13.02.2024, 17:52
Młodzież

Juniorzy z awansem do FINAL4 Mistrzostw Polski

W dniach 1-2 marca nasi zawodnicy będą walczyć o medale na Hali Legionów

Nasza najstarsza młodzież z rocznika 2005-2006 udała się na turniej 1/4 Mistrzostw Polski do Lubina. W grupie N przyszło im się mierzyć z drużyną gospodarzy SMS Zagłębie Lubin, Orlen Wisłą Płock i Port Service Wybrzeże I Gdańsk.

Wiedzieliśmy, że na tym etapie rozgrywek mecze będą bardzo wyrównane i o awansie do najlepszej czwórki Mistrzostw Polski mogą decydować detale. Turniej rozpoczęliśmy od spotkania z zawodnikami z Płocka. Do pojedynku przystąpiliśmy bardzo zmotywowani. Dobrze weszliśmy w mecz utrzymując od początku 2-3 bramkową przewagę. Grając twardo w obronie i skutecznie w ataku budowaliśmy swoją przewagę, która w końcówce pierwszej połowy wynosiła 8 bramek. Do szatni schodziliśmy prowadząc 20:12. Nic nie wskazywało na to, że coś złego może się w tym meczu jeszcze wydarzyć. W 50 minucie tablica pokazywała wynik 29:20, a nasi chłopcy rozgrywali świetny mecz. Nagle przeciwnik zaczął odrabiać straty rzucając 6 bramek, a my zaczęliśmy popełniać błędy. Kluczowy rzut wykonał w 58 minucie Dominik Trela (najskuteczniejszy tego dnia zawodnik KS VIVE Kielce), co pozwoliło odetchnąć kibicom dopingującym nasz zespół w hali KEN w Lubinie. Mecz zakończył się naszym zwycięstwem 31:28.

W drugim piątkowym meczu, w bardzo wyrównanym pojedynku, SMS Zagłębie Lubin zmierzył się z drużyną z Gdańska. W ostatnich sekundach spotkania gospodarzom nie udało się rzucić bramki wyrównującej i w efekcie zawodnicy z Gdańska odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju 29:28.

W kolejnym dniu zawodów naszym przeciwnikiem była drużyna Port Service Wybrzeże I Gdańsk. Wiedzieliśmy jak ważne jest to spotkanie – bowiem zwycięzca przybliżał się znacząco do awansu do finałów Mistrzostw Polski. Nasi młodzi wojownicy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ w szeregach drużyny z Gdańska wystąpili zawodnicy mający już na swoim koncie występy w Superlidze oraz juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Do 11 minuty utrzymywał się remis. Później zaczęliśmy odskakiwać rywalom. W bramce świetnie spisywał się nasz zawodnik Jakub Solnica, bardzo dobrze funkcjonowało rozegranie i na przerwę schodziliśmy z pięciobramkowym prowadzeniem. Druga połowa była bardzo wyrównana – raz jedna raz druga drużyna zdobywała bramki. Dopiero w 58 minucie zawodnicy z Gdańska zerwali się do pogoni, ale to było już za późno. Finalnie zwyciężyliśmy 36:34. Wynik (70 rzuconych bramek) świadczy o tym jak szybki to był mecz. Naszym najskuteczniejszym strzelcem tym razem okazał się Kacper Olczyk (9) – aktualny lider w klasyfikacji strzelców w Mistrzostwach Polski (80 bramek w 9 meczach).

Drugie sobotnie spotkanie trzymało w napięciu do końcowego gwizdka. Pomimo tego, że gospodarze do przerwy prowadzili z drużyną z Płocka dwiema bramkami to w drugiej połowie goście zaczęli odrabiać straty. W 53 minucie prowadzili już 3 bramkami. Zawodnicy z SMS Zagłębie Lubin wiedzieli, że aby myśleć o awansie muszą ten mecz wygrać. Nie mogli sobie pozwolić na drugą porażkę. Pomimo tego, że w końcówce meczu jeden z zawodników gospodarzy oddał aż 6 celnych rzutów to dzielnie walczącym SMSiakom nie udało się wygrać tego spotkania. Ponownie ulegli przeciwnikowi zaledwie jedną bramką. Dla naszej drużyny oznaczało to AWANS do turnieju finałowego MP z pierwszego miejsca w tabeli, bez względu na wynik naszego ostatniego spotkania.

