SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA WŁOSZCZOWA

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie rozpoczęła działalność w roku 1936. Zebranie założycielskie członków spółdzielni miało miejsce w czerwcu 1936 roku, zaś pod koniec czerwca rozpoczęły się pierwsze dostawy mleka do spółdzielni. Produkowano z niego masło, mleko konsumpcyjne oraz ser biały. W swej działalności spółdzielnia przechodziła wiele zmian. Najbardziej znamiennym był rok 1975, w którym oddany został do eksploatacji nowoczesny zakład produkcyjny z kompleksowym zapleczem technicznym, zlokalizowany przy ulicy Kochanowskiego. W nowym zakładzie produkowano mleko w proszku, sery dojrzewające, masło, twaróg oraz wyroby butelkowane. W latach 1990 - 1993 roku dokonano gruntownych zmian technicznych. Uruchomiono nową linię serowarską, linię do plasterkowania serów z przekładką papierową, ultrafiltrację i nanofiltrację.

W roku 1994 prawdziwym hitem stał się "serek Gucio", rok później Mleczarnia we Włoszczowie jako jedna z pierwszych rozpoczęła produkcję "serka wiejskiego", który zyskał bardzo duże zainteresowanie konsumentów. W 1997 roku zmodernizowano aparatownię. W związku z rosnącą produkcją sera dojrzewającego zaczęto się zastanawiać nad zagospodarowaniem serwatki. W 1998 roku uruchomiono linię do zagęszczania serwatki metodą nanofiltracji, w ten sposób powstał nowy produkt, serwatka w proszku częściowo zdemineralizowana.

W kwietniu 2001 roku uruchomiono nową linię do produkcji serów, pozwalającą na znaczne zwiększenie wydajności i poprawę jakości serów, odpowiadającą najnowszym standardom światowym do produkcji serów typu szwajcarskiego i holenderskiego. Linia ta w miarę rozwoju sprzedaży była rozbudowywana i obecnie ma dobową wydajność przerobową 430 tys. litrów mleka.

W 2003 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie otrzymała certyfikat HACCP na wszystkie wyroby. Natomiast w październiku 2004 roku OSM Włoszczowa wprowadziła system jakości ISO 9001:2000. Obecnie firma posiada również certyfikat jakości BRC.

W 2005 roku uruchomiono również nową nalewarkę do napojów mlecznych i śmietan butelkowych.
Uruchomienie oddziału produkcyjnego w Pawłowicach umożliwiło rozszerzenie asortymentu o twaróg półtłusty w popularnej formie krajanki.

W 2006 roku uruchomiono wędzarnię, dzięki której rozszerzyliśmy gamę naszych serów o znakomite, aromatyczne sery wędzone. W 2008 roku wprowadziliśmy do sprzedaży serek typu włoskiego o wdzięcznej nazwie Capriccio. Rok 2009 był czasem rozszerzenia asortymentu o całkiem nowy rodzaj produktu jakim jest Rajski twaróg. W kwietniu 2010 zakończono instalowanie linii do zautomatyzowanego pakowania kubków w tacki.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie jest aktualnie jednym z czołowych producentów wyrobów mleczarskich w Polsce. W prestiżowym rankingu spółdzielni mleczarskich ogłoszonym na targach MLEKOEXPO w listopadzie 2014 Włoszczowa sklasyfikowana została na wysokim 5 miejscu spośród największych i najlepszych półdzielni mleczarskich w Polsce, natomiast pod względem wielkości exportu zajęła wysokie 9 miejsce. Mleczarnia we Włoszczowie należy do czołówki zakładów w Polsce jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży, średnią cenę mleka płaconą rolnikom, wydajność w przeliczeniu na jednego zatrudnionego oraz ilość przerabianego mleka.

W rankingu Rzeczpospolitej – 2000 największych firm w Polsce ogłoszonym w październiku 2014 roku, OSM Włoszczowa została sklasyfikowana na 753 pozycji i awansowała o 174 pozcyje w stosunku do rankingu z roku 2013.

OSM Włoszczowa jest liderem sektora przemysłu spożywczego w województwie świętokrzyskim. Od kilku lat poprawia również swoją pozycję w rankingu ogólnym i aktualnie zajmuje się na 14 miejscu spośród największych firm z regionu.

OSM we Włoszczowie jest jednym z największych pracodawców w powiecie włoszczowskim. Zakład we Włoszczowie zatrudnia 320 osób.

Mleko do produkcji skupowane jest z terenu aż pięciu województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego.

Firma stawia na ciągły rozwój poprzez inwestycje w park maszynowy oraz rozwój sprzedaży zarówno w kraju jak i poza granicami.

Marka Włoszczowa jest znana przede wszystkim z wysokiej jakości serów żółtych typu szwajcarskiego, które stanowią około 60% wartości sprzedaży ogółem oraz znakomitych wyrobów galanteryjnych takich jak serek wiejski, serki do chleba, śmietany twarogi.

Prawdziwymi hitami sprzedaży są ser Włoszczowski z dużymi dziurami, serek wiejski 200 g oraz twaróg na sernik 1 kg.

OSM Włoszczowa godnie reprezentuje województwo świętokrzyskie w kraju jak również poza granicami. Wyroby firmy trafiają praktycznie na rynki całego świata.

Drugim bardzo ważnym produktem exportowym z Włoszczowy jest znana na całym świecie serwatka w proszku zdemineralizowana. Pod względem jakościowym jest to jeden z najlepszych produktów w Polsce, szczególnie ceniony na rynku Chińskim i Algierskim.

Nadrzędnym celem działalności Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie jest ciągłe zaspokajanie potrzeb, wymagań i oczekiwań konsumentów, zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wyrobów gotowych, przez odpowiednią organizację pracy i dostosowywanie środków gwarantujących najwyższe bezpieczeństwo produkowanych wyrobów.

Miasto: Włoszczowa
Kod Pocztowy: 29-100
Ulica: Kochanowskiego 1
Telefon: 41 38 83 300
Faks: 41 38 83 307
Strona Internetowa: www.osmwloszczowa.com.pl
E-mail: osm@osmwloszczowa.com.pl