07.03.2023, 13:48
Młodzież

Wraca Mała Liga Piłki Ręcznej. Współorganizatorem 18. edycji rozgrywający Industrii Kielce

To już. 18. edycja Małej Ligi Piłki Ręcznej, która organizowana jest przez fundację VIVE Serce Dzieciom. W tym roku do organizacji turnieju dołączyła założona przez zawodnika Industrii Kielce Tomasza Gębalę fundacja Vincit. A w przyszłości to właśnie ona będzie już samodzielnie go przygotowywać. 

Można powiedzieć, że Mała Liga Piłki Ręcznej osiągnęła pełnoletność. Ale stałoby się to wcześniej, gdyby nie przerwa spowodowana epidemią koronawirusa, ale też prośby szkół, by wydłużyć czas na przygotowania do rozgrywek. - Planowaliśmy już jesienią ubiegłego roku wrócić z Małą Ligą, ale nauczyciele prosili o przesunięcie na wiosnę. Rozumiem to, bo placówki też muszą się do nich odpowiednio przygotować - mówi Grażyna Jarosz, prezes fundacji VIVE Serce Dzieciom. 

mala_liga_otw_2022_4

To właśnie ta organizacja do tej pory była odpowiedzialna za Małą Ligę Piłki Ręcznej. W tym roku nadeszła spora zmiana. Współorganizatorem została fundacja Vincit, której założycielem i prezesem jest zawodnik Industrii Kielce Tomasz Gębala. I to on docelowo stanie się głównym organizatorem tego wydarzenia. - Gdy zostałem rodzicem, zrozumiałem, że to ja jestem odpowiedzialny za swoje dzieci. Nie mogę czekać, by ktoś inny zrobił coś za mnie. Dlatego założyłem fundację, chcę popularyzować piłkę ręczną oraz uczyć tych cech, które niesie sport. Nie po to, by te dzieci zostały zawodowcami, żeby wyciągnęły najlepsze wartości i były lepszymi ludźmi - zaznacza rozgrywający żółto-biało-niebieskich. 

W tegorocznej edycji, która potrwa od 7 marca do końca kwietnia wystąpi 47 zespołów ze szkół z całego województwa - nie tylko z Kielc, ale i Piekoszowa, Działoszyc, Mniowa, Królewca, Bogorii, Jurkowic czy Wilczyc. Łączna liczba uczestników to ok. 650 dzieciaków. Rozgrywki odbywać się będą w trzech kategoriach wiekowych - klasy 4-6, 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Inauguracja wydarzenia odbyła się we wtorek w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. 

mala_liga_otw_2022_3

Przez te blisko 20 lat trwania Małej Ligi Piłki Ręcznej przewinęło się przez nią wiele tysięcy uczestników. Grał w niej nawet Mateusz Kornecki, dzisiaj bramkarz Industrii Kielce. - Jak słyszę, że on dzięki Małej Lidze poszedł w wielki sport, to jest to miód na moje serce - przyznaje Grażyna Jarosz. - Przeglądałem pamiątkowy album i odnalazłem tam wielu zawodników, z którymi sam rywalizowałem na ligowych parkietach. To tylko pokazuje, że do napisania pięknej historii potrzeba pierwszego kroku. Nasze rozgrywki są właśnie tym pierwszym krokiem - dodaje Tomasz Gębala. 

Co ciekawe, w drużynie z Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. św. Stanisława Kostki gra Theo Tłuczyński, wnuk Andrzeja Tłuczyńskiego, byłego reprezentanta Polski oraz zawodnika ówczesnej Korony Kielce, bo pod taką właśnie nazwą występował wtedy klub. - Gram na kole, jak mój dziadek. Nie namawia mnie do piłki ręcznej, sam chcę w nią grać, bo kocham ten sport. Mamy dobry skład, jesteśmy zgrani, ale brakuje nam pewności siebie - ocenia młody zawodnik.  

Patronat nad Małą Ligi Piłki Ręcznej objęli m.in. Województwo Świętokrzyskie i Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

Więcej na temat inicjatywy Tomasza Gębali jaką jest fundacja Vincit usłyszeć można w podcaście Industrii Kielce, który przygotowujemy wspólnie z Radiem Rekord Kielce. Zapraszamy do słuchania.