To była podróż pełna sportowych emocji i turystycznych wrażeń!
02.11.2018, 12:41
News Młodzież

To była podróż pełna sportowych emocji i turystycznych wrażeń!

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

Magda Pluszewska

  • Julia Wasiak
  • Foto

Julia Wasiak

Młodzieżowy obóz w Strasburgu zakończony! Tydzień we Francji upłynął młodym zawodnikom KS VIVE Kielce pod znakiem wielu sportowych emocji i turystycznych wrażeń.

W obozie wzięły udział dwie grupy młodzieżowe z roczników 2003 i 2006, trenujące w Klubie Sportowym VIVE Kielce pod okiem Krzysztofa Palucha i Rafała Bernackiego, które na co dzień uczą się w Szkole Podstawowej nr 39 przy ul. M. Krzyżanowskiej w Kielcach. To szkoła, która od wielu lat współpracuje z klubem w zakresie szkolenia młodzieży. Uczniowie klas sportowych biorą udział w treningach piłki ręcznej prowadzonych przez profesjonalnych trenerów tej dyscypliny, uczestniczą w spotkaniach z zawodnikami PGE VIVE Kielce, a rok szkolny 2018/2019 rozpoczęli od wyjazdu na tygodniowy obóz do Strasburga.

Pobyt we Francji łączył się z intensywnymi dniami treningowymi, meczami rozgrywanymi z rówieśnikami z innych krajów, ale także z ciekawymi wycieczkami po Strasburgu i Pradze.

„Zespoły rozegrały w sumie osiem spotkań” – relacjonuje trener Rafał Bernacki – „Młodsza grupa Krzysztofa Palucha wygrała wszystkie cztery, rywalizując z drużynami na różnym poziomie, także rok młodszymi. Mój zespół grał z rówieśnikami z Niemiec i te mecze wygrał, natomiast ze starszymi Francuzami wyraźnie przegrał.”

Same wyniki spotkań nie są jednak najważniejsze. Liczy się przede wszystkim zdobyte doświadczenie, zarówno przez młodych zawodników jak i trenerów, którzy poczynili wiele obserwacji odnośnie różnic w sposobie szkolenia młodzieży w innych krajach.

„Widać przede wszystkim to, że chłopcy z Francji są lepiej wyszkoleni technicznie. Ta różnica jest zauważalna od kilku lat, a nasz wyjazd to potwierdził” – komentuje Rafał Bernacki – „Jeśli chodzi o warunki fizycznie, to nawet nie odbiegamy od rówieśników w innych krajach, ale porównując naszych zawodników do francuskich, zdecydowanie widać, że ich trenerzy kładą duży nacisk na szkolenie indywidualne.”

Poza meczami, drużyny z Francji, Niemiec i Polski odbyły wspólne treningi, co wspólnie złożyło się na bogaty program sportowy wyjazdu. Obóz miał jednak za zadanie dostarczyć jego uczestnikom innych wrażeń, niż tylko te sportowe, czemu służyły liczne wycieczki. Młodzi zawodnicy KS VIVE Kielce udali się więc w góry Wogezy, odbyli rejs statkiem, zwiedzili Strasburg wraz z Europarlamentem, a w drodze powrotnej zahaczyli o czeską Pragę.

„Zwiedzanie Europarlamentu było dla nas wszystkich sporym przeżyciem” – opowiada Rafał Bernacki – „Podczas wizyty w tej instytucji młodzież spotkała się z Bogdanem Wentą, który bardzo ciepło nas przyjął, opowiadał o funkcjonowaniu Europarlamentu, swojej pracy, ale wplatał także wiele wątków sportowych. Odbyliśmy również rejs statkiem – stara część Starburga otoczona jest kanałami, odbiór miasta z wody jest zupełnie inny. Podczas wycieczki w góry czekały nas niezapomniane widoki, odwiedziliśmy m.in. sanktuarium, w którym był kiedyś nasz papież. Po drodze do Kielc mieliśmy dziewięć godzin na zwiedzanie Pragi, dzieci były zachwycone!”

Październikowy obóz szkoleniowy we Francji to pierwszy tak duży projekt organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 39 w Kielcach. Wyjazd nie odbyłby się bez udziału sponsorów, wśród których znaleźli się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Miasta Kielce, Anna-Bud, Dafi, Becher, Helen Doron, Medycyna Estetyczna oraz 2 Tygodnik Kielecki.

Wiemy już, że planowany jest kolejny obóz, choć na razie organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów.

„Na pewno będzie ciekawie zarówno pod względem sportowym jak i turystycznym” – zapowiada Rafał Bernacki.

Ciekawie jest zresztą na każdym treningu prowadzonym przez trenerów kieleckiego klubu. W SP nr 39 funkcjonują klasy sportowe, do których w starszych rocznikach uczęszczają m.in. dzieci obecnych i byłych graczy zespołu, a nasi zawodnicy często odwiedzają młodych adeptów szczypiorniaka, prowadząc treningi i dzieląc się własnymi doświadczeniami.

Zachęcamy rodziców wszystkich chłopców z rocznika 2009, którzy obecnie chodzą do klas trzecich w różnych szkołach podstawowych, do zapisywania swoich pociech na zajęcia z piłki ręcznej, prowadzonych przez naszych trenerów. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. W trwającym obecnie roku szkolnym dzieci będą mogły spróbować swoich sił w szczypiorniaku, a jeśli spodoba im się ten sport, w kolejnym roku szkolnym będą mogły zapisać się do 4. klasy o profilu sportowym w SP nr 39. Więcej informacji u trenerów grup młodzieżowych KS VIVE Kielce:

  • Rafał Bernacki – nr kom.: 606 323 399
  • Krzysztof Paluch – nr kom.: 531 755 688