Brązowy medal Mistrzostw Polski i dominacja w województwie
18.07.2021, 11:31
Młodzież

Brązowy medal Mistrzostw Polski i dominacja w województwie

  • Maciej Szarek
  • Tekst

Tak w skrócie opisać można zakończony sezon KS Vive Kielce w rozgrywkach młodzieżowych. Największym sukcesem na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy był brązowy medal Mistrzostw Polski wywalczony przez juniorów młodszych pod opieką trenera Pawła Grecka. Nasze zespoły zdominowały rozgrywki w województwie świętokrzyskim.

Klub Sportowy Vive Kielce w kampanii 2020/2021 w rozgrywkach młodzieżowych reprezentowało aż dziewięć drużyn, na co złożył się jeden zespół juniorów, dwie ekipy juniorów młodszych, pięć drużyn młodzików i jeden skład dzieci. Najstarsi, juniorzy, rywalizowali także w seniorskich rozgrywkach na poziomie II ligi.

Podsumowanie zacznijmy właśnie od najstarszego z roczników. Juniorzy pod wodzą Aleksandra Litowskiego na przestrzeni całego sezonu rywalizowali jednocześnie w rozgrywkach młodzieżowych, jak i w dorosłej II lidze. Wśród rówieśników kielczanie okazali się najlepsi w Świętokrzyskiej Lidze Juniorów, dzięki czemu uzyskali awans do Mistrzostw Polski. Tam niestety, w fazie 1/16 finału rozgrywanej w Kielcach, dość pechowo zajęli oni trzecie miejsce, w decydującym meczu przegrywając z Gwardią Opole różnicą zaledwie jednej bramki (27:28).

W zmaganiach II ligi nasi zawodnicy mieli natomiast okazję regularnie mierzyć się przeciw o wiele bardziej doświadczonym oraz silniejszym fizycznie rywalom, dostając w ten sposób świetną okazję, by krok po kroku przygotowywać się do wkroczenia na stałe na seniorskie parkiety. W I rundzie rozgrywek KS Vive Kielce zajął czwartą lokatę, dzięki czemu chłopcy wywalczyli prawo gry w Grupie Mistrzowskiej. Tam z kolei podopieczni trenera Litowskiego uplasowali się na 8. miejscu, ale zebranego w ten sposób doświadczenia nie sposób przecenić.

Świetne występy na szczeblu wojewódzkim zanotowali także juniorzy młodsi, do Mistrzostw Polski awansowały bowiem dwa zespoły pod egidą KS Vive Kielce, zajmując dwa pierwsze miejsca w tabeli Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych. Drużyny pod opieką trenerów Pawła Grecaka oraz Dominika Żyły ani myślały zwalniać tempa także po awansie do rozgrywek krajowych. Pierwsza z nich (KS Vive I Kielce) awansowała do Final Four Mistrzostw Polski, gdzie zajęła trzecie miejsce. Brązowy medal na turnieju w Zabrzu kielczanie wywalczyli po zwycięstwie nad SKF KPR Spartą Oborniki (44:26).

Druga z ekip (KS Vive II Kielce) zmagania zakończyła na etapie 1/8 finału, ostatecznie plasując się na miejscach 9-12. Pamiętajmy jednak, że drużyna pod wodzą Dominika Żyły złożona była z zawodników o rok młodszych niż rywale, więc w tym kontekście miejsce w pierwszej dziesiątce w Polsce również uznać można za duży sukces.


Najliczniejszą reprezentację KS Vive Kielce posiadał w rozgrywkach młodzików. W Świętokrzyskiej Lidze Młodzików udział wzięło aż pięć drużyn naszego klubu, z czego dwie z nich uplasowały się na czołowych lokatach i uzyskały awans do walki o Puchar ZPRP. Do Final Four dotarła ekipa Krzysztofa Palucha. W finałowym turnieju młodzicy zajęli jednak 4. miejsce. Na ćwierćfinale swoje zmagania zakończyli z kolei podopieczni Dominika Czerwińskiego.

Na przełomie maja i czerwca do gry przystąpili jeszcze najmłodsi, czyli zespoły dzieci. Drużyna KS Vive Kielce pod opieką Aleksandra Litowskiego zwyciężyła we wszystkich 10 spotkaniach, dzięki czemu pewnie triumfowała w Świętokrzyskiej Lidze Chłopców. Rozgrywki dzieci nie były kontynuowane na szczeblu krajowym.

W poszczególnych kategoriach wiekowych można było dostrzec wyróżniających się graczy. Wśród juniorów drugie miejsce w klasyfikacji strzelców II ligi zajął Aleksander Pinda (153 bramki w 18 meczach). Miano króla strzelców Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych powędrowało do Patryka Wasiaka (106/11), a w Pucharze ZPRP Młodzików do Bartłomieja Malarza (101/11). W szeregach dzieci najskuteczniejszy był Mateusz Tkaczyk. Zawodnik do bramek rywali trafił 56 razy w 9 spotkaniach.

Po zakończeniu wszystkich rozgrywek w Hali Legionów odbyło się oficjalne zakończenie sezonu grup młodzieżowych. Wszyscy młodzi gracze naszego Klubu odebrali pamiątkowe upominki z rąk przedstawicieli Zarządu KS Vive Kielce oraz Krzysztofa Lijewskiego. 

Wagę szkolenia młodzieży w naszym klubie podkreśla Prezes Marian Urban. Juniorzy to przyszłość. To nie tylko sukcesy sportowe, ale łączenie różnych środowisk, czyli graczy, kolegów i rodziców. To zaś tworzy pozytywną atmosferę wokół całego Klubu. Rozwój juniorów ma dla nas ogromne znaczenie, bo dobrze działające zaplecze jest kluczowe dla funkcjonowania całