Dwunastu kielczan powołanych do reprezentacji
26.04.2021, 12:49
Kadry narodowe

Dwunastu kielczan powołanych do reprezentacji

  • Maciej Szarek
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Dwunastu graczy drużyny Łomża Vive Kielce wystąpi w najbliższych spotkaniach kadr narodowych. Połowa z nich reprezentować będzie Polskę. Zawodników czekają ostatnie mecze eliminacji Mistrzostw Europy 2022, które odbędą się na Węgrzech i Słowacji, Hiszpanie uczestniczą natomiast w EHF Euro Cup.

POLSKA

Selekcjoner Patryk Rombel wysłał do Kielc aż sześć powołań przed kończącymi eliminacje Mistrzostw Europy 2022 spotkaniami ze Słowenią oraz Holandią. W gronie reprezentantów znaleźli się Tomasz Gębala, Mateusz Kornecki, Arkadiusz Moryto, Michał Olejniczak, Szymon Sićko oraz Miłosz Wałach. Dla ostatniego z wymienionych jest to pierwsze w karierze powołanie do seniorskiej reprezentacji.

Jestem mega podekscytowany i bardzo szczęśliwy. To dla mnie duże wyróżnienie i motywacja do pracy. Nie mogę się doczekać! – cieszył się 19-letni bramkarz. A Tomasz Gębala dodawał – Jesteśmy bojowo nastawieni. Jako reprezentacja Polski chcemy wygrać dwa czekające nas mecze, bo to da nam największą szansę na awans do mistrzostw Europy, czego wszyscy bardzo chcemy, zwłaszcza, że są one tuż przed mistrzostwami świata, które odbędą się u nas w domu.

Sytuacja reprezentacji Polski przed ostatnimi meczami eliminacji jest dość skomplikowana. Awans na mistrzostwa wywalczą po dwie pierwsze drużyny z każdej z ośmiu eliminacyjnych grup oraz aż cztery zespoły z trzecich miejsc. Obecnie Polacy znajdują się właśnie na 3. lokacie. Dlatego nawet dwie porażki mogą dać biało-czerwonym awans, choć to zależeć będzie od wyników w innych grupach.

29.04, godz. 20.00: Polska - Słowenia (el. ME)
02.05, godz. 18.00: Holandia - Polska (el. ME)

NIEMCY

Tradycyjnie na zgrupowanie reprezentacji Niemiec udał się Andreas Wolff. Nasi zachodni sąsiedzi pewnie prowadzą w swojej grupie z kompletem punktów na koncie, a teraz czekają ich raczej spokojne spotkania z Bośnią oraz Estonią. Co ciekawe, w kadrze z powrotem są Patrick Wiencek oraz Steffen Weinhold, którzy sami zrezygnowali z gry na mistrzostwach świata w Egipcie, a wrócili na kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Sytuacja ta w niemieckim światku wywołała ogromne poruszenie.

29.04: Bośnia i Hercegowina - Niemcy (el. ME)
02.05: Niemcy - Estonia (el. ME)

FRANCJA

Trójkolorowi z Nicolasem Tournatem w składzie o bezpośredni awans do ME powalczą w dwóch spotkaniach przeciwko Grekom. Po dwóch słabszych występach przeciwko Serbii (porażka i remis), Francuzi mają tylko punkt przewagi nad najbliższymi rywalami. Każdy inny wynik niż zwycięstwo graczy Guillame'a Gille’a byłby jednak potężną sensacją. Trudne zadanie stoi przed Tournatem, bo znajdujący się ostatnio w bardzo dobrej formie kielecki obrotowy będzie walczył o minuty na parkiecie m.in z Ludovicem Fabregasem oraz Luką Karabaticiem.

27.04: Grecja - Francja (el. ME)
02.05: Francja - Grecja (el. ME)

BIAŁORUŚ

Na zgrupowanie trenera Jurija Szewcowa udał się tylko Artsem Karalek. Świeżo upieczony tata, Uladzislau Kulesh, dostał od selekcjonera wolne. Białorusinów czekają spotkania z Włochami oraz Łotwą. Nasi wschodni sąsiedzi liderują jednak swojej grupie i jakiekolwiek punkty w tych meczach zapewnią im awans, dlatego też Jurij Szewcow pozwolił odpocząć niektórym graczom.

29.04: Włochy - Białoruś (el. ME)
02.05: Białoruś - Łotwa (el. ME)

ISLANDIA

Najbardziej zapracowany podczas zgrupowań reprezentacji narodowych będzie Sigvaldi Gudjonsson. Islandczycy na przełomie kwietnia i maja rozegrają aż trzy mecze: dwa razy z Izraelem oraz z Litwą. Wyspiarze zajmują obecnie drugą lokatę w grupie, zaraz za Portugalią. Zwycięstwa z niżej notowanymi zespołami dadzą im bezpośredni awans. Sigvaldi minuty na parkiecie dzielić będzie z Arnorem Gunnarssonem z niemieckiego HC Bergischer.

27.04: Izrael - Islandia (el. ME)
29.04: Litwa - Islandia (el. ME)
02.05: Islandia - Izrael (el. ME)

CZARNOGÓRA

Czarnogórcy, podobnie jak Islandczycy, w planie mają trzy spotkania. Drużyna, której jednym z najważniejszych fundamentów jest Branko Vujović, zmierzy się kolejno z Kosowem, Szwecją oraz Rumunią. Obecnie Czarnogórcy zamykają stawkę w swojej grupie, mając jeden zaległy mecz, dlatego, by wywalczyć awans, bardzo potrzebują punktów.

28..04: Kosowo - Czarnogóra (el. ME)
30.04: Czarnogóra - Szwecja (el. ME)
02.05: Czarnogóra - Rumunia (el. ME)

HISZPANIA

Z racji aktualnego tytułu mistrzów Europy Hiszpanie nie uczestniczą w eliminacjach kolejnej edycji. Zamiast tego La Rioja toczy zmagania w ramach towarzyskiego EHF Euro Cup, gdzie mierzy się z przyszłymi gospodarzami czempionatu Starego Kontynentu, czyli Słowacją oraz Węgrami. Na zgrupowanie udał się tylko Angel Fernandez. Alex Dujshebaev dostał bowiem wolne od trenera Jordiego Ribery, a kontuzjowany jest jego brat, Dani.

28.04: Hiszpania - Węgry (EHF Euro Cup)
01.05: Hiszpania - Słowacja (EHF Euro Cup)

POZOSTALI

W Kielcach zostali zatem Krzysztof Lijewski, Sebastian Kaczor, Cezary Surgiel oraz Igor Karačić, Alex Dujshebaev i Uladzislau Kulesh, którzy dostali wolne od swoich selekcjonerów. Rehabilitacje przechodzą wciąż Daniel Dujshebaev oraz Haukur Thrastarson.