O awansie z drugiego miejsca w turnieju w Lubinie miał zdecydować niedzielny mecz Orlen Wisły Płock i Port Service Wybrzeże I Gdańsk. Do 38 minuty utrzymywał się w tym pojedynku remis. O zwycięstwie gdańszczan zdecydowało 9 bramek rzuconych pod rząd. Takiej straty już nie było szans odrobić. W efekcie gdańszczanie wygrali 35:30.

Ostatnie spotkanie z SMS Zagłębie Lubin nasi zawodnicy rozpoczęli fenomenalnie prowadząc w 6 minucie 6:1. Mimo tego, że wszyscy wiedzieli, że wynik tego pojedynku nie zmieni układu tabeli, to kibice chcieli zobaczyć ładne widowisko. Mecz był pełen zrywów – raz z jednej raz z drugiej strony. Potrafiliśmy stracić 3 bramki pod rząd, by za chwilę zrewanżować się pięcioma celnymi rzutami. Następnie znowu przeciwnik odpowiedział czterema trafieniami. Na przerwę schodziliśmy z jednobramkową zaliczką. W drugiej połowie utrzymywały się jedno- lub dwubramkowe przewagi, raz na naszą korzyść, raz gospodarzy. W 59 minucie SMS prowadził jedną bramką. Niestety nie udało nam się odrobić już tej straty a przeciwnik zdołał dołożyć jeszcze trzy trafienia. Mecz zakończył się wynikiem 34:30 dla gospodarzy. W ciągu całego spotkania nasi zawodnicy otrzymali aż dwanaście dwuminutowych kar. Nie łatwo się gra w takim osłabieniu. Cieszy natomiast fakt, że trenerzy Aleksander Litowski i Dominik Żyła dali pograć całemu zespołowi i niemalże każdy z naszej drużyny rzucił w tym spotkaniu bramkę.

Turniej finałowy odbędzie się w dniach 1-2 marca na kieleckiej Hali Legionów. Nasi zawodnicy w meczu półfinałowym zmierzą się z MTS Kwidzyn natomiast Górnik Zabrze zagra o finał z Port Service Wybrzeże I Gdańsk. Transmisje na żywo przeprowadzi TVCOM.pl – to gwarantuje wysoką jakość transmisji, na którą będą składać się m.in.: obraz na żywo z dwóch kamer, system powtórek, towarzystwo komentatora oraz wywiady z trenerami i zawodnikami. TVCOM.pl jest oficjalnym nadawcą internetowym Lig Centralnych Kobiet i Mężczyzn. Transmisje ze wszystkich meczów turniejów finałowych będą dostępne bez opłat na oficjalnym kanale Handball Polska w serwisie YouTube.

Końcowa tabela 1/4 Mistrzostw Polski w Grupie N przedstawia się następująco

Tabela koncowa

 

Wyniki 1/4 Mistrzostw Polski Juniorów, Grupa N

KS VIVE Kielce – Orlen Wisła Płock 31:28 (20:12)

Skład KS VIVE Kielce: Łapot, Solnica, Trela 6, Latosiński 5, Stawowy 5, Osuch 4, Pakaszewski 4, Malarz 3, Olczyk 3, Sęk 1, Augustowski, Janus, Kuśnierek, Michalczyk, Smysło, Tobera

Port Service Wybrzeże I Gdańsk - KS VIVE Kielce 34:36 (12:17)

Skład KS VIVE Kielce: Łapot, Solnica, Olczyk 9, Trela 6, Latosiński 5, Pakaszewski 5, Malarz 4, Augustowski 2, Osuch 2, Sęk 1, Smysło 1, Stawowy 1, Janus, Kuśnierek, Michalczyk, Tobera

SMS Zagłębie Lubin - KS VIVE Kielce 34:30 (16:17)

Skład KS VIVE Kielce: Łapot, Solnica, Olczyk 7, Latosiński 5, Pakaszewski 4, Trela 4, Augustowski 2, Michalczyk 2, Osuch 2, Sęk 1, Smysło 1, Stawowy 1, Tobera 1, Kuśnierek, Malarz, Tkaczyk

 

Pozostałe wyniki w Grupie N:

 

SMS Zagłębie Lubin – Port Service Wybrzeże I Gdańsk 28:29 (14:14)

SMS Zagłębie Lubin – Orlen Wisła Płock 23:24 (10:8)

Orlen Wisła Płock – Port Service Wybrzeże I Gdańsk 30:35 (18:18)