22.04.2024, 15:20
News Młodzież

Zwycięstwo juniorów młodszych w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski

Zasłużony awans młodych kielczan do Final4

Na turniej ¼ Mistrzostw Polski do Olecka położonego w województwie warmińsko-mazurskim, drużyna Pawła Grecaka i Kamila Siedlarza musiała jechać ponad 450 kilometrów. Przeciwnikami żółto-biało-niebieskich były drużyny: Czarni Olecko, Agrykola Warszawa oraz Trójka Ostrołęka.  

Pierwsze spotkanie nasi zawodnicy rozegrali z mistrzem woj. mazowieckiego w tej kategorii wiekowej – Agrykolą Warszawa, która jak do tej pory nie odniosła żadnej porażki w tych Mistrzostwach Polski. Zadaniem naszej drużyny, podobnie jak w poprzednim turnieju (o którym pisaliśmy tutaj), było dobrze rozpocząć turniej i wygrać pierwszy mecz. W tym przypadku to zadanie nie należało do najłatwiejszych, gdyż dotychczas nie rywalizowaliśmy z tą ekipą i nie wiedzieliśmy czego można spodziewać się po jej zawodnikach. Początek pojedynku nie układał się niestety po naszej myśli. Do 15 minuty przegrywaliśmy 9:5. W tym czasie przeciwnik miał już 5 oddanych rzutów karnych (z czego cztery były celne). Mimo wszystko nasi waleczni zawodnicy, wiedząc o co grają, coraz bardziej się rozkręcali. Świetne spotkanie rozgrywał Jakub Grdeń, a także Filip Januszek (rzucili po 8 bramek), którzy skutecznie wykorzystywali podania od swoich rozgrywających. W drugiej połowie meczu bardzo dobrze bronił Filip Łapot. Warte podkreślenia jest to, iż warszawiacy wykonywali w tym meczu 13 rzutów karnych (z czego trafili 8), podczas gdy nasza drużyna oddała ich tylko trzy (z czego dwa były celne). Od 46 minuty KS VIVE zaczęło wychodzić na prowadzenie i powiększać swoją przewagę nad Agrykolą. W konsekwencji swojej skutecznej gry w ataku i obronie kielczanie odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w grupie N. Mecz zakończył się wynikiem 37:33. Najskuteczniejszym zawodnikiem w tym meczu był Jakub Osuch, autor 10 trafień.

W drugim dniu turnieju przyszło nam się mierzyć z gospodarzem. Ten mecz był kluczowy, ponieważ zwycięstwo naszej drużyny oznaczało pewny awans do kolejnej fazy Mistrzostw Polski z pierwszego miejsca w grupie. Chłopcy znali przeciwnika z rozgrywek młodzika, kiedy to dwa lata wcześniej spotkali się na podobnym poziomie rozgrywek. Wówczas KS VIVE wygrało starcie trzema bramkami. Teraz jednak Czarni Olecko byli wspierani przez kilkuset kibiców, którzy nie wyobrażali sobie innego scenariusza, jak tylko zwycięstwo swojej drużyny we własnej hali. Ponownie świetnie w mecz wszedł Jakub Grdeń  (autor 9 bramek w tym spotkaniu) ale od 7 minuty oczy kibiców zatrzymały się na Krzysztofie Kuleszy, który popisał się serią czterech skutecznych rzutów (łącznie w całym meczu zdobył 6 bramek). W efekcie przełożyło się to na naszą czterobramkową przewagę. Końcówka pierwszej połowy to początek świetnej dyspozycji naszego bramkarza Filipa Łapota, który był bezwzględny tego dnia dla swoich przeciwników. Jego skuteczność wyniosła w tym starciu ponad 60%. W całym meczu na 11 karnych drużyny z Olecka aż 8 nie zakończyło się bramką. Gospodarze byli bezsilni. Jak dołożymy do tego wszystkiego jeszcze 10 trafień Jakuba Osucha – autora największej ilości bramek – to mecz nie mógł zakończyć się inaczej, jak tylko zwycięstwem KS VIVE Kielce. Finalnie wygraliśmy ten pojedynek 39:30.

Wszystko było więc jasne – nasza drużyna awansowała do FINAL4 z pierwszego miejsca w grupie. Niedzielne starcie z Trójką Ostrołęka nie miało już znaczenia dla układu tabeli, choć zarówno zawodnicy jak i trenerzy KS VIVE chcieli wyjechać z Mazur z kompletem zwycięstw. Istotniejsze jednak było to, by wszyscy zawodnicy wrócili do Kielc zdrowi i bez kontuzji.

