01.04.2005, 11:27

Filip Kliszczyk po kadrze

Filip Kliszczyk po dwóch latach przerwy zagrał w reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Rozgrywający kieleckiego Vive, z którego poprzedni trener kadry Bogdan Zajączkowski zrezygnował tuż przed mistrzostwami świata w Portugalii w 2003 roku, wystąpił w trzech towarzyskich, wyjazdowych spotkaniach, jakie biało-czerwoni rozegrali w okresie świątecznym z Islandią.
Polacy odnieśli jedno zwycięstwo 32:28 i ponieśli dwie porażki: 33:38 i 30:31. Kliszczyk zdobył w tych meczach trzy bramki, ale jest zadowolony ze swojej postawy i z szansy, jaką dostał od trenera Bogdana Wenty.
*Powołanie było zaskoczeniem również chyba dla ciebie...
-Rzeczywiście, nie spodziewałem się tego. Tym bardziej, że trener Wenta stawia raczej na zawodników z lig zagranicznych. Ale przez te dwa lata cały czas miałem nadzieję, że kiedyś wrócę do kadry.
*Czy się różni kadra trenera Zajączkowskiego od kadry trenera Wenty?
-Jest zupełnie inna atmosfera, pełny profesjonalizm. Podoba mi się to.
*Jak wyglądały mecze z Islandią?
-W pierwszym nie zrealizowaliśmy założeń taktycznych w obronie i Islandczycy nas trochę „podziurawili”. W drugim wyeliminowaliśmy proste błędy i od razu był efekt – prowadziliśmy w pewnym momencie siedmioma bramkami. W trzecim była walka od pierwszej do ostatniej minuty, a kilka dziwnych decyzji sędziów w końcówce zadecydowało o tym, że przegraliśmy jedną bramką. Jak na brak kilku zawodników (na Islandię nie polecieli m.in. Grzegorz Tkaczyk i Marcin Lijewski – przyp. PK) zagraliśmy naprawdę dobrze.
*Jak oceniasz swoją grę?
-Grałem mniej więcej po pół godziny w każdym meczu, głównie na środku rozegrania, ale fragmenty również z lewej i prawej strony. Jestem zadowolony, trener mówił, że też, więc mam być dalej w szerokiej kadrze. Oczywiście powalczę o to, żeby dostawać następne szanse.
*Dziękuję za rozmowę.

Filip Kliszczyk, urodzony 5 maja 1977 roku w Tarnowie. Zawodnik Pałacu Młodzieży Tarnów, Unii Tarnów, Śląska Wrocław, od 2001 roku Kolportera i Vive Kielce. Uczestnik mistrzostw Europy w 2002 roku. W barwach Śląska mistrz Polski (1997), wicemistrz (98) i brązowy medalista (2000), półfinał Pucharu Miast (2000); z Vive mistrz Polski (2003) i wicemistrz kraju (2004), dwukrotnie Puchar Polski (2003 i 04), uczestnik Ligi Mistrzów (2003).