26.10.2023, 15:48
News

Tworzymy muzeum historii klubu. Zrób to razem nami

Nasz Klub funkcjonuje już blisko 60 lat. W tym czasie zdobył ogromną liczbę tytułów, trofeów, medali. Chcemy to wszystko zebrać w jednym miejscu i pokazać. Dlatego tworzymy muzeum historii klubu. Apelujemy też do kibiców, by pomogli nam stworzyć to miejsce i przekazali historyczne artefakty.

Od 1965 roku nasz klub wpisał się w historię kieleckiego sportu. A dzisiaj mieszkańcy nie wyobrażają już sobie bez niego miasta. Nie wyobrażają sobie tego także kibice polskiego sportu. Bo przecież na hasło „kielecka piłka ręczna” każdy ma przed oczami 29 medali mistrzostw Polski, w tym 20 z tego najcenniejszego złotego kruszcu, 17 zdobytych Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów. To właśnie w Kielcach występowali i nadal występują najlepsi zawodnicy tej dyscypliny, pracowali i pracują najlepsi trenerzy tej dyscypliny nie tylko w kraju, ale i na świecie. To tutaj stworzono drużynę, która jest szanowana na arenie międzynarodowej.  

muzeum ogloszenie

Tym najważniejszym w naszej historii osiągnięciem jest niewątpliwe tryumf w najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach w 2016 roku - Lidze Mistrzów. Do historii nie tylko klubu, ale i całego handballa, przeszła fantastyczna pogoń żółto-biało-niebieskich za węgierskim MVM Veszprem w ostatnich minutach finałowego spotkania, doprowadzenie do dogrywki, a potem zwycięstwo po rzutach karnych. Do historii przeszły też dwa inne finałowe starcia naszej ekipy z FC Barceloną oraz SC Magdeburgiem, które po fantastycznej walce i emocjonujących końcówkach zakończyły się niestety niepowodzeniem. Przy okazji ogromnych sukcesów pierwszego zespołu należy też pamiętać o zespołach juniorskich, które na swoim koncie mają mnóstwo sukcesów. Ale to także trudny do przecenienia aspekt wychowawczy dla tysięcy dzieciaków, którzy trenowali i trenują piłkę ręczną.

Klub Iskra Kielce funkcjonuje blisko 60 lat, choć drużyna występowała pod różnymi nazwami. Ale wszystkie z nich budowały kulturę sportu, tradycję czy tożsamość, wychowano w ciągu tego czasu nie tylko pokolenia kibiców, ale i zawodników. Przez dekady klub zdobył wiele trofeów, medali, statuetek. Dostarczył też niezapomnianych wrażeń, emocji i doświadczeń. To wszystko chcemy pokazać w klubowym muzeum, które zaczynamy tworzyć. Będzie się ono mieściło w Hali Legionów, która jest nie tylko areną zmagań sportowych, ale też świadkiem historycznych momentów. To tutaj drużyna pod wodzą trenera Bogdana Wenty po kilkuletniej przerwie zdobyła mistrzostwo Polski, które następnie broni co roku (z przerwą w 2011 r.). To tutaj w 2013 roku po ćwierćfinale z macedońskim Metalurgiem Skopje zespół po raz pierwszy awansował do turnieju Final Four w Kolonii i wrócił z niego z brązowym medalem. 

Muzeum klubu przygotowywane jest dla kibiców. Dlatego jednocześnie prosimy kibiców, by stworzyli je razem z nami. Prosimy, by przekazywali i udostępniali nam różne pamiątki związane z klubem. Przyjmiemy je w poniedziałki i piątki w klubowym sklepiku na parterze Hali Legionów w godz. 8-16. Szczególnie zależy nam na tych artefaktach, które są najstarsze. To np. zdjęcia z pierwszych lat funkcjonowania klubu, bilety, piłki, flagi czy publikacje prasowe. Jednocześnie klub zastrzega sobie prawo do skorzystania z wybranych przedmiotów. 

Stwórzcie Muzeum Historii Klubu razem z nami!