Ostatni pojedynek rozgrywany był w Gołdapi. Zaczęliśmy od celnego trafienia Michała Wiadernego. Później było sporo problemów ze skutecznością naszych zawodników. Bramkarze też nie pomagali. Najwyraźniej trudniej się rozgrywa mecze, które nie wpływają już na finalne miejsce w turnieju. Ciężej o dobrą mobilizację. Z tyłu głowy trzeba przecież mieć również to, że za 4 tygodnie czekają naszą drużynę jeszcze dwa najistotniejsze mecze w sezonie i trzeba być zdrowym w 100%. Trójka Ostrołęka nie miała natomiast nic do stracenia i postanowiła twardo zawalczyć o zwycięstwo. W efekcie jeden z jej zawodników doznał urazu głowy po zderzeniu z niezabezpieczoną trybuną znajdującą się za bramką, a drugi zszedł z boiska z niebieską kartką za bardzo brutalny faul na naszym zawodniku. Ważne było zatem, aby w spokoju dokończyć ten pojedynek bez uszczerbku na zdrowiu. Trenerzy zdecydowali, że każdy z zawodników zasłużył na to, by w tym meczu pokazać się na parkiecie i tak też się stało. Niemalże każdy z naszych walczaków rzucił minimum jedną bramkę i niewiele zabrakło, byśmy ten mecz wygrali. Ostatecznie z wyniku 40:37 cieszyła się Trójka Ostrołęka. W naszych szeregach najwięcej bramek w tym meczu zdobył Jakub Borto (7) i Jakub Sternak (5).    

O promocji do turnieju finałowego z drugiego miejsca w tej grupie miał zdecydować ostatni pojedynek pomiędzy Agrykolą Warszawa a Czarnymi Olecko. Gospodarze szybko objęli prowadzenie i pomimo podjętej przez przeciwnika walki, doprowadzili mecz do końca utrzymując bezpieczną przewagę. Pojedynek zakończył się zwycięstwem gospodarzy 35:31.

W dniach 17-18 maja nasi juniorzy młodsi rozegrają turniej finałowy Mistrzostw Polski. W meczu półfinałowym zmierzą się ponownie z drużyną Gwardii Opole, która w swoim turnieju ¼ MP nieznacznie przegrała z Wybrzeżem Gdańsk różnicą zaledwie jednej bramki.

W drugim meczu półfinałowym Wybrzeże Gdańsk zmierzy się z Czarnymi Olecko. Na ten moment nie wiadomo jeszcze kto będzie organizatorem turnieju Final4.

Końcowa tabela w grupie N

 Tabela 1_4 JM - Olecko

 

1/4 Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, Grupa N:

1 kolejka 19/04/2024:

UKPR Agrykola Warszawa - KS VIVE I Kielce – 33:37 (17:15)

KS VIVE I Kielce: Łapot Filip, Paw Jakub, Osuch Jakub 10, Grdeń Jakub 8, Januszek Filip 8, Fogiel Stanisław 4, Kulesza Krzysztof 4, Adryan Dawid 2, Ziętal Mateusz 1, Borto Jakub, Kaczmarski Paweł, Morawski Szymon, Sternak Jakub, Szymonek Karol, Wiaderny Michał, Wiśniewski Maciej

 

2 kolejka 20/04/2024:

MLKS Czarni Olecko - KS VIVE I Kielce – 30:39 (16:20)

KS VIVE I Kielce: Łapot Filip, Adryan Mikołaj, Osuch Jakub 10, Grdeń Jakub 9, Kulesza Krzysztof 6, Fogiel Stanisław 4, Januszek Filip 3, Kaczmarski Paweł 3, Ziętal Mateusz 3, Borto Jakub 1, Adryan Dawid, Morawski Szymon, Sternak Jakub, Szymonek Karol, Wiaderny Michał, Wiśniewski Maciej

 

3 kolejka 21/04/2024:

KS VIVE I Kielce – UMKS Trójka Ostrołęka – 37:40 (18:19)

KS VIVE I Kielce: Łapot Filip, Paw Jakub, Borto Jakub 7, Sternak Jakub 5, Osuch Jakub 4, Januszek Filip 3, Kulesza Krzysztof 3, Morawski Szymon 3, Adryan Dawid 2, Pyczek Wojciech 2, Szymonek Karol 2, Wiaderny Michał 2, Ziętal Mateusz 2, Grdeń Jakub 1, Wiśniewski Maciej 1, Fogiel Stanisław

 

Pozostałe wyniki:

Czarni Olecko – Trójka Ostrołęka 38:36 (21:17)

Trójka Ostrołęka – Agrykola Warszawa 23:31 (10:13)

Czarni Olecko – Agrykola Warszawa 35:31 (17:11)

 

kielceherbnapis1Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Kielce
w ramach dotacji z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

 

Fot. Facebook PhotoSajnaga Amatorsko