Kielczanie sprzątali las z okazji Dnia Ziemi
23.04.2021, 11:20
Poza boiskiem Autor: Tomasz Fąfara

Kielczanie sprzątali las z okazji Dnia Ziemi

  • Sebastian Kozubek
  • Wideo

Sebastian Kozubek

  • Tomasz Fąfara
  • Foto

Tomasz Fąfara

W czwartek, 22 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Ziemi zawodnicy drużyny Łomża Vive Kielce wzięli udział w akcji sprzątania lasu na kieleckim Stadionie.

Klubowe sprzątanie było częścią dużej akcji organizowanej wspólnie z Geoparkiem Świętokrzyskim, który wczoraj, 22 kwietnia, po czterech latach starań otrzymał certyfikat UNESCO. Tym samym ta unikalna atrakcja turystyczna na terenie naszego miasta i regionu dołączyła do globalnej sieci geoparków liczącej 169 obszarów tego typu w 44 krajach.

Wspólnie powinniśmy docenić nasze unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej, tym bardziej, że są one zauważane na świecie. Akcją sprzątania chcemy dołączyć do szerszych działań m.in. Geoparku Świętokrzyskiego związanych z utrzymaniem czystości naszych unikalnych rezerwatów i terenów zielonych.

Mamy nadzieję, że ludzie będą bardziej dbać o przyrodę i szanować otaczające nas środowisko. To ważne, abyśmy mieli świadomość ekologiczną. Szczególnie w tym dniu powinno to mocno wybrzmieć. Zbliża się cieplejszy okres, jest pandemia i dużo miejsc jest na razie zamkniętych, więc wielu z nas wybierze wypoczynek na świeżym powietrzu. Na pewno każdemu będzie się przyjemniej wypoczywało w czystych lasach, parkach i rezerwatach – mówi Michał Olejniczak.

Wychowałem się w Kielcach i wiem, ile mamy naprawdę pięknych terenów zielonych – dodaje Cezary Surgiel – Ludzie czasami bezmyślnie zaśmiecają te miejsca, szkodząc przyrodzie, a w konsekwencji szkodzimy przecież sami sobie. Powinniśmy wspólnie dbać o te miejsca i reagować, gdy widzimy, że ktoś je zaśmieca bądź dewastuje.

Jeśli ktoś ma ochotę, można zebrać się w małą grupkę, przejść na spacer, uzbroić w worki na śmieci i oczyścić choć trochę terenów zielonych gdzieś wokół nas – zachęca Sebastian Kaczor.

W akcji sprzątania lasu w okolicach Hali Legionów uczestniczyli głównie najmłodsi zawodnicy naszej drużyny. Dlaczego? Chcemy tym samym zwrócić się przede wszystkim do ludzi młodych, którzy chcieliby zrobić coś dla otaczającej nas przyrody i środowiska pokazując, jak ważna jest edukacja ekologiczna młodych ludzi.