Kontuzje

DANIEL DUJSHEBAEV

Daniel Dujshebaev fot. Yvette Kunushevci

URAZ: zerwanie więzadła krzyżowego i uszkodzona łąkotka podczas mistrzostw świata, 23 stycznia 2019 r., przebyty zabieg rekonstrukcji 31 stycznia

PRZEWIDYWANY POWRÓT: w połowie września zostanie dokonana ocena postępów rehabilitacyjnych, która zadecyduje o dacie powrotu

Rozgrywający doznał kontuzji 23 stycznia, podczas ostatniego meczu rundy głównej mistrzostw świata 2019, w której Hiszpanie jedną bramką przegrali z Niemcami 30:31. Diagnoza była fatalna: zerwane więzadło krzyżowe przednie i uszkodzona łąkotka. W czwartek, 31 stycznia, Dani przeszedł operację kontuzjowanego kolana w Madrycie i przez pierwszych kilka tygodni przebywał w Hiszpanii, gdzie przeszedł badania kontrolne. 

Po powrocie do Kielc rozgrywający wpadł w wir pracy rehabilitacyjnej i kontynuuje ją do tej pory. Obecnie Dani bierze udział w większości zajęć w ramach okresu przygotowawczego – pracuje na siłowni, biega, wykonuje ćwiczenia z piłkami, omija jedynie zadania wymagające kontaktu z zawodnikami. W połowie września rezultaty rehabilitacji zostaną poddane ocenie, która pozwoli zadecydować o tym, czy zawodnik będzie już mógł rozpocząć regularne treningi z resztą zespołu.

MATEUSZ JACHLEWSKI

mateusz jachlewski

URAZ: uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego, przebyty zabieg rekonstrukcji w drugim tygodniu lipca

PRZEWIDYWANY POWRÓT: około trzy miesiące od przebycia zabiegu

W drugim tygodniu lipca skrzydłowy PGE VIVE przeszedł zabieg rekonstrukcji obrąbka stawu biodrowego, a obecnie przechodzi rehabilitację w Gdańsku, gdzie pozostanie do czasu powrotu zespołu z Arłamowa. Mateusz Jachlewski po zakończeniu procesu gojenia będzie pracował nad tym, by jego organizm równomiernie obciążał obie nogi po zabiegu i odzwyczajeniu się od regularnych treningów. Dopiero gdy zostanie to osiągnięte, rozpocznie zajęcia z resztą drużyny.

TOMASZ GĘBALA

URAZ: zerwanie więzadła krzyżowego, przebyta rekonstrukcja z więzadła rzepki

PRZEWIDYWANY POWRÓT: dziewięć miesięcy od zabiegu

Nowego zawodnika PGE VIVE Kielce nie zobaczymy na parkiecie jeszcze długo. Tomek Gębala zerwał więzadło krzyżowe w maju tego roku (to już druga tego typu kontuzja w karierze rozgrywającego), podczas pierwszego półfinałowego meczu PGNiG Superligi z MMTS-em Kwidzyn. Zawodnik przechodzi rehabilitację, która potrwa jeszcze kilka miesięcy. Według przewidywań klubowego fizjoterapeuty rozpoczęcie treningów z resztą drużyny nastąpi po około sześciu, siedmiu miesiącach od przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji więzadła, a dopiero po kolejnych dwóch, trzech organizm Tomka będzie gotowy do gry w pełnym kontakcie.