnorozwojowych na wszystkie partie mięśniowe i pomału, pomału zwiększać intensywność ćwiczeń. Rekomendowałbym również wizytę u fizjoterapeuty, który sprawdzi czy wszystkie nasze stawy, mięśnie są w dobrym stanie. Lepiej zapobiegać kontuzjom niż je leczyć – podsumowuje Bartosz Zagniński.