Młodzież rozpoczęła sezon. Celem Mistrzostwa Polski Juniorów!
05.10.2020, 15:36
Młodzież

Młodzież rozpoczęła sezon. Celem Mistrzostwa Polski Juniorów!

  • Maciej Szarek
  • Tekst

Choć pierwsza drużyna na krajowym i europejskim froncie walczy już od przeszło miesiąca, juniorskie Vive Kielce sezon zainaugurowało w zeszłym tygodniu. Niestety, ekipa Aleksandra Litowskiego dwukrotnie uległa zespołom z kieleckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. "Start sezonu jest trudny, bo zmagamy się z wieloma kontuzjami. Na szczęście to dopiero początek, naszym celem są Mistrzostwa Polski Juniorów" - mówi szkoleniowiec.

W sezonie 2020/21 kadrę Vive Kielce, czyli drugiej drużyny naszego klubu, tworzą zawodnicy urodzeni w latach 2002-2003. Nasi gracze rywalizują w grupie B śląskiej dywizji II ligi - trzeciej klasy rozgrywkowej w Polsce. Ich rywalami są m.in. kielecka SMS czy AZS Politechnika Świętokrzyska. Jednocześnie ta sama drużyna startuje w Świętokrzyskiej Lidze Juniorów, dzięki której można wywalczyć awans do Mistrzostw Polski Juniorów.

Jakie cele stawia sobie nasza drużyna w obu rozgrywkach? Rozmawiamy z trenerem Aleksandrem Litowskim.

Podstawowe zadanie to awans i przygotowanie do Mistrzostw Polski Juniorów, najpierw chcemy więc wygrać na wojewódzkim szczeblu - mówi szkoleniowiec Vive Kielce - Grę w II lidze traktujemy bardziej jako poligon doświadczalny, mamy się jak najlepiej przygotować w tych meczach do spotkań juniorskich. Ćwiczymy w trakcie nich rozwiązania taktyczne, ustawienia, zawodnicy szlifują współpracę. Tutaj wygrywanie liczy się nieco mniej, co nie znaczy, że nie chcemy walczyć o punkty. To dobra szkoła dla naszych zawodników, zwykle mierzymy się przecież z zawodnikami o wiele starszymi i silniejszymi fizycznie. 

Za nami inauguracyjne starcia w obu rozgrywkach. Pierwsze mecze przypadły na rywalizację z NLO SMS ZPRP Kielce. W środę, w ramach ŚLJ, rywale wygrali różnicą sześciu trafień (36:30), choć do przerwy to nasza ekipa prowadziła jednym „oczkiem”. Dobry mecz rozgrywał Hubert Więckowski, autor dziewięciu bramek. Decydującym momentem było sześć trafień rywali z rzędu na początku drugiej partii. Co warto jednak zaznaczyć, drużyna SMS ZPRP nie liczy się w walce o awans, grać będzie wyłącznie na szczeblu wojewódzkim. W niedzielnym spotkaniu zaś rywale o wiele szybciej zbudowali sobie zaliczkę, z którą spokojnie dotarli do mety (19:32).

To nie były udane mecze. Sytuacja na początku sezonu jest ciężka, bo zespół jest bardzo osłabiony ze względu na choroby czy kontuzje. Trudno nam od pierwszych występów wejść na najwyższy poziom. Ale to dopiero początek – ocenia Litowski.

I dodaje.

Najważniejsze jest szkolenie. Junior to ostatni etap przed dorosłym graniem, którego nasi zawodnicy mogą już doświadczać w II lidze. Najzdolniejsi pójdą dalej. Na kogo zwracać uwagę? Za wcześnie na takie opinie. W dwóch pierwszych meczach graliśmy bez trzech podstawowych zawodników. Wypadli na przykład dwumetrowy Aleksander Pinda, który bardzo dobrze rokuje, czy Maciej Siołek, nasz leworęczny skrzydłowy. Wszystkich będziemy obserwować - podsumowuje trener.

Kolejny mecz KS Vive Kielce rozegra 10 października o godz. 18.00 z HLB Buskowianką w ramach rozgrywek II ligi.

Świętokrzyska Liga Juniorów, 1. kolejka, 30 września:

NLO SMS ZPRP III Kielce – KS Vive Kielce 36:30 (15:16)

KS Vive Kielce:
Pietrzyk, Trela, Kruk – Górski, Bekier 1, Przybylski 7, Erdenberger, Wojciechowski 3, Więckowski 9, Olczyk 1, Rękas 5, Sztandera 3, Janus, Haba, Machocki 1

II liga, 2. kolejka (w 1. nasza ekipa pauzowała), 4 października:

KS Vive Kielce – SMS II ZPRP Kielce 19:32 (6:12)

KS Vive Kielce:
Pietrzyk, Trela, Kruk – Górski, Bekier 5, Przybylski 2, Erdenberger 1, Wojciechowski 1, Więckowski 4, Olczyk 1, Rękas, Sztandera 1, Janus 1, Haba 1, Machocki 2.