Wszyscy kadrowicze z awansem na mistrzostwa Europy

• Maciej Szarek
  • Tekst

• Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Wszystkie reprezentacje narodowe z zawodnikami zespołu Łomża Vive Kielce w składzie awansowały do przyszłorocznych Mistrzostw Europy 2022 na Węgrzech i Słowacji. Hiszpanie zajęli trzecie miejsce w EHF Euro Cup. Bardzo udane występy mają za sobą m.in. Arkadiusz Moryto, Sigvaldi Gudjonsson czy Nicolas Tournat.

Ubiegły tydzień należał do rozgrywek międzynarodowych. Jedenastu zawodników Mistrzów Polski zakończyło eliminacje ME 2022. Wszyscy wywalczyli awans. Hiszpania zamykała zaś zmagania w EHF Euro Cup. Kadrowicze do Kielc wrócili w poniedziałek, we wtorek rano spotkają się na treningu wyrównawczym, by wieczorem odbyć sesję z całą ekipą.

POLSKA

Choć selekcjoner Patryk Rombel do Kielc wysłał aż sześć powołań, w eliminacyjnych meczach skorzystał z pięciu zawodników Łomża Vive Kielce. Miłosz Wałach oba spotkania obejrzał z trybun. Przedstawiciele naszego klubu stanowili jednak o sile reprezentacji Polski, w meczu ze Słowenią zdobywając przeszło 60% bramek całej drużyny oraz ponad połowę w grze przeciwko Holandii. Najwięcej, bo aż 13 trafień, w dwumeczu zanotował Arkadiusz Moryto.

Zgrupowanie dla biało-czerwonych miało słodko-gorzki smak. Zaskakujące zwycięstwo nad Słowenią (27:26) w zasadzie zapewniło awans Polakom, ale dobre humory popsuł przegrany mecz z Holandią (30:32). Niemniej jednak, bilety na ME zostały wywalczone z racji wysokiej pozycji w rankingu drużyn z 3. lokat.

29.04: Polska - Słowenia 27:26 (12:10)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Kornecki (0/1=0%) - Olejniczak 4, Sićko 5, Moryto 7, T. Gębala 1

02.05: Holandia - Polska 32:30 (17:16)

NIEMCY

Niemcy już wcześniej zdystansowali stawkę w swojej grupie, dlatego dwie ostatnie gry w eliminacjach były dla nich jedynie formalnością. Andreas Wolff wystąpił tylko w pierwszym z nich, ale na parkiecie spędził całe 60 minut. W nadspodziewanie trudnym meczu z Bośnią i Hercegowiną kapitan Mistrzów Polski zanotował ponad 30-procentową skuteczność interwencji, dając kolegom silny impuls do zgarnięcia kolejnych dwóch punktów. W starciu z Estonią Niemiec dostał wolne.

29.04: Bośnia i Hercegowina - Niemcy 24:26 (15:15)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Wolff (11/35=31%)

02.05: Niemcy - Estonia 35:20 (17:10)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: -

FRANCJA

Świetną formę znaną z poprzednich tygodni również w barwach reprezentacji narodowej potwierdził Nicolas Tournat. Kielecki obrotowy w dwumeczu z Grekami zdobył aż 12 bramek, a minuty na boisku dzielił jeszcze z Ludovicem Fabregasem. Trójkolorowi do ME awansowali z drugiego miejsca (za Serbią).

27.04: Grecja - Francja 31:40 (16:22)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Tournat 5

29.04: Belgia - Francja 0:10 (walkower)

02.05: Francja - Grecja 46:30 (23:13)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Tournat 7

BIAŁORUŚ

Jurij Szewcow, w obliczu pewnego awansu swojego zespołu, w ostatnich meczach przeciwko Włochom oraz Łotwie dał odpocząć niektórym liderom białoruskiej kadry. Na zgrupowanie z Kielc pojechał jedynie Artsem Karalek, Vlad Kulesh został bowiem w domu z nowo narodzonym synem. Karalek w tym czasie rzucił cztery bramki Łotyszom, a Białorusini obok Norwegów pojadą na ME.

29.04: Włochy - Białoruś 31:32 (16:16)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Karalek

02.05: Białoruś - Łotwa 30:26 (10:13)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Karalek 4

ISLANDIA

Sigvaldi Gudjonsson wraz z reprezentacją Islandii był jednym z niewielu, który w trakcie przerwy rozegrał aż trzy spotkania. Skrzydłowy zaprezentował formę bardzo dobrze znaną z występów w Hali Legionów, czyli był skuteczny i regularny. Błysnął zwłaszcza w drugim meczu przeciwko Izraelowi. Sigi trafił wówczas siedem razy, a Islandia obok Portugalii awansowała dalej.

CZARNOGÓRA

Trzy mecze i trzy protokoły z bramką na koncie wypracował sobie także Branko Vujović. Wygrane nad bezpośrednimi rywalami do awansu - Kosowem oraz Rumunią - dały Czarnogórcom drugie miejsce w tabeli i promocję, mimo kiepskiego początku eliminacji. Walnie do sukcesu przyczynił się kielecki rozgrywający, który zdobył 12 bramek w 3 spotkaniach.

28.04: Kosowo - Czarnogóra 22:27 (10:13)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Vujović 4

30.04: Czarnogóra - Szwecja 22:34 (15:19)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Vujović 3

02.05: Czarnogóra - Rumunia 23:19 (9:9)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Vujović 5

HISZPANIA

Nie w eliminacjach ME, ale bardziej towarzyskim EHF Euro Cup kolejne mecze rozegrali aktualni mistrzowie Europy, czyli Hiszpanie. Tym razem w składzie La Rioja znalazł się tylko jeden przedstawiciel Łomża Vive Kielce, Angel Fernandez. Skrzydłowy zdobył po dwie bramki zarówno w przegranym meczu z Węgrami, jak i zwycięskim spotkaniu przeciwko Słowacji. Hiszpanie zmagania zakończyli na trzecim miejscu za Madziarami oraz Chorwacją, ale turniej traktowali bardziej jako poligon doświadczalny i przegląd wojsk.

28.04: Hiszpania - Węgry 28:30 (15:14)
Zawodnicy Łomża Vive Kielce: Fernandez 2

01.05: Hiszpania - Słowacja 27:11 (13:10)