#dD 31: Polska? Mój dom
20.12.2018, 11:54
#dawajDAWAJ

#dD 31: Polska? Mój dom. Bo w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami

11 listopada 2018 roku będziemy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobry moment, by pomyśleć trochę o naszym kraju. Co lubimy w Polsce? Co nas z w niej zadziwia lub drażni? Co chcielibyśmy zmienić, a czego nie oddalibyśmy za żadne skarby? Czy Polska to dobre miejsce dla młodych sportowców, czy jedyne, co im pozostaje, to opuścić jak najszybciej rodzinne ziemie i wyjechać za granicę? Czego moglibyśmy nauczyć się od innych nacji, a czego one mogą nauczyć się od nas? A tak w ogóle, to jak witać się z polskimi dziewczynami?

Te i wiele innych pytań zadaliśmy członkom zespołu PGE VIVE Kielce. Odpowiedzi były różne. Czasem podobne, czasem sprzeczne. Słodko-gorzkie. Pytaliśmy nie tylko Polaków. Bo czasem dobrze jest przejrzeć się w spojrzeniu kogoś innego.

 

 

„Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy słyszę słowo Polska, to patriotyzm. Jako Polacy pilnujecie swoich wartości, utożsamiacie się ze swoim krajem i jego historią, co bardzo mi się podoba.”

Uros Zorman

 

 

„Polskość powinniśmy pokazywać na co dzień, nie tylko od święta. Mówmy o nas, o naszej historii, zaszczepiajmy w młodych ludziach patriotyzm i pozytywne nastawienie do życia.”

Krzysztof Lijewski

 

 

„W Polsce czuję się jak w domu! Ludzie w Kielcach są bardzo mili, a nasza drużyna jest jak rodzina.”

Luka Cindrić

 

 

„Pierwszy raz przyjechałem do Polski gdy Talant podpisał kontrakt z klubem. Pomyślałem, że Kielce to fajne miasto!

Daniel Dujshebaev

 

 

„W Polsce najbardziej lubię gościnność, bo gdy przyjechałem do Kielc z małego miasta, zostałem tu świetnie przyjęty przez kolegów i ich rodziców, którzy pomogli mi się zaaklimatyzować w nowym miejscu”

Miłosz Wałach

 

„Gdy przyjechałem do Polski, zawsze mogłem liczyć na wsparcie. Kogokolwiek bym o coś nie zapytał, od razu uzyskiwałem odpowiedź.”

Blaz Janc 

„Hiszpanie mogliby nauczyć się od Polaków gotowania! Bardzo smakują mi polskie zupy, szczególnie żurek!”

Daniel Dujshebaev

 

 

„Żurek chyba wszędzie robi furorę! Ostatnio oglądałem wywiady z zagranicznymi zawodnikami w polskiej lidze futbolowej i wszyscy też mówili, że uwielbiają tę zupę!”

Mariusz Jurkiewicz

 

 

„Polskie jedzenie jest świetne! Lubię różne kuchnie świata, ale polska jest specyficzna, zawsze kojarzy mi się z domem. Tyle jest teraz wokół trendów zagranicznych, że ciężko jest znaleźć polską kuchnię w restauracji!”

Mateusz Jachlewski

 

 

„Gdy wyjadę do Niemiec będzie mi brakowało polskiej kuchni.”

Michał Jurecki

 

 

„Macie trochę bardziej przyprawione potrawy i inną kawę.”

Uros Zorman

 

 

„Polska ma świetną kuchnię! Jest trochę podobna do bałkańskiej, może dlatego, że teraz w ogóle we wszystkich krajach można zjeść wszystko.”

Mateusz Jachlewski

 „Polacy są bardziej otwarci. Non stop pytają, co słychać, jak minął dzień. Białorusini są bardziej zamknięci, nie nawiązują kontaktów z obcymi osobami. Sam w sumie jeszcze nie wiem, co bardziej mi się podoba.”

