Kielczanie błysnęli w kadrach narodowych
11.01.2021, 17:20
News Kadry narodowe

Kielczanie błysnęli w kadrach narodowych

  • Maciej Szarek
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Trzynastu zawodników Łomża Vive Kielce wzięło udział w ubiegłotygodniowych meczach reprezentacji narodowych. Rozegrano kolejne rundy eliminacji Mistrzostw Europy 2022, Hiszpania zagrała zaś z Chorwacją w ramach EHF EURO Cup. Świetne występy mają za sobą Andreas Wolff, Tomasz Gębala, Arkadiusz Moryto czy Alex Dujshebaev.

POLSKA

W drużynie biało-czerwonych występuje aż pięciu zawodników Łomża Vive Kielce. Jest to największa reprezentacja naszej ekipy w jakiejkolwiek z kadr narodowych. Selekcjoner Patryk Rombel na mecze eliminacji Mistrzostw Europy 2022 oraz Mistrzostwa Świata 2021 powołał Mateusza Korneckiego, Tomasza Gębalę, Szymona Sićko, Michała Olejniczaka oraz Arkadiusza Moryto.

W ubiegłym tygodniu Polacy dwukrotnie pokonali Turcję. Najpierw w Eskisehirze pięcioma bramkami oraz zdecydowanie bardziej okazale w Płocku. Duża w tym zasługa naszych przedstawicieli, którzy w obu meczach wiedli prym w rzutowych popisach biało-czerwonych.

W trakcie pierwszego meczu po sześć trafień zdobyli Tomasz Gębala oraz Arkadiusz Moryto. Pierwszy z nich nie dość, że regularnie dziurawił siatkę rywali, był również podporą defensywy. Drugi natomiast po raz kolejny popisał się znakomitą efektywnością, notując 100% skuteczności w ataku. Ten sam duet błyszczał także w rewanżu. Tomek został wyróżniony tytułem MVP spotkania, Arek zapracował na miano najlepszego strzelca drużyny (7 goli).

Swoje trafienia w obu spotkaniach dołożyli też Szymon Sićko oraz Michał Olejniczak. Podczas rewanżu w Płocku w składzie Polaków zabrakło natomiast Mateusza Korneckiego, którego w bramce zamienił Adam Morawski. Warto wspomnieć również, że niekwestionowanym liderem Turków podczas obu gier był Doruk Pehlivan, wypożyczony z Łomża Vive Kielce do GWD Minden. W dwóch meczach rozgrywający zdobył aż 14 trafień. 

Wyniki:

06.01: Turcja - Polska 24:29 (12:15)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Kornecki (0/5 = 0%), Olejniczak 2, Sićko 4, Moryto 6, T. Gębala 6; Pehlivan 9 (Turcja)

09.01: Polska - Turcja 35:24 (16:12)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Olejniczak 1, Sićko 6, Moryto 7, T. Gębala 6; Pehlivan 5 (Turcja)

HISZPANIA I CHORWACJA

La Rioja oraz Hrvatska - finaliści ME 2020 - z urzędu zapracowali na awans do kolejnego turnieju i, zamiast eliminacji, biorą udział w EHF EURO Cup. Na poprzedni tydzień zaplanowano dwie powtórki z finału ostatniego czempionatu Starego Kontynentu, do skutku doszło jednak tylko pierwsze starcie. W Chorwacji wygrali gospodarze, rewanż w Madrycie odwołano z powodu burzy śnieżnej, jaka przechodzi przez Półwysep Iberyjski.

W jedynym rozegranym meczu aż 12 bramek dla Hiszpanów zdobyła trójka z Łomża Vive Kielce: Alex Dujshebaev (6), Dani Dujshebaev (2) oraz Ángel Fernández (4). Wszyscy trzej są pewni wyjazdu do Egiptu. Chorwaci musieli radzić sobie bez Igora Karacica, który wciąż zmaga się z kontuzją. Nasz rozgrywający jest na szerokiej liście trenera Lino Cervara i Chorwaci mogą włączyć go do składu w każdym momencie.

