07.12.2022, 10:01
Zapowiedź

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed rewanżem z OTP Bank Pickiem Szeged

  • Maciej Szarek
  • Tekst

Co się zmieniło w drużynie rywali od ostatniego starcia obu drużyn? Ile kilometrów pokonała drużyna Łomża Industria Kielce w trakcie trwającego wyjazdowego maratonu? Jaka jest historia spotkań Mistrzów Polski na Węgrzech? Przypominamy i poszerzamy najważniejsze ciekawostki przed środowym meczem 9. kolejki Ligi Mistrzów.

Mecz OTP Bank Pick Szeged - Łomża Industria Kielce odbędzie się w środę, 7 grudnia, o godz. 18.45. Transmisja będzie dostępna na kanale Eurosport 1.

1) Spotkanie w Segedynie to Mecz Tygodnia 9. kolejki Ligi Mistrzów. To już trzeci raz w tym sezonie, kiedy Europejska Federacja Piłki Ręcznej w podobny sposób wyróżniła spotkanie z udziałem drużyny Łomża Industria Kielce. Co ciekawe, za każdym razem chodzi o wyjazdowy mecz kielczan (w Barcelonie w 2. kolejce, w Celje w 5. kolejce, w Segedynie w 9. kolejce).

2) Dla zawodników Łomża Industria Kielce spotkanie na Węgrzech to kolejny etap wyjazdowego maratonu. Począwszy od ubiegłotygodniowego spotkania w Elverum, Mistrzów Polski czekały cztery kolejne gry na obcym parkiecie. By dotrzeć na mecz w Segedynie, żółto-biało-niebiescy w ciągu tygodnia pokonali cztery tysiące kilometrów na trasie Kielce -> Elverum -> Ostrów Wielkopolski -> Kielce -> Szeged. Po powrocie z Węgier kielczan czeka jeszcze podróż do Płocka.

3) To będzie szósty mecz drużyny Łomża Industria Kielce w Segedynie. Dotychczasowy bilans wyjazdów na Węgry jest pozytywny. Kielczanie pokonali rywali trzy razy (27:26 w 2014 roku, 29:27 w 2016 roku, 30:26 w 2021 roku), przegrali natomiast dwukrotnie (25:26 w 2013 roku, 30:31 w 2015 roku). Co ważne, Mistrzowie Polski nie rywalizowali jeszcze w Pick Arenie, nowej hali przeciwników, oddanej do użytku w 2021 roku. Nowy obiekt może pomieścić ponad osiem tysięcy kibiców.

4) Jeszcze bardziej na korzyść kielczan przemawia ogólna historia rywalizacji z Pickiem Szeged. Zespoły mierzyły się jedenastokrotnie, z czego aż dziewięć razy triumfowali kielczanie. Co więcej, Mistrzowie Polski mogą pochwalić się bieżącą serią sześciu kolejnych zwycięstw. Ostatni triumf Picku Szeged pochodzi sprzed siedmiu lat.

5) Ostatnim razem drużyny zmierzyły się miesiąc temu. Łomża Industria Kielce pewnie wygrała 37:30, już do przerwy prowadząc wysoko 22:14. Najwięcej bramek w meczu rzucili Szymon Sićko i Arkadiusz Moryto (po 7), a po stronie rywali wyróżnili się Miguel Martins, Bogdan Radivojević oraz Imanol Garciandia (po 5 trafień). Bardzo dobry mecz rozegrał także Andreas Wolff, który obronił 11 z 29 rzutów rywali (39%).

6) Najlepszymi strzelcami obu drużyn w bieżącej edycji Champions League są leworęczni zawodnicy – skrzydłowy Arkadiusz Moryto i rozgrywający Kent Robin Tonnesen. Polak od początku sezonu zdobył 42 bramek, Norweg – 28. W liczbie asyst królują natomiast Dean Bombac (33) i Alex Dujshebaev (19).

7) W porównaniu do spotkania w Kielcach, obie drużyny wystąpią w nieco zmienionych składach. W obozie Picku Szeged do gry wrócili obrotowy Bence Banhidi oraz skrzydłowy Sebastian Frimmel. Wśród kielczan do dyspozycji trenera Talanta Dujshebaeva są już Dylan Nahi i Elliot Stenmalm.

8) Niedługo po meczu w Kielcach ogłoszono, że po dziesięciu latach pracy Pick Szeged opuści trener Juan Carlos Pastor. Jest to obecnie najdłużej pracujący trener spośród całej stawki tegorocznej Ligi Mistrzów! Hiszpan zasiada na węgierskiej ławce od 2013 roku. Co ciekawe, drugim najlepszym wynikiem pod tym względem może pochwalić się… Talant Dujshebaev. Kirgiz przejął drużynę Łomża Industria Kielce rok później (2014).

9) To nie koniec zmian w drużynie Picku Szeged. Pierwszego dnia grudnia węgierski klub poinformował o zmianie nazwy. Madziarzy zyskali drugiego sponsora tytularnego – OTP Bank. To największy komercyjny bank na Węgrzech. Drugi strategiczny sponsor, firma Pick, wspiera drużynę od 1993 roku. To znany producent spożywczy, słynny przede wszystkim z wyrobów mięsnych, a zwłaszcza z produkcji salami

10) Pick Szeged zaliczył w tym sezonie najgorszą inaugurację Ligi Mistrzów w całej swojej historii. Węgrzy na start rozgrywek przegrali cztery kolejne spotkania z Barcą (28:35), HBC Nantes (30:35), THW Kiel (29:24) i Aalborgiem (29:41). Pierwsze punkty na konto Madziarów powędrowały dopiero pod koniec września, kiedy Pick Szeged pokonał u siebie Elverum (30:23), a następnie dwukrotnie ograł Celje Pivovarną Lasko (36:27 i 36:28). Pozwoliło to awansować Pickowi na szóste miejsce w tabeli Grupy B, podczas gdy Łomża Industria Kielce jest wiceliderem stawki.

Mało? To nie koniec ciekawostek dotyczących polsko-węgierskiej rywalizacji! O tym, co łączy trenerów Talanta Dujshebaeva i Juana Carlosa Pastora, który zawodnik grał w barwach obu drużyn oraz dlaczego Pick lepiej radzi sobie na krajowym podwórku, pisaliśmy przed pierwszym meczem. Link dostępny TUTAJ.