03.06.2022, 12:21
Młodzież

Świetny sezon młodzieży KS Vive Kielce! Trzy medale dla kielczan

  • Maciej Szarek
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

Złoty, srebrny oraz brązowy medal Mistrzostw Polski wywalczyła kielecka młodzież w sezonie 2021/2022. Najlepsi w Polsce okazali się juniorzy, do wielkiego finału dotarli juniorzy młodsi, a miejsce na podium wywalczyli także młodzicy. To był świetny sezon w wykonaniu naszych młodych reprezentantów!

Największy sukces był udziałem juniorów pod wodzą trenera Aleksandra Litowskiego. Sześć lat czekaliśmy na kolejny złoty medal juniorskich Mistrzostw Polski. W poprzednich sezonach kielczanie regularnie stawali na podium młodzieżowych zmagań, jednak złoty krążek pozostawał poza zasięgiem. Ostatnim zespołem, który wdrapał się na najwyższe miejsce na podium, byli juniorzy młodsi w 2016 roku (rocznik 1999). Oba sukcesy połączyła postać trenera, za każdym razem złotą drużynę prowadził bowiem Aleksander Litowski.

W bieżącym sezonie nasi juniorzy nie mieli sobie równych i pewnie przechodząc każdą kolejną rundę dotarli do decydujących spotkań, które odbyły się w Płocku w ramach turnieju Final4 Mistrzostw Polski. W półfinale kielczanie wysoko zwyciężyli w bardzo prestiżowym starciu nad gospodarzami, czyli Orlen Wisłą Płock (36:20). Nie inaczej było w wielkim finale, w którym żółto-biało-niebiescy pokonali MKS Pałac Młodzieży Tarnów 32:26.

Przedstawiciele KS Vive Kielce podczas finałowego weekendu zgarnęli także wiele wyróżnień indywidualnych: tytuł MVP turnieju powędrował w ręce Szymona Wiadernego, najlepszym bramkarzem zmagań wybrano Karola Poźniaka, najlepszym środkowym rozgrywającym został Filip Wawrzyniak, a najlepszym prawym rozgrywającym Faruk Yusuf.

Na tym jednak nie koniec sportowych emocji, bo sukcesy najstarszych spośród juniorów to bynajmniej nie jedyne osiągnięcia naszej młodzieży. Warto podkreślić, że KS Vive Kielce w zupełności zdominował rozgrywki na poziomie wojewódzkim. Żółto-biało-niebiescy triumfowali w regionie w każdej z czterech kategorii wiekowych (junior, junior młodszy, młodzik oraz dzieci), jeszcze raz potwierdzając pozycję lidera w szkoleniu przyszłych gwiazd piłki ręcznej.

Świetne wyniki na świętokrzyskich parkietach zaowocowały awansem na szczebel krajowy. W ogólnopolskich zmaganiach wzięło udział aż sześć drużyn pod egidą KS Vive Kielce. Wiemy już, że juniorzy swój marsz zakończyli wygranym finałem, ale ich młodsi koledzy dorównali im poziomem, ponieważ juniorzy młodsi trenera Dominika Żyły oraz młodzicy trenera Pawła Grecaka także awansowali do najlepszej czwórki w kraju w swoich kategoriach wiekowych.

Najpierw brązowe medale wywalczyli młodzicy podczas zawodów w Ostrołęce. W półfinale nasi reprezentanci ulegli Siódemce Huras-Leginca (22:28), ale w meczu o 3. miejsce pokonali Padwę Zamość (25:21). Kielczanie odebrali dwa wyróżnienia indywidualne: tytuł MVP turnieju przyznano Jakubowi Osuchowi, w najlepszej "siódemce" zmagań znalazł się Filip Łapot.

Ostatnim akcentem sezonu był turniej Final4 Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, który odbył się w Kielcach. Nasi reprezentanci, wspierani gorącym dopingiem zgromadzonych kibiców, awansowali do wielkiego finału, pokonując po rzutach karnych Górnika Zabrze (24:24, k. 5:4). W ostatnim meczu sezonu zwyciężyli jednak goście z Kwidzyna (30:25), a kielczanie odebrali srebrne krążki. Niemniej, to wciąż wielki sukces naszej młodzieży!

Podczas ceremonii wręczenia nagród zawodnicy KS Vive Kielce otrzymali kolejne wyróżnienia indywidualne. Miano MVP turnieju powędrowało do Jakuba Pindy, a w najlepszej "siódemce" zawodów znaleźli się Jakub Sęk (lewy skrzydłowy) oraz Mateusz Pakaszewski (obrotowy).

W kategorii dzieci w Świętokrzyskiej Lidze Chłopców triumfowała ekipa pod wodzą trenerów Aleksandra Litowskiego oraz Dominika Żyły, a zaraz za nią uplasowali się podopieczni Tomasza Litwina. W tym wypadku nie rozgrywano jednak zmagań na poziomie ogólnokrajowym.

Szczegółową listę tegorocznych drużyn, ich wyników oraz najlepszych strzelców poszczególnych zespołów można sprawdzić w poniższej tabeli.

juniorzy_tabela_www