• Tekst

• Patryk Ptak
  • Foto

Patryk_Ptak

Młodzież KS Vive Kielce zajęła 3. miejsce w turnieju fazy 1/16 finału Mistrzostw Polski Juniorów. Zmagania dostarczyły wielkich emocji, losy awansu ważyły się do ostatnich sekund. Promocję wywalczyły Azoty Puławy oraz Gwardia Opole. Swój mecz w ramach Świętokrzyskiej Ligi Juniorów wygrali natomiast juniorzy młodsi pod wodzą Dominika Żyły.

Wydarzeniem tygodnia wśród rozgrywek młodzieżowych był bez wątpienia turniej 1/16 finału Mistrzostw Polski Juniorów. Zmagania odbywały się w Kielcach, a oprócz gospodarzy w hali przy ul. Krakowskiej rywalizowali gracze z Opola, Bartoszyc i Puław. Awans do 1/8 finału wywalczyć miały dwie najlepsze drużyny.

Kielczanie trzydniowe zmagania rozpoczęli od meczu z MDK Bartoszyce, który okazał się bardzo jednostronny na naszą korzyść. Już po kwadransie gry KS Vive Kielce prowadził 8:4, a w kolejnych minutach tylko konsekwentnie powiększał różnicę. Na przerwę gracze schodzili przy ośmiobramkowym prowadzeniu gospodarzy, a po zmianie stron, tuż przed ostatnim gwizdkiem, nasi reprezentanci osiągnęli nawet 19 goli zaliczki. Najwięcej trafień, bo dziewięć, zdobył skrzydłowy Maciej Siołek.

Zupełnie odmienny przebieg miało sobotnie starcie z Azotami Puławy. W trakcie pierwszego pół godziny obie ekipy grały bramka za bramkę, dopiero kilkadziesiąt sekund przed przerwą nasi gracze zanotowali serię trzech trafień z rzędu i do szatni schodzili prowadząc 21:18. Niestety, tuż po powrocie do gry rywale z Puław odwdzięczyli się z nawiązką i trafili cztery razy bez odpowiedzi naszej drużyny. Efektem tego przyjezdni zbudowali niewielką zaliczkę, z którą dotarli jednak do mety (37:34). Tym razem po kieleckiej stronie najskuteczniejszy był rozgrywający Filip Wawrzyniak (8 bramek).

Wyniki z pierwszych dwóch dni sprawiły, że niedzielne spotkanie z Gwardią Opole miało bezpośrednio zadecydować o awansie. Lepszy z tego pojedynku zapewniał sobie promocję do kolejnej rundy u boku Azotów Puławy.

Stawka meczu wprowadziła na parkiet dużo emocji i - w rezultacie - wiele błędów. Pierwsi swoją grę ustabilizowali opolanie, dzięki czemu po premierowej partii prowadzili 17:14. Kwadrans po przerwie KS Vive Kielce odrobiło jednak straty i mecz rozpoczął się od nowa (22:22). Każda bramka w końcówce okupiona była ogromnym wysiłkiem, losy meczu ważyły się do ostatnich sekund. Niestety, w ostatnim fragmencie nieco lepiej poradziła sobie Gwardia Opole, dzięki czemu to goście triumfowali jedną bramką. Po raz kolejny najczęściej do protokołu spośród naszych zawodników wpisywał się Wawrzyniak (6 goli).

Podczas gdy juniorzy brali udział w rozgrywkach na szczeblu krajowym, juniorzy młodsi rozegrali jedną z ostatnich kolejek Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych. Podopieczni Dominika Żyły pokonali AZS UJK Kielce 36:24, prowadząc pewnie od pierwszej do ostatniej minuty. Młodzi gracze są już pewni awansu do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, gdzie spróbują powetować niepowodzenie starszych kolegów. Sześć bramek zdobył Olaf Trela.

Mistrzostwa Polski Juniorów, faza 1/16 finału, 5-7 lutego:

KS Vive Kielce - Gwardia I Opole 27:28 (14:17)

KS Vive Kielce: Pietrzyk, Poźniak 1 - Bekier, Przybylski 1, Wasiak 2, Wojciechowski 1, Więckowski 5, Siołek 4, Wawrzyniak 6, Rękas 2, Sztandera 1, Erdenberger, Wiaderny 4, Smulski, Kotliński, Konwicki

KS Vive Kielce - Azoty Puławy 34:37 (21:18)

KS Vive Kielce: Pietrzyk, Poźniak - Bekier, Przybylski 2, Wasiak 6, Wojciechowski 2, Więckowski 3, Siołek 4, Wawrzyniak 8, Rękas 1, Sztandera 3, Filipowicz, Erdenberger, Wiaderny 2, Smulski, Kotliński 3, Konwicki 1

KS Vive Kielce - MDK Bartoszyce 38:19 (18:10)

KS Vive Kielce: Pietrzyk, Poźniak - Bekier, Przybylski 2, Pinda 3, Wasiak 3, Wojciechowski 1, Więckowski 3, Siołek 9, Wawrzyniak 8, Rękas 1, Sztandera 1, Wiaderny 5, Smulski 1, Kotliński, Konwicki 1

Trener: Aleksander Litowski