14.03.2019, 13:43
News Młodzież Poza boiskiem

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej coraz bliżej! Zapraszamy na turniej juniorów!

  • Magda Pluszewska
  • Tekst

pluszewska 2

  • Olga Pierzak
  • Foto

olga pierzak

  • Tomasz Fąfara
  • Foto

Tomasz Fąfara

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, którego obchody w tym roku organizowane są w Kielcach! W ramach atrakcji towarzyszących wydarzeniu odbędzie się m.in. młodzieżowy turniej przyjaźni w piłkę ręczną z udziałem najlepszych drużyn juniorskich obu krajów. Zapraszamy do Hali Legionów w dniach 21-23 marca. Wstęp wolny.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, obchodzony 23 marca, jest najważniejszym, cyklicznie, rok w rok, odbywającym się wydarzeniem w relacjach obu narodów. Naprzemiennie, raz w Polsce, raz na Węgrzech wybrane wcześniej do roli gospodarza miasto ma zaszczyt gościć najważniejsze delegacje z obu krajów, na czele z Prezydentami państw. W zeszłym roku obchody odbywały się w Veszprem, a dwa lata temu w Piotrkowie Trybunalskim.

Święto jest stosunkowo młode, bowiem zostało ustanowione wraz z deklaracją parlamentu węgierskiego z dnia 12 marca 2007. Deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt też nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 tego samego roku podjął przez aklamację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Przyjaźń polsko-węgierska ma piękne tradycje w kieleckiej piłce ręcznej. Przy okazji meczów Ligi Mistrzów, w których na parkiecie Hali Legionów stają naprzeciwko siebie ekipy PGE VIVE Kielce oraz Telekomu Veszprem i MOL-Pick Szeged, żółto-biało-niebiescy kibice gościnnie przyjmują przyjezdnych ubranych w czerwone koszulki, skandując pełne szacunku hasła pod adresem drużyn gości. Do historii przeszła piękna oprawa naszych kibiców z 26 lutego 2017 roku, gdy w ramach 12. kolejki Ligi Mistrzów mierzyliśmy się z Szeged. Trybuna po stronie „młyna” mieniła się kolorami flag Polski i Węgier, a na jej tle widniały splecione dłonie i napis „There is no power which can divide us”. W 2016 roku, w Kolonii, podczas historycznego zwycięstwa PGE VIVE Kielce w Final Four Ligi Mistrzów, kibice z Kielc i Veszprem kibicowali sobie wzajemnie w spotkaniach półfinałowych, a i podczas finału rozgrywanego między tymi zespołami, wspólnie wspierali oba zespoły, celebrując później nasz wielki sukces.

Tej wiosny zapraszamy natomiast na inny przejaw przyjaźni między narodami. W dniach 21-23 marca 2019 r. odbędzie się w Hali Legionów juniorski Friendship Tournamentz udziałem najlepszych drużyn obu krajów, Telekomu Veszprem, MOL-Pick Szeged, Orlen Wisły Płock i PGE VIVE Kielce. Wstęp na wszystkie mecze jest wolny! Zachęcamy do dopingowania podopiecznych Saszy Litowskiego oraz pozostałych młodych zawodników.

 

HARMONOGRAM TURNIEJU PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

Czwartek, 21.03.2019.

12:00 Pick Szeged – Orlen Wisła Płock

14:00 PGE VIVE Kielce – Telekom Veszprem

 

Piątek, 22.03.2019.

11:00 Telekom Veszprem – Pick Szeged

13:00 PGE VIVE Kielce – Orlen Wisła Płock

 

Sobota, 23.03.2019.

10:30 Orlen Wisła Płock – Telekom Veszprem

12:30 PGE VIVE Kielce – Pick Szeged

13:45 Ceremonia zamknięcia turnieju z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Węgier Janosa Adera

 

Dziennikarzy informujemy, że proces akredytacyjny na turniej prowadzony jest przez Urząd Miasta Kielce. Wnioski akredytacyjne należy wypełnić on-line na stronie http://www.um.kielce.pl/zgloszenia-akredytacyjne-dla-mediow/.

Więcej informacji o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej TUTAJ.