Muzeum Historii Klubu

MUZEUM HISTORII KLUBU ISKRA KIELCE

To prawdopodobnie pierwsza tego placówka w kraju przedstawiająca historię polskiego klubu piłki ręcznej.

Idea upamiętnienia rozwoju szczypiorniaka w Kielcach zrodziła się po raz pierwszy podczas celebrowania 50. rocznicy powstania klubu. Natomiast realizacja tego przedsięwzięcia to już ostatnie kilka miesięcy. Jesienią 2023 roku klub zwrócił się z prośbą do ludzi pamiętających jeszcze początki lokalnego handballa, byłych zawodników, trenerów, działaczy, a także kibiców o przekazywanie ze swoich prywatnych zasobów artefaktów ważnych z historycznego punktu widzenia. Na ten apel odpowiedziało tak wiele osób, że łącznie pokazanych będzie ok. 600 eksponatów.

Muzealne gabloty znajdują się we wnękach w korytarzach pod trybunami Hali Legionów. Ich zaaranżowanie nie byłoby możliwe bez Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu - firm Creo Concpet, Dekorian Home, Kielecka Fabryka Mebli, Szkło-Tech, Opara Budownictwo, Kleen-Tex, DWA, Dziejak i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

sponsorzymuzeum

Wśród tych najbardziej wartościowych eksponatów są umowa pierwszego trenera Wacława Mozera datowana na 1 września 1965, co jest dowodem na to, że klub powstał właśnie tego dnia. Oprócz tego zwiedzający mogą podziwiać m.in. gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu -  za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku.

W głównym holu Hali Legionów znajduje się ściana z tablicą - klubowa Wall of Fame. Są na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd jest obecnie ponad 60 i będą sukcesywnie dokładane. Symbolizuje to jedna zawieszona pusta gwiazda. 

Muzeum Historii Klubu pokazuje od początku proces jego powstawania i rozwoju. Uzmysławia, że  obecne sukcesy i pozycja w świecie piłki ręcznej nie byłaby możliwa bez choćby zawiązania drużyny, pierwszego awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, pierwszego mistrzostwa Polski. Uzmysławia także, że za każdym sukcesem stoi wiele lat ciężkiej pracy, poświęcenia i wyrzeczeń. W sporcie widać to jak nigdzie indziej…   

logo_szpr

muzeum historii klubu logo 2023 mini

ZASADY ZWIEDZANIA
Zwiedzający mogą wejść na teren Muzeum bezpłatnie.  
• Rezerwacja nie jest wymagana.  

• Dni otwarcia dla zwiedzających:
  Wtorki - Piątki - 10:00 - 16:00 
• W dni meczowe (w dni powszednie oraz w weekendy) Muzeum czynne w godzinach wpuszczania kibiców do Hali Legionów, wejście tylko dla osób posiadających bilet lub karnet na mecz.

• Zwiedzający zobowiązani są do opuszczenia Muzeum do godziny zamknięcia.
• Osoby niepełnoletnie mogą poruszać się po ekspozycjach jedynie pod nadzorem rodziców lub opiekunów, którzy ponoszą za nie odpowiedzialność.

 plan muzeum

 


STATUT MUZEUM REGULAMIN MUZEUM REGULAMIN ZWIEDZANIA