Uladzislau Kulesh

 

 

„Polska to dobre miejsce dla młodych sportowców. Pod kątem naszej dyscypliny widać, że liga się wzmacnia, poziom zawodników i trenerów podnosi się.”

Bartłomiej Bis

 

 

„Bardzo dobrze czuję się w Polsce jako młody sportowiec. Gdy wyjeżdżam za granicę, nigdzie nie czuję się tak komfortowo, jak tutaj. Na razie nie myślę o karierze zagranicznej, dopiero rozpocząłem realizację kontraktu w Kielcach.”

Arkadiusz Moryto

  

 

„W Polsce brakuje mi tu tylko rodziny i przyjaciół. Razem z moją dziewczyną świetnie się tu czujemy, Iva odnalazła się w kraju chyba nawet lepiej niż ja!”

Filip Ivić

 

„Od Polaków można uczyć się motywacji, chęci rozwijania się, uczenia, pracowitości.”

Marko Mamić

 

 

Do Niemiec wyjadę sam. Moja starsza córka za rok będzie miała 12 lat, pójdzie do szóstej klasy, nie zna na tyle języka, by sobie poradzić. Mamy już plany z rodziną, wizję tego jak będziemy się odwiedzać. Gdy decydowałem się na kontrakt, to był najcięższy temat, który musiałem z żoną przedyskutować, ale doszliśmy do porozumienia.”

Michał Jurecki

„Polacy są bardzo podobni do Chorwatów. Dużo pracują, lubią pić kawę, spędzać czas blisko natury i dobrze się bawić.”

Luka Cindrić

 

 

„Największą różnicą między Polską a Słowenią jest kultura picia kawy. W Polsce do godz. 10 ciężko wypić ją w mieście, bo wszystko jest pozamykane. U nas od 7 rano ludzie przed pracą spotykają się w mieście na kawie.”

Blaz Janc

 

 

„Teraz już otwiera się knajpy od 9. Mówię ‘już’, choć w porównaniu do Słowenii to i tak późno!”

Uros Zorman

 

 

„Polacy mogliby się nauczyć od Hiszpan dystansu do samych siebie i do życia, życzliwości i luzu. Hiszpanie dużo bardziej cieszą się z tego, co mają.”

Mariusz Jurkiewicz

 

„Półtora roku grałem we Francji i tam wszystko było inne, np. w restauracji z godzinę musiałem czekać na pierwszy posiłek, pół godziny na drugi. Tam dużo się trzeba nagadać. Ja tego nie lubię. Lubię przyjść, zjeść i wyjść. W Polsce jest tak samo.”

Artsem Karalek

 

 

„W Polsce brakuje mi tylko mojej dziewczyny, poza tym wszystko jest w porządku!”

Uladzislau Kulesh

 

 

„Różnice mentalne między Polakami a Hiszpanami doskonale widać na przykładzie powitania. Gdy zapytasz Hiszpana, co u niego słychać, odpowie, że wszystko dobrze, a u nas? Hmm, no wiesz, bywało lepiej.”

Mariusz Jurkiewicz

 

 

„Od Niemców Polacy mogliby nauczyć się porządku i kultury pracy.”

Krzysztof Lijewski

„Bardzo lubię podróżować po Polsce. Warszawa jest dla mnie jak Zagrzeb – takie nowoczesne miasto tętniące życiem, a klimatyczny, stary Kraków przypomina mi Split.”

Filip Ivić

 

 

„Dla mnie to Kraków jest jak Zagrzeb, bo ma więcej zieleni! W Chorwacji chyba nie ma takiego miasta jak Warszawa, tak wielobarwnego, pełnego ludzi różnych nacji.”

Marko Mamić

 

 

„Polska przyroda podobna jest do mojej, chorwackiej. Lubię małe miasta otoczone naturą, są bardzo podobne do moich rodzinnych okolic.”

Luka Cindrić

 

 

„Pierwsze skojarzenie z Polską? Zimno!”

Daniel Dujshebaev

 

 

„We Francji podczas pomeczowych spotkań z kibicami czy sponsorami w VIP zonie, jakkolwiek byśmy nie zagrali, było dobrze. Przegraliśmy dziesięcioma bramkami? Okej, nic się nie stało. Na początku ci się to podoba, ale później zaczynasz pytać: nie no, co ty gadasz? Przecież przegraliśmy! Lubię konstruktywną krytykę, oczywiście, nie mylić z bezrefleksyjnym hejtem. Gdy zrobię coś źle, chcę to usłyszeć. Cieszę się, że w Polsce tak właśnie jest.”

Artsem Karalek

 

 

„W Polsce żyję, jakbym żył w domu.”

Uros Zorman

 

 

„Mimo, że w Hiszpanii czułem się świetnie, zawsze ciągnęło mnie do Polski. Wiedziałem, że z rodziną wrócimy do kraju, bo tu czujemy się najlepiej. Gdy były powołania na kadrę i wracaliśmy na kilka dni, były to wyjątkowe momenty.”

Mariusz Jurkiewicz

 

 

„Polak Polakowi wilkiem. W naszym kraju jest wiele podziałów, marsze, nie marsze… Czasem mam wrażenie, że jesteśmy bardziej podzieleni niż zjednoczeni.”

Krzysztof Lijewski

 

 

„Polacy potrafią się zjednoczyć, ale dopiero jak jest jakiś problem.”

Mateusz Jachlewski

 

 

„Ja w swoim życiu spotkałem zdecydowanie więcej pozytywnych Polaków, niż negatywnych.”

Bartłomiej Bis

 

 

„Nie potrafimy cieszyć się z czyjegoś szczęścia.”

Mateusz Jachlewski

 

 

„My, Bałkanie, chyba bardziej niż Polacy lubimy spotykać się w mieście. Ja akurat wolę jeść w domu, ale generalnie lubimy być razem, siedzieć i rozmawiać.”

Blaz Janc

 

 

„W Polsce irytuje mnie czekanie! W restauracji, w banku czy w sklepie, wszystko odbywa się na spokojnie. W Chorwacji bardziej się spieszymy.”

Marko Mamić

 

 

„Polska kultura jest bardzo podobna do białoruskiej.”

Artsem Karalek

„Na początku Bałkańcy pytali mnie, na ile buziaczków wita się w Polsce z dziewczynami, bo oni nigdy nie wiedzą i na tym polu wychodzą nieporozumienia. Oni ponoć witają się na wiele, ale jak im powiedziałem, to chyba ograniczyli się do jednego.”

Arkadiusz Moryto

 

 

„Niespodzianką we Francji było dla mnie witanie się z kobietami. Miałem taką sytuację, że witam się z kolegą, podaję mu dłoń, a on jest na mnie obrażony. Pyta mnie: no, a co, z moją dziewczyną się nie witasz? A ja: A to muszę?  On na to, że tak, buziakami w policzek! I nawet jak jakiejś dziewczyny nie znałem, z każda powinienem przywitać się w ten sposób. Na Białorusi odbywa się to bezkontaktowo, w Polsce chyba też.”

Artsem Karalek

 

 

„U nas raczej podaje się rękę lub przytula się dziewczynę. W Serbii witasz się na trzy buziaki, w Hiszpanii na dwa. W Polsce, z tego co zauważyłem na jeden lub podaje się rękę. U nas w ogóle różnie bywa z tym podawaniem ręki. Bardziej się kogoś klepnie, zapyta co tam, a rękę podaje się przy oficjalnych okazjach lub gdy się z kimś zapoznajesz.”

Uros Zorman

 

 

„W mentalności Polaków powinno zmienić się poczucie, że jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami. Wiadomo, że nasza historia była ciężka i wiele przeżyliśmy, ale na pewno nie jesteśmy tak zacofani, jak to inni przedstawiają. Na uczelni często słyszę, jak doceniani są za granicą polscy fachowcy.”

Bartłomiej Bis

 

 

„Jesteśmy bardzo szanowani w Europie i na świecie. Mówi się, że jak Polak idzie do pracy, to naprawdę pracuje i to porządnie. Widać to na przykładzie wielu zawodów, których w Polsce brakuje. Dlaczego? Bo najlepsi powyjeżdżali tam, gdzie mają lepsze warunki i nie ma się co temu dziwić.”

Krzysztof Lijewski

 

 

„W Bundeslidze jest tak, że gdy grasz na takiej samej pozycji z Niemcem i prezentujesz to samo, to Niemiec będzie grał. U nas jest raczej odwrotnie. Cudze chwalicie, swojego nie znacie.”

Krzysztof Lijewski

 

 

„W Polsce nie ma dużego napływu zawodników z innych krajów, choć co roku jest ich coraz więcej. W Niemczech jest taki napływ, że mają z czego wybierać. Dzięki temu sami niemieccy zawodnicy podnoszą swój poziom.”

Michał Jurecki

 

„Moi starsi koledzy musieli uciekać za granicę, bo wówczas między polską ligą a zagranicznymi była przepaść. Nadal wiele nam do Bundesligi brakuje, ale mimo wszystko poziom wzrasta, więc młody zawodnik ma lepsze warunki do rozwoju teraz, niż to było kiedyś.”

Bartłomiej Bis

 

 

„Pierwsze skojarzenie z Polską? Moja drużyna!”

Alex Dujshebaev

 

 

„Wcześniej myślałem, że Polska nie jest tak dobrze rozwinięta, a gdy tu przyjechałem, zobaczyłem, że co chwilę tu coś budujecie i infrastrukturalnie jesteście na naprawdę wysokim poziomie.”

Blaz Janc

 

 

„Jako naród mamy ogromną tendencję do tycia, jedną z największych w Europie.”

Mateusz Jachlewski

 

 

„Jeszcze zanim przyjechałem do Kielc, wszyscy mówili mi, że Polska jest bardzo fajna.”

Filip Ivić

 

”Zanim przyjechałem do Polski, myślałem, że macie tu niższe standardy, a jest zupełnie inaczej. U nas na tym poziomie jest tylko Zagrzeb.”

Marko Mamić 

„Jako naród jesteśmy bardziej otwarci niż w poprzednich latach, coraz częściej wyjeżdżamy na wakacje do innych krajów, obserwujemy inne nacje i stajemy się życzliwsi.”

Arkadiusz Moryto

 

 

„W drużynie spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu, więc przejmujemy od siebie wiele nawyków charakterystycznych dla różnych nacji.”

Bartłomiej Bis

 

 

„Jesteśmy Słowianami, więc w wielu aspektach jesteśmy podobni.”

Uros Zorman

 

 

„Fajnie, gdy uczysz się, jak myślą ludzie z różnych regionów świata. Wiele nas to uczy, rozwija jako ludzi.”

Alex Dujshebaev

  

 

„Myślę, że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami. Potrzeba tylko otworzyć się na innych.”

Arkadiusz Moryto

 

 

„Najważniejsze, by nikt nie miał poczucia odrębności, że nie pasuje do zespołu. Każdy jest trochę inny, ma swoje zwyczaje. Nawet w pięcioosobowej rodzinie każdy lubi coś innego.”

Uros Zorman

 

 

„Ja w ogóle uważam, że różnice między ludźmi wynikają raczej z osobowości, a nie z narodowości.”

Marko Mamić

 

„Gdy wszystko dobrze się układa, nie masz czasu myśleć o tym, co ci się nie podoba. Mnie w Polsce wszystko idzie świetnie!”

Artsem Karalek

 

Tekst pochodzi z trzydziestego pierwszego numeru informatora meczowego #dawajDAWAJ (listopad 2018).

dd polska