24.11.2022, 09:08
Zapowiedź

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed meczem z Elverum Handball

  • Maciej Szarek
  • Tekst

Ile razy i z jakim skutkiem drużyna Łomża Industria Kielce mierzyła się w przeszłości z norweskim Elverum Handball? Kto jest najlepszym strzelcem w każdej z ekip? Co łączy trenerów obu drużyn? Wybraliśmy najważniejsze ciekawostki przed meczem 7. kolejki Ligi Mistrzów. Początek spotkania w czwartek o godz. 20.45.

1) W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów Elverum Handball wygrało tylko jedno spotkanie. Po serii pięciu porażek na inaugurację Champions League 2022/2023, w ostatniej kolejce gier Norwegowie pokonali na własnym terenie słoweńskie Celje Pivovarna Lasko (31:29). 

2) Co ciekawe, drużyna Łomża Industria Kielce notuje dokładnie odwrotny bilans. W sześciu spotkaniach kielczanie wygrali pięć razy, ulegając wyłącznie Barcelonie (28:32). Różnica ma swoje odzwierciedlenie w grupowej tabeli: podczas gdy Mistrzowie Polski są wiceliderem stawki, Elverum Handball zajmuje ostatnią lokatę.

3) Choć Elverum Handball już po raz ósmy występuje w Lidze Mistrzów, jak dotąd obie drużyny zmierzyły się ledwie dwukrotnie. W obu przypadkach grupowej rywalizacji z sezonu 2020/2021 zdecydowane zwycięstwo odniosła Łomża Industria Kielce, zwyciężając 31:22 na wyjeździe i 39:29 w Hali Legionów. Najwięcej bramek w trakcie dwumeczu zdobyli Nicolas Tournat (10) i Thomas Solstad (11).

4) Norweski obrotowy nie występuje już jednak w barwach Elverum i przeniósł się do Bjerringbro-Silkeborg. Zespół opuścili także Luc Abalo (trafił do Zeekstar Tokio) oraz utalentowani Dominik Mathé (PSG) i Eric Johansson (THW Kiel). Ich miejsce zajęli m.in. Uros Borzas z Tuluzy czy Daniel Blomgren z Alingsas HK.

5) To właśnie Serb jest najskuteczniejszym zawodnikiem Elverum. Uros Borzas, występujący na pozycji lewego rozgrywającego, w sześciu spotkaniach Champions League rzucił 25 bramek. W ekipie Łomża Industria Kielce najlepsi strzelcy poprawili jego wynik o dziesięć “oczek”. Arkadiusz Moryto i Szymon Sićko mają na koncie po 35 trafień.

6) Skoro o bramkach mowa, tylko jeden zespół – portugalskie FC Porto – zdobył ich mniej w bieżącym sezonie Ligi Mistrzów niż Elverum Handball. Norwegowie do siatek rywali trafili 165 razy. Dla porównania, Łomża Industria Kielce ma już na swoim liczniku 208 goli (czwarty wynik w stawce).

7) Jeszcze gorzej Norwegowie wypadają pod względem statystyk defensywnych. Elverum Handball straciło najwięcej goli spośród wszystkich uczestników bieżącej edycji Ligi Mistrzów (215). Ma to również odbicie w postawie bramkarzy: golkiperzy Łomża Industria Kielce zatrzymali dotąd 76 rzutów przeciwników (29%), podczas gdy Norwegowie obronili 65 prób rywali (24%).

8) Tylko jeden zawodnik występował w przeszłości w barwach obu zespołów. To Sigvaldi Gudjonsson, który w latach 2018-2020 grał dla Elverum, skąd na dwa kolejne sezony przeniósł się do Kielc.

9) Trenerzy obu zespołów mogą pochwalić się złotym medalem za wygranie Ligi Mistrzów jako zawodnicy. Talant Dujshebaev triumfował z Teką Santander w 1994 roku, Börge Lund z kolei podniósł puchar wraz z niemieckim THW Kiel w 2010 roku.

10) Miasto Elverum zamieszkuje zaledwie 15 tysięcy mieszkańców. Miejscowość leży ok. 150 kilometrów na północ od stolicy Norwegii, czyli Oslo. Co ciekawe, mimo swych niewielkich rozmiarów, Elverum stało się tymczasową stolicą kraju podczas niemieckiej inwazji w trakcie II wojny światowej. Obecnie Polacy są drugą najliczniejszą mniejszością narodową zamieszkującą miasto (ok. 250 osób). Więcej obcokrajowców przybyło jedynie z Somalii.

Mecz Łomża Industria Kielce - Elverum Handball odbędzie się w czwartek 24 listopada o godz. 20.45. Bilety dostępne są w serwisie Ebilet.pl (LINK). Transmisja na kanale Eurosport 1 oraz w Eurosport Player.