03.02.2023, 20:12
News

Arkadiusz Moryto najlepszym sportowcem regionu, a Talant Dujshebaev trenerem!

Arkadiusz Moryto został zwycięzcą 71. Plebiscytu Sportowego w Kielcach, a w pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch naszych graczy. Z kolei najlepszą drużyną poprzedniego roku uznana została Industria Kielce, a trenerem Talant Dujshebaev.

- To dla mnie duże wyróżnienie, nie spodziewałem się nagrody dla najlepszego sportowca regionu. Ale to wyróżnienie dla całego zespołu, bo poprzedni rok mieliśmy bardzo udany - mówi Arkadiusz Moryto, zwycięzca w 71. Plebiscycie Sportowym w Kielcach. 

26-letni skrzydłowy Industrii Kielce indywidualnie poprzedni rok faktycznie może zaliczyć do bardzo udanych. Na parkietach PGNiG Superligi zdobył łącznie 155 bramek (przy bardzo wysokiej 80 proc. skuteczności), miał też 44 asysty. Od lat znakiem rozpoznawczym Arkadiusza Moryty jest skuteczne egzekwowanie rzutów karnych. I tak z lini siódmego metra zdobył 48 bramek (również 80 proc. skuteczności). Co warte podkreślenie, odnotował raptem jedną (!) dwuminutową karę. Z kolei w poprzednim sezonie EHF Lidze Mistrzów zanotował 79 bramek, a w tym już 58. 

chrobry_abm_35

Arkadiusz Moryto to także czołowy gracz reprezentacji Polski, a na zakończonych przed kilkoma dniami mistrzostwach świata zdobył 30 goli i był to drugi najlepszy wynik w drużynie. 

Ze względu na odbywający się równocześnie w Piotrkowie Trybunalskim mecz 14. serii gier PGNiG Superligi Industrii Kielce z tamtejszym Piotrkowianinem na uroczystej gali Plebiscytu drużynę reprezentowali Alex i Dani Dujshebaevowie, Cezary Surgiel i Damian Domagała. Z kolei w imieniu Arkadiusza Moryty statuetkę za zwycięstwo odebrała jego żona Magdalena. 

plebiscyt2023

Drugie miejsce w Plebiscycie Sportowym zajął kapitan żółto-biało-niebieskich Alex Dujshebaev. 31-letni Hiszpan to od lat jeden z najlepszych graczy kieleckiego zespołu, ale i na całym świecie. Przed kilkoma dniami ogłoszono, że został nominowany do nagrody Zawodnika Roku EHF, a wraz z reprezentacją Hiszpanii zdobył brązowy medal mistrzostw świata.

aaABM24717

Na szóstym miejscu dzięki głosom czytelników i Kapituły uplasował się bramkarz Andreas Wolff. On również ma za sobą bardzo udany mundial (wybrany do drużyny gwiazd turnieju) za 112 udanymi interwencjami na koncie. Co ciekawe, w aktualnej edycji EHF Ligi Mistrzów również prezentuje się bardzo udanie - po 10 meczach zanotował… 111 udanych interwencji i z wynikiem 32. procent skuteczności zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji bramkarskiej. 

aaABM24876

2022 rok był bardzo udany nie tylko dla poszczególnych zawodników, ale i całej drużyny. Mistrzostwo Polski zespół zdobył po raz 19. w historii klubu i był o włos od wygrania po raz drugi EHF Ligi Mistrzów. Po pasjonującym pojedynku kielczanie niestety ulegli w finale dopiero po rzutach karnych FC Barcelonie. Zresztą w Lidze Mistrzów szli jak burza - zajęli pierwsze miejsce na koniec fazy grupowej, pokonując w niej dwukrotnie Dumę Kataloni, a także zespoły PSG i Veszprem. Ten sukces nie uszedł uwadze kibiców i Kapituły stąd Drużyną Roku wybrana została Industria Kielce. 

A tych sukcesów nie byłoby bez trenera Talanta Dujsebaeva. To on od 9 już lat prowadzi żółto-biało-niebieskich zawodników do kolejnych sukcesów na polskich i europejskich parkietach. I to właśnie on uznany otrzymał nagrodę dla Trenera Roku.

- Ten tytuł znaczy dla mnie naprawdę wiele. Ale to również uznanie dla całego sztabu trenerskiego, bo wspólnie mieliśmy fantastyczny 2022 rok - podkreśla trener.

Plebiscyt Sportowy w województwie świętokrzyskim zorganizowano już po raz 71. Głównym organizatorem jest „Echo Dnia” we współpracy z innymi kieleckimi mediami. Uroczystą galę zorganizowano w piątek 3 lutego w kieleckim Grand Hotelu. Głosami czytelników wyłoniono  najpopularniejszych sportowców, Trenera Roku oraz Drużynę Roku. Głosowanie było przeprowadzone w dwóch etapach. Dodatkowo Kapituła redakcji "Echa Dnia" postanowiła przyznać dodatkowe wyróżnienie dla najlepszego sportowca w każdym z powiatów województwa świętokrzyskiego.