Wyniki:

05.01: Chorwacja - Hiszpania 31:28 (17:14)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Fernandez 4, A. Dujshebaev 6, D. Dujshebaev 2

BIAŁORUŚ

Dwóch graczy Łomża Vive Kielce zostało powołanych do kadry Białorusi. Nasi wschodni sąsiedzi rozegrali dwa spotkania, z czego nasi reprezentanci wystąpili tylko w jednym z nich. Do Norwegii Białorusini wysłali bowiem drugi skład. Norwegowie zaś w obu meczach oszczędzali swoje największe gwiazdy, stąd tak odmienne wyniki: w pierwszym spotkaniu dominowali Białorusini, sześć bramek zdobył Vlad Kulesh i trzy Artsem Karalek, ale już w Skandynawii Norwegowie nie dali gościom żadnych szans.

Wyniki:

05.01: Białoruś - Norwegia 33:25 (17:10)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Kulesh 6, Karalek 3

08.01: Norwegia - Białoruś 27:19 (11:10)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: -

NIEMCY

Reprezentacja prowadzona przez Alfreda Gislasona w ubiegłym tygodniu dwukrotnie pokonała Austrię. W obu spotkaniach wystąpił oczywiście Andreas Wolff. W pierwszym spotkaniu kapitan żółto-biało-niebieskich bronił z 31-procentową skutecznością (8/26), prawdziwy popis dał jednak w rewanżu, kiedy to odbił 10 z 15 piłek i mecz skończył z fenomenalną statystyką 67 procent udanych interwencji. Dość powiedzieć, że Austriacy w pierwszej połowie zdołali rzucić ledwie pięć bramek!

Wokół reprezentacji Niemiec tuż przed mistrzostwami w Egipcie narodziło się wiele kontrowersji. Najpierw powołania do kadry odrzucili m.in. Partick Wiencek, Hendrik Pekeler czy Steffen Weinhold. Andreas Wolff negatywnie skomentował zachowanie swoich kolegów, mówiąc, że nie do końca rozumie ich decyzję. Słowa bramkarza wywołały poruszenie w lokalnych mediach. Występami, jak w rewanżowym meczu z Austrią, Wolff zyskuje sobie jednak prawo do zabierania głosu, będąc absolutnym liderem zespołu.

Wyniki:

06.01: Austria - Niemcy 27:36 (16:22)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Wolff (8/26 = 31%)

10.01: Niemcy - Austria 34:20 (19:5)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Wolff (10/15 = 67%)

FRANCJA

Najbardziej utytułowana reprezentacja świata w XXI wieku złapała mocną zadyszkę. Francuzi rozegrali dwa spotkania z Serbią, najpierw ponosząc porażkę trzema bramkami, by w rewanżu na własnym parkiecie zaledwie zremisować. W pierwszym meczu dwie bramki zdobył obrotowy Łomża Vive Kielce, Nicolas Tournat.

Wyniki:

05.01: Serbia - Francja 27:24 (14:11)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Tournat 2

09.01: Francja - Serbia 26:26 (12:15)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Tournat

ISLANDIA

Dwa mecze eliminacyjne rozegrali także Islandczycy z Sigvaldim Gudjonssonem w składzie. W dwumeczu z Portugalią zgodnie wygrywali gospodarze. Najpierw lepsi okazali się gracze z Półwyspu Iberyjskiego, zawodnicy z kraju gejzerów na własnym parkiecie skutecznie zrewanżowali się rywalom. W pierwszej grze kielecki skrzydłowy zdobył jedno trafienie, a kilka dni później podwoił wynik.

Wyniki:

06.01: Portugalia - Islandia 26:24 (14:11)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Gudjonsson 1

10.01: Islandia - Portugalia 32:23 (12:13)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Gudjonsson 2

CZARNOGÓRA

Ostatnią reprezentacją, w której występuje przedstawiciel Łomża Vive Kielce, jest Czarnogóra. Barw jej broni Branko Vujović. Czarnogórcy nie rozegrali jednak zaplanowanych spotkań eliminacyjnych ze Szwecją z powodu zakażeń koronawirusem w ich kadrze.