03.10.2023, 08:00
News Poza boiskiem

Czas na rewanż. Znów zagramy dla Leszka Salvy

Przed rokiem dziennikarze sportowi i sędziowie piłkarscy wybiegli na boisko, aby zagrać dla Leszka Salvy, dziennikarza TVP3 Kielce zmagającego się z rehabilitacją po pęknięciu tętniaka. Po 12 miesiącach reprezentanci kieleckiego sportu powrócą na boisko w szczytnym celu. Wśród nich przedstawiciele drużyny Industria Kielce.

Leszek, znakomity dziennikarz sportowy, od dwóch lat walczy o powrót do zdrowia po tym, jak pękł mu tętniak. Rehabilitacja przynosi efekty, ale jest bardzo kosztowna. Przed rokiem, przy okazji pierwszego spotkania, zebrano ponad 19 tysięcy złotych. Teraz postaramy się poprawić ten wynik. Do jeszcze większego pomagania motywują efekty rehabilitacji Leszka, który długo przebywał w ośrodku Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego. Ostatnie miesiące spędził już w Krakowie, a od kilku tygodni jest w rodzinnym domu.

Czuję się zaszczycony waszym zainteresowaniem. Mój stan bardzo się poprawił. Jeszcze chwilka, chwileczka i możliwe, że wyjdę na prostą ­– mówi Leszek.

Po wielu miesiącach intensywnej rehabilitacji neurologicznej w specjalistycznych ośrodkach, tata w końcu wrócił do swojego domu. Nie zraził się trudnościami i kontynuuje codzienną rehabilitację fizyczną i terapię zajęciową w warunkach domowych. Niestety, ona nadal pochłania ogromne koszty, ale dzięki niej i ogromnej determinacji taty widzimy, że upragniony cel, jakim jest postawienie pierwszych kroków, jest coraz bliżej. Tacie wraca utracona podczas śpiączki siła mięśniowa i zakres ruchomości, zarówno rąk jak i nóg. Wiemy, że cel, pomimo iż daleki, jest coraz bliżej i tata jest w stanie go osiągnąć – wyjaśnia Marta Salva, córka Leszka.

Przed rokiem sędziowie piłkarscy pokonali dziennikarzy 5:3.

Teraz liczymy na rewanż, ale już wiemy, że wynik jest sprawą drugorzędną. Najważniejsza jest pomoc Leszkowi. Serce rośnie, kiedy widzimy zjednoczenie całego środowiska sportowego w naszym mieście. Wystarczyły trzy telefony, kilka wiadomości i mamy kolejny mecz.  Cieszymy się z postępów rehabilitacji naszego kolegi. Wiemy, że bardzo ucieszył się, kiedy usłyszał, że znów wybiegniemy na boisko. Mamy nadzieję, że dla niego to też dodatkowa motywacja do dalszej pracy. Niestety, nie będziemy mogli liczyć na cenne wskazówki naszego kierownika, czyli Pawła Kotwicy, który odszedł od nas podczas Final4. Wiemy jednak, że będzie wspierał nas z góry. O nim na pewno też nie zapomnimy podczas spotkania w Nowinach – mówi Damian Wysocki z portalu wKielcach.info, jeden z organizatorów wydarzenia.

W organizację meczu ponownie włączyło niezawodne Stowarzyszenie Świętokrzyscy Sędziowie Piłkarscy Pomagają. Od soboty, 8 października, na jego facebookowym profilu będą odbywać się licytacje wielu atrakcyjnych przedmiotów, przede wszystkim ze świata sportu. Ich finał nastąpi podczas samego wydarzenia, gdzie uczestnicy będą mogli przebić internetowe ceny.

Na miejscu odbędzie się również zbiórka do puszek. Jako stowarzyszenie zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt turniejów charytatywnych. Widzimy, że społeczność dziennikarska jest mocno skonsolidowana, dlatego pomagamy im z przyjemnością. Mamy zebranych już kilkanaście rzeczy na licytację, ale liczymy, że zgłosi się do nas jeszcze kilka osób, które przekaże kolejne, dzięki czemu uda się zebrać większą kwotą. Cały uzyskany dochód przekażemy bezpośrednio do rodziny Leszka – wyjaśnia Jacek Kubicki, wiceprezes stowarzyszenia.

Mecz dla Leszka Salvy odbędzie się w piątek, 13 sierpnia o godz. 18 na stadionie w Nowinach. Dzięki wsparciu Korony Kielce i jej partnera technicznego ­– firmy 4F, drużyna dziennikarzy zagra w drugim komplecie strojów „żółto-czerwonych”. Na koszulkach znajdą się nazwiska legend klubu. Po meczu stroje trafią na licytację, a cała kwota również trafi na leczenie naszego kolegi.

Na miejscu swoją obecność zadeklarowali również piłkarze Korony i szczypiorniści Industrii. Drużynę dziennikarzy zgodzili się wspólnie poprowadzić Tałant Dujszebajew i Kamil Kuzera. W ich zespole zagra również Jacek Kiełb, piłkarz 50-lecia „żółto-czerwonych”.

leszek, plakat