16.04.2023, 14:56
News Młodzież

Juniorzy młodsi udanie rozpoczęli grę w Mistrzostwach Polski

• Maciej Szarek

Za nami faza 1/16 finału Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, w której rywalizowały dwie drużyny KS Vive Kielce. Od piątku do niedzieli (od 14 do 16 kwietnia) zmagania z udziałem naszych zawodników toczyły się w Kielcach i Tarnowie. Do kolejnej rundy awansowali podopieczni trenera Pawła Sieczki.

Obie drużyny KS Vive Kielce na szczebel centralny awansowały dzięki bardzo dobrej postawie w Świętokrzyskiej Lidze Juniorów Młodszych. KS Vive I Kielce pod opieką trenera Pawła Sieczki przez rozgrywki przeszedł jak burza, wygrywając wszystkie dziesięć spotkań. Trzecią lokatę po rundzie zasadniczej zajął natomiast KS Vive III Kielce pod wodzą trenera Pawła Grecaka. O promocji do Mistrzostw Polski zadecydował turniej barażowy, a w "dogrywce" najlepsi okazali się właśnie kielczanie.

Turniej w Kielcach

KS Vive I Kielce, jako triumfator na szczeblu wojewódzkim, otrzymał przywilej rozegrania fazy 1/16 finału Mistrzostw Polski przed własną publicznością. Zmagania odbyły się w hali MOSiR przy ul. Krakowskiej.

Podopieczni trenera Sieczki nie zamierzali zwalniać tempa po doskonałej rundzie w ŚLJ i po pierwszej rundzie Mistrzostw Polski utrzymali miano niepokonanych w bieżącym sezonie. Na początek turnieju KS Vive Kielce pokonał UKS Spartakus Handball Team Zieloną Górę (54:16) oraz KS Viret CMC Zawiercie (38:24), już przed ostatnim zapewniając sobie awans do kolejnej rundy.

Żółto-biało-niebiescy zwycięstwo w turnieju eliminacyjnym i bilet do najlepszej “16” w kraju przypieczętowali w niedzielę, pokonując MKS Piotrkowianina (36:34). Było to najbardziej emocjonujące spotkanie weekendu, bo do przerwy inicjatywę utrzymywali rywale (18:16). Nasi reprezentanci prowadzenie odzyskali dopiero w drugiej partii. Najwięcej, bo 21 bramek w ciągu trzech spotkań, zdobył dla KS Vive Kielce skrzydłowy, Karol Pęczkowicz.

KS Vive I Kielce - UKS Spartakus Handball Team Zielona Góra 54:16 (25:7)

Najwięcej bramek dla KS Vive Kielce: Jakub Osuch i Karol Pęczkowicz (po 10)
Trener: Paweł Sieczka

KS Vive I Kielce - KS Viret CMC Zawiercie 38:24 (20:13)
Najwięcej bramek dla KS Vive Kielce: Jakub Osuch 7

KS Vive I Kielce - MKS Piotrkowianin 36:34 (16:18)

Turniej w Tarnowie

Na fazie 1/16 finału MP rozgrywki zakończyła natomiast drużyna numer trzy pod opieką trenera Pawła Grecaka. Nasi reprezentanci bardzo dobrze rozpoczęli turniej w Tarnowie, pokonując SPR Stal Mielec 31:25. Dzień później kielczanie musieli jednak uznać wyższość gospodarzy (23:35), więc o awansie miał zadecydować niedzielny mecz z Wybrzeżem Gdańsk.

Spotkanie okazało się pasjonującym widowiskiem. W pierwszych minutach inicjatywę przejęli rywale (9:4), ale nasi zawodnicy jeszcze przed przerwą odrobili straty (15:15). Na początku drugiej połowy przeciwnicy ponownie zanotowali jednak serię czterech bramek i, mimo ambitnej postawy naszych graczy, tablica wyników nigdy nie pokazała znów remisu. KS Vive Kielce doprowadził nawet do bramki kontaktowej (23:24), ale drużyna z Gdańska obroniła wypracowaną zaliczkę (28:26).

Najlepszym strzelcem kielczan na przestrzenii trzech dni był Jakub Grdeń. Obrotowy w całym turnieju zdobył 15 bramek. Drużyna trenera Pawła Grecaka do rozgrywek w kategorii juniora młodszego powróci w przyszłym sezonie bogatsza o doświadczenie z tegorocznej rywalizacji z nierzadko starszymi rywalami.

SPR Stal Mielec - KS Vive III Kielce 25:31 (12:15)
Najwięcej bramek dla KS Vive Kielce: Krzysztof Kulesza 7
Trener: Paweł Grecak

MKS Pałac Młodzieży Tarnów - KS Vive III Kielce 35:23 (19:15)
Najwięcej bramek dla KS Vive Kielce: Jakub Grdeń i Paweł Kaczmarski (po 5)

KS Vive III Kielce - PORT SERVICE Wybrzeże II Gdańsk 26:28 (15:15)
Najwięcej bramek dla KS Vive Kielce: Maciej Wiśniewski, Paweł Kaczmarski i Jakub Grdeń (po 4)