01.12.2020, 18:21
Młodzież

Młodzicy rozpoczęli sezon. „Każdy mecz to wielkie przeżycie!”

  • Maciej Szarek
  • Tekst

W minioną niedzielę pierwsze mecze w sezonie rozegrali zawodnicy w kategorii młodzika. Podczas trzech miniturniejów na terenie Kielc wystąpiło się aż pięć drużyn KS Vive Kielce, które łącznie rozegrały osiem spotkań. Nasi reprezentanci wygrali siedem z nich. „Chłopcy bardzo stęsknili się za grą. Każdy mecz to dla nich wciąż wielkie przeżycie” - mówi klubowy trener Tomasz Litwin.

Chłopcy, zamiast tradycyjnej formuły ligowej, w tym sezonie rywalizować będą w serii miniturniejów, która wyłoni ostateczną tabelę Świętokrzyskiej Ligi Młodzików, a dwa najlepsze zespoły awansują na szczebel centralny – krajowy. Pierwsze trzy turnieje odbyły się w niedzielę, 29 listopada, na terenie Kielc. Młodzi zawodnicy walczyli na parkietach hali przy ul. Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej.

Nasz klub zgłosił do rozgrywek na tym szczeblu aż pięć drużyn pod wodzą trenerów Krzysztofa Palucha (KS Vive Kielce I), Dominika Czerwińskiego (II), Pawła Grecaka (III) Tomasza Litwina (IV) oraz Tomasza Olesińskiego (V). Składy tworzą zaś chłopcy urodzeni w latach od 2006 do 2007, czyli z siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej.

Pierwsze mecze wypadły dla naszych nadziei bardzo korzystnie. Zawodnicy KS Vive Kielce wygrali siedem z ośmiu spotkań, w których brali udział, w tym dwukrotnie przedstawiciele żółto-biało-niebieskich mierzyli się ze sobą w klubowych derbach. W pokonanym polu zostały drużyny z Końskich, Staszowa oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Jedynie SPR Wisła Sandomierz potrafiła skutecznie przeciwstawić się naszym graczom.

Chłopcy bardzo stęsknili się za grą, bo to nasze pierwsze mecze od bardzo dawna. Dla nich każde spotkanie i każdy taki turniej to wciąż wielkie przeżycie, o wiele większe niż normalny trening. Do tego teraz głównie siedzą w domach, nie ma możliwości normalnej zabawy na dworze z przyjaciółmi, więc każda aktywność to świetna sprawa i uwolnienie od tego, co wokół – mówi po pierwszych meczach swoich podopiecznych Tomasz Litwin, trener KS Vive Kielce IV.

Szkoleniowiec od lat specjalizuje się w pracy z młodzieżą. Czy do tego trzeba mieć powołanie?

Ja po prostu lubię pracę z dziećmi. Ze względu na ich szczerość, wolność od trosk dorosłych i za to, że zawsze żyją tu i teraz. Jeśli mogę coś im przekazać, czegoś nauczyć, to sprawia mi to dużą przyjemność. Nas, trenerów, należy traktować w kategorii nauczyciela. Tak jak poloniści i matematycy prowadzą swoje kółka przedmiotowe, my prowadzimy swoje dla chętnych i uzdolnionych młodych sportowców – odpowiada trener, którego zespół wygrał oba niedzielne mecze.

Na tym etapie nie raz zdarza się, że zawodnicy notują dwucyfrowe zdobycze bramek, mecze potrafią toczyć się w przeróżny sposób, pojawiają się pierwsze myśli o wielkiej sportowej karierze. Czy trenerzy wyłapują już pierwsze perełki?

Żaden szkoleniowiec, żaden nauczyciel, nie może stwierdzić czy ktoś zrobi karierę, czy nie, do momentu aż to się nie stanie. Naprawdę. Bo nawet jeśli ktoś jest wybitny w kategorii juniora, w przeddzień debiutu w seniorskim zespole, to do końca nie wiadomo, jak poradzi sobie w dorosłym graniu. Możemy jedynie wróżyć z fusów – wyjaśnia Litwin.

I szybko dodaje – Jasne, widzimy kto jest sprawniejszy, a kto nie. Trenerzy mogą też dostrzec coś, czego nie widzą inni obserwatorzy, czyli jakieś nietuzinkowe zachowania, zagrania, ale nie bawimy się we wróżenie karier. Wszyscy do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie. Im jest sprawniejsze, tym dajemy trudniejsze zadania. Na niektórych trzeba chwilę poczekać, rozwijają się ciut później. Nikomu też nie zamykamy drogi, każdemu chcemy po prostu pomóc spełniać marzenia i zaszczepiać pasję do piłki ręcznej – kończy szkoleniowiec.

Wyniki:

Świętokrzyska Liga Młodzików, 29 listopada:

Turniej 1:
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – KS Vive Kielce II 13:25 (7:11)
KS Vive Kielce I – KS Vive Kielce II 33:24 (19:14)
KS Vive Kielce I - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 32:16 (16:7)

Turniej 2:
KS Vive Kielce III - SPR Wisła Sandomierz 26:33 (11:19)
KS KORAB OSiR Staszów – KS Vive Kielce III 25:27 (12:12)

Turniej 3:
KS Vive Kielce IV – KS Vive Kielce V 26:16 (16:5)
KS Vive Kielce IV – KSSPR Końskie 22:14 (9:7)
KSSPR Końskie – KS Vive Kielce V 15:18 (4:11)