Mistrzowie Polski zazielenili Czarnów
29.04.2021, 16:23
News Poza boiskiem Autor: Patryk Ptak

Mistrzowie Polski zazielenili Czarnów

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

  • Patryk Ptak
  • Foto

Patryk_Ptak

Zawodnicy drużyny Łomża Vive Kielce wzięli udział w kolejnej akcji ekologicznej! Krzysztof Lijewski, Haukur Thrastarson i Uladzislau Kulesh wraz z zawodnikami zespołu młodzików trenera Tomasza Litwina sadzili krzewy w Parku Górki Czarnowskie.

Akcja sadzenia krzewów odbyła się we współpracy z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych. W czwartek, w południe, zawodnicy pierwszej drużyny Łomża Vive Kielce oraz zespołu młodzików trenera Tomasza Litwina zasadzili 200 irg – liściastych krzewów charakterystycznych dla miejskiego krajobrazu. Cała procedura wspomagana była przez pracowników RPZiUK, którzy cierpliwie instruowali świeżych ogrodników, co robić.

Nie miałem do tej pory przyjemności sadzenia roślin, ale muszę przyznać, że sprawiło mi to wiele frajdy! – powiedział Krzysztof Lijewski – Inicjatywa jest bardzo fajna, bo emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest duża nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Musimy wziąć za to odpowiedzialność, bo to my – ludzie – zanieczyściliśmy planetę, więc my musimy zrobić wszystko, by ją oczyścić. Powinniśmy myśleć nie tylko o nas, ale o naszych dzieciach, wnukach, prawnukach. Proces będzie długi, ale nie możemy przecież biernie patrzeć na to, jak przyroda na naszych oczach umiera.

Wyjątkowo z inicjatywy cieszył się Vlad Kulesh, który kilka dni temu został ojcem.

Jestem bardzo szczęśliwy! Teraz pozostało mi już tylko zbudować dom – śmiał się Vlad – To świetna akcja, wziąłem w niej udział z przyjemnością. Dzięki temu, że było wiele rąk do pracy i wsparcie wykwalifikowanych pracowników, nie było to trudne. Wielkie brawa dla ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień, bo oni dbają o nas i naszą planetę.

Z wyniku akcji zadowolony był rzecznik Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, Marcin Batóg.

Nie spodziewaliśmy się takiego zamieszania, bo myśleliśmy, że zawodnicy będą bardziej spięci, a oni od razu zabrali się do pracy i chwycili za rośliny! Nie trzeba ich było dwa razy namawiać – mówił rzecznik RPZiUK – Zakładaliśmy rabatę z krzewów, rękami zawodników Łomża Vive Kielce i zespołu młodzieżowego posadzonych zostało około 200 krzewów.

Tego typu akcje są bardzo ważne dla lokalnych społeczności, a Klub Sportowy Vive Kielce zawsze chętnie bierze w nich udział.

Dzięki nim pokazujemy, że praca, jaką wykonują nasi ogrodnicy na kolanach, zgięci w pół, w upale czy w deszczu, jest bardzo trudna! Wykorzystując wizerunek naszych Mistrzów chcieliśmy naświetlić wszystkim kielczanom znaczenie pracy, jaką na co dzień wykonują nasi pracownicy – podsumował Marcin Batóg, jednocześnie dodając – Dobre chęci są najważniejsze, ale pamiętajmy, że do tej pracy potrzeba też doświadczenia, umiejętności wypracowanych przez lata. Jeśli ktoś ma doświadczenie ogrodnicze i chciałby z nami pracować, zapraszamy!

Zawodnicy drużyny Łomża Vive Kielce po zakończeniu prac oznajmili, że chętnie wezmą udział w kolejnych inicjatywach ekologicznych, a Uladzislau Kulesh zapowiedział, że wkrótce zabierze do parku na Czarnowie swojego syna.

Będę tu przychodził z nim na spacery i mówił „Patrz, synu, to ja sadziłem te drzewka!” – uśmiechał się Vlad.