REGULAMIN TURNIEJU „MAŁA LIGA PIŁKI RĘCZNEJ”

1. Zespoły zgłaszają się do turnieju dobrowolnie.
  2. Pełną odpowiedzialność za drużynę ponosi jej opiekun = trener.
  3. Zespół zgłoszony do turnieju reprezentuje swoją szkołę.

§ 2

1. W grze biorą udział dwie drużyny po maksymalnie 14 zawodników (7 na boisku i 7 rezerwowych).
  2. Celem gry jest zdobycie większej ilości bramek niż drużyna przeciwna.
  3. Gol jest zdobyty wówczas jeśli piłka  całym swym obwodem przekroczy linię bramkową i znajdzie się w bramce.
  4. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana.
  5. Zawodnicy mogą dotykać piłki  wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp.
  6. Gracz będący w posiadaniu piłki może ją podać, kozłować lub trzymać nie dłużej niż 3 sekundy.  Nie może również wykonać więcej niż trzech kroków trzymając piłkę. Tylko bramkarz znajdujący się w polu bramkowym jest zwolniony z przestrzegania tych zasad.
  7. W przypadku naruszenia pola bramkowego przez zawodnika atakującego zarządzany jest rzut od bramki.
  8. Jeżeli piłka odbije się od bramki, bramkarza, bądź innego zawodnika i uderzy w sufit bądź urządzenia pod sufitem zarządzany jest rzut z linii bocznej.
  9. Jeżeli zarządzony jest rzut wolny bezpośredni w ostatnich sekundach pierwszej i drugiej polowy, rzut wykonuje tylko jeden zawodnik atakujący, a zawodnicy obydwu drużyn muszą zachować od niego odległość co najmniej 3 metrów. Przy tym rzucie zawodnicy obrony nie mogą dokonywać zmian, a w drużynie atakującej może być dokonana jedna zmiana zawodnika wykonującego rzut.
  10. Mecz w fazie eliminacji dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych trwa 2 x 15 minut o ile ilość zgłoszeń podzielna jest przez 4, a w pozostałych przypadkach 2 x 12 minut z 5 minutową przerwą. Dla szkół podstawowych czas gry będzie wynosił analogicznie 12 i 10 minut. W fazie półfinałowej 2 x 15 minut, a w finale 2 x 20 minut. Mecz rozpoczyna drużyna, która wygrała piłkę w losowaniu sędziowskim. Po zdobyciu bramki przez jedną z drużyn, zespół który stracił bramkę wznawia grę rzutem ze środka boiska.
  11. Zawodnicy muszą być ubrani w jednolite stroje, składające się ze spodenek i koszulek, opatrzonych numerami. Numery na plecach muszą być widoczne dla obserwatorów spotkania. Podczas meczu nie wolno nosić biżuterii i okularów w twardych oprawkach oraz innych przedmiotów, mogących narażać na niebezpieczeństwo graczy.
  12. Bramkarze występują w koszulkach różniących się od pozostałych zawodników.
  13. Osoba z drużyny odpowiedzialna za nią, bierze udział w losowaniu i reprezentuje ją we wszystkich sprawach.
  14. W każdej połowie spotkania trener może wziąć jeden czas dla swojej drużyny.
  15. Zmiany zawodników dokonywane są w strefie zmian.

• ubezpieczenie uczestników turnieju;
    • każdej zgłaszającej się drużynie – piłkę do piłki ręcznej.

§ 4

1. Nagrody:
    • Każda ze szkół biorąca udział w turnieju otrzyma „DYPLOM UCZESTNICTWA”.
    • Drużyny, które dotrą do półfinałów otrzymują kolejno:
      -   4 miejsce – dyplom za zajęcie IV miejsca;  Puchar;  koszulki z nadrukiem MLPR.
      -   3 miejsce – dyplom za zajęcie III miejsca;  Puchar;  koszulki z nadrukiem MLPR.
      -   2 miejsce – dyplom za zajęcie  II miejsca;  Puchar;   koszulki z nadrukiem MLPR.
      -   1 miejsce – dyplom za zajęcie   I miejsce;   Puchar;  koszulki z nadrukiem MLPR
          + 10 piłek do piłki ręcznej.
    • Nagrody indywidualne dla zawodników:
      -   najlepszy zawodnik – dyplom, statuetka, kurs prawa jazdy (szkoły średnie) lub rower (gimnazjum i szkoły podstawowe);
      -   najlepszy strzelec   –   dyplom, statuetka, kurs prawa jazdy (szkoły średnie) lub rower (gimnazjum i szkoły podstawowe);
      -   najlepszy bramkarz  –  dyplom, statuetka, kurs prawa jazdy (szkoły średnie) lub rower (gimnazjum i szkoły podstawowe);
    • Nagrody dla trenerów:
      -   dla każdego – dyplom;
      -   dla  4  najlepszych  (których drużyny dotrą do półfinałów) –  torba lub dres  +  nagrody
      książkowe (materiały szkoleniowe).
    • Nagroda Prezesa KS VIVE KIELCE dla najlepszego szkolnego klubu kibica.
    • Nagrody Sponsorów Turnieju uzgodnione z Organizatorem.

SYSTEM ROZGRYWEK

1. Minimalna ilość drużyn w danej grupie wiekowej - z 16 szkół
  2. Maksymalna ilość drużyn w danej grupie wiekowej - z 32 szkół
  3. Rozgrywki w zależności od ilości  zgłoszeń
  • w grupach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:
    -  gdy liczba zgłoszeń jest podzielna przez 4  drużyny  na  zasadzie  „każdy  z każdym” w  czasie  2 x po 15 minut;
    -  w przypadku ilości zgłoszeń niepodzielna jest przez 4  utworzenie grup z  5 lub 6 drużynami na zasadzie „każdy z każdym” w czasie 2 x po 12 minut
  • w grupach podstawowych:
    -  gdy liczba zgłoszeń jest podzielna przez 4  drużyny  na  zasadzie  „każdy  z każdym” w  czasie  2 x po 12 minut;
  • Zajęcie I i II miejsca w poszczególnych grupach jest premiowane awansem do „małego finału”,  z którego przechodzą najlepsze drużyny do półfinałów  / punkty, stosunek bramek/.
  • Mecz finałowy rozegrają  zwycięzcy pojedynków półfinałowych, przegrani – mecz o 3 miejsce.