05.06.2023, 11:44
News raport zdrowotny

Występy Arcziego, Oleja i Kary pod znakiem zapytania. Raport medyczny drużyny Barlinek Industria Kielce

Artsem Karalek, Michał Olejniczak oraz Igor Karačić zmagają się z kontuzjami i walczą z czasem, by wrócić do pełni zdrowia przed turniejem EHF Final4 Ligi Mistrzów, który w dniach 17-18 czerwca odbędzie się w niemieckiej Kolonii. “Zrobimy wszystko, by zawodnicy wrócili do jak najwyższej formy w jak najkrótszym czasie” – mówi Tomasz Mgłosiek, fizjoterapeuta drużyny Barlinek Industria Kielce. 

Urazy Mistrzów Polski to pokłosie sobotniego spotkania drużyny Barlinek Industria Kielce w ramach finału Orlen Pucharu Polski. Artsem Karalek i Michał Olejniczak jeszcze w trakcie meczu przedwcześnie opuścili parkiet. “Arczi” ucierpiał przy próbie zablokowania rzutu rywali, kilkanaście minut później podczas próby dryblingu kontuzji nabawił się Michał Olejniczak. Poniedziałkowe badania medyczne dały odpowiedź na temat kondycji obu graczy.

Artsem Karalek ma bardzo duży obrzęk w okolicach stawu skokowego i odczuwa duży ból, przez co w zasadzie nie może chodzić. Obrotowy jest w domu i wykonuje zabiegi, by zmniejszyć obrzęk. Po badaniach rezonansu i USG wiemy, że doszło do uszkodzenia torebki stawowej. Staw był bardzo mocno przeciążony już przez cały sezon, a teraz wszystko się “wylało”. Niestety, stało się to w najmniej odpowiednim momencie. Szanse na jego występ w Final4 Ligi Mistrzów szacujemy na 50 procent. To dużo i mało. Biorąc pod uwagę czas, jaki nam został, przed nami trudne zadanie, żeby go doprowadzić do pełnej formy – wyjaśnia Tomasz Mgłosiek.

Klubowy fizjoterapeuta kontynuuje – W przypadku Michała Olejniczaka mamy do czynienia z urazem więzadła skokowo-łódkowatego. W stawie pojawiła się krew, co oznacza, że proces jego regeneracji będzie nieco wydłużony. Szanse na występ Michała w Kolonii oceniam jednak wyżej niż u Artsema.

Niestety, urazy “Arcziego” i “Oleja” to nie są jedyne w kieleckim zespole. Po meczu okazało się bowiem, iż do grona kontuzjowanych dołączył także Igor Karačić.

U Igora Karacicia doszło do uszkodzenia mięśnia piersiowego. Chorwat zmaga się z małymi naderwaniami. Nie jest to jedno miejsce, które uległo kontuzji, ale kilka, dlatego w kolejnych dniach zostanie poddany zabiegowi osocza i będziemy próbowali przyspieszyć jego regenerację. Igor ma największą szansę na udział w turnieju w Kolonii spośród trójki kontuzjowanych – tłumaczy Mgłosiek.

Kontuzjowani zawodnicy Mistrzów Polski wraz ze sztabem szkoleniowym będą ścigać się z czasem. Drużyna Barlinek Industria Kielce za niespełna dwa tygodnie weźmie udział w półfinale Ligi Mistrzów, w którym zmierzy się z Paris Saint-Germain HB. Finałowy turniej Champions League, który odbędzie się w Kolonii, zaplanowano na weekend 17-18 czerwca.

Proces leczenia zawsze wiąże się z obniżeniem obciążeń treningowych, co wpływa na formę zawodnika. Ostateczną decyzję co do występów konkretnych graczy podejmie trener. My, jako sztab, zrobimy wszystko, by zawodnicy byli w jak najlepszej formie w jak najkrótszym czasie – kończy trener odnowy biologicznej.