Wspaniały tydzień treningów w Strasburgu!
22.10.2018, 10:26
News Młodzież

Wspaniały tydzień treningów w Strasburgu!

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

Magda Pluszewska

  • Julia Wasiak
  • Foto

Julia Wasiak

Ponad pięćdziesięciu zawodników trenujących w grupach młodzieżowych Klubu Sportowego VIVE Kielce spędza obecny tydzień we Francji. Pod opieką trenerów, m.in. Krzysztofa Palucha i Rafała Bernackiego, ekipy z rocznika 2003 i 2006, wyjechały do Strasburga, gdzie w ramach obozu szkoleniowego rozgrywają mecze międzypaństwowe, zawierają nowe przyjaźnie, ćwiczą języki obce oraz zwiedzają najpiękniejsze zakątki północno-wschodniej Francji.

To pierwsze tak duże wydarzenie współorganizowane przez Klub Sportowy VIVE Kielce i Szkołę Podstawową nr 39 w Kielcach, w której na co dzień uczą się zawodnicy grup młodzieżowych. W miniony weekend nasi młodzi i zdolni spakowali swoje walizki i wspólnie z opiekunami wyjechali na ośmiodniowy obóz w Strasburgu, gdzie będą mieli fantastyczną okazję do zetknięcia się ze swoimi rówieśnikami z Francji i Niemiec, porównania systemów szkoleniowych i zmierzenia się ze sobą w meczach sparingowych.

„Rzadko zdarza się, by dzieciaki w tym wieku, mogły brać udział w takich wyjazdach” – mówi trener piłki ręcznej KS VIVE Kielce i pomysłodawca obozu, Krzysztof Paluch – „Chciałem zrobić coś fajnego dla dzieci, jeszcze bardziej zachęcić ich do trenowania piłki ręcznej, rozbudzić marzenia i ambicje. Udało się! Wyjazd nie odbyłby się bez wsparcia klubu VIVE Kielce, SP nr 39 i prywatnych sponsorów, którzy pomogli sfinansować przedsięwzięcie.”

Za pomoc w organizacji obozu serdecznie dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemi Województwa Świętokrzyskiego, Urzędowi Miasta Kielce, firmom Anna-Bud, Dafi, Becher, Helen Doron, Medycyna Estetyczna oraz 2 Tygodnikowi Kieleckiemu.

Priorytetem na obozie jest oczywiście piłka ręczna.

„Jesteśmy skoncentrowani na graniu, w trakcie obozu mamy dwa dni, w którym gramy od rana do wieczora, poza tym trenujemy wspólnie z pozostałymi drużynami, wymieniamy się doświadczeniami” – informuje trener Paluch.

Gospodarzem obozu jest Plobsheim Olympique Club. Młodzież z tego klubu odwiedziła Kielc w ostatni weekend majowy, m.in. biorąc udział w treningu otwartym pierwszego zespołu PGE VIVE Kielce.

„Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie miała charakter cykliczny” – mówi trener Paluch – „Klub z Plobsheim znajduje się 15 km od Strasburga, na co dzień występuje we francuskim odpowiedniku polskiej drugiej ligi. Nie jest to najwyższa klasa rozgrywkowa, ale klub prezentuje ciekawy model oparty na graniu tylko swoimi wychowankami. W klubie trenuje ich kilkuset. Zawodnicy zasilają potem zespół seniorski lub przebijają się do innych klubów oraz akademii działających na zasadzie naszych szkół mistrzostwa sportowego”.

Taki wyjazd to zatem frajda nie tylko dla dzieci, ale także dla naszych trenerów, którzy mogą z bliska podejrzeć zagraniczne systemy szkolenia młodzieży i wymienić się spostrzeżeniami z pracy z młodzieżą.

„We Francji poziom szkolenia jest na wysokim poziomie, bardzo się podniósł ostatnimi czasy. W minionej edycji Ligi Mistrzów Francuzi mieli trzy ekipy w Final Four. Mamy się od kogo uczyć!” – uśmiecha się trener Krzysztof Paluch.

Na tym obozie sport to jednak nie wszystko. Poza bogatym planem treningów piłki ręcznej uczestnicy obozu doświadczą wielu innych atrakcji.

„Będziemy dużo zwiedzać, odwiedzimy m.in. Europarlament, odbędziemy pieszą wycieczkę po górach, rejs statkiem. Wracając, zahaczymy o Pragę. Przy okazji dzieci będą musiały poćwiczyć język angielski i niemiecki, bo właśnie w tych językach będą się porozumiewać z rówieśnikami. Podczas wyjazdu chcemy zadbać nie tylko o sportowy, ale także kulturowy i edukacyjny aspekt rozwoju” – podsumowuje trener Paluch.

Na tak zakrojony program wyjazdu aż samemu chce się spakować walizki i wyruszyć do Francji! Życzymy naszym młodym sportowcom i trenerom wielu pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń, które wzbogacą ich jako zawodników i szkoleniowców! Z obozu młodzież powróci w nocy z piątku na sobotę 26/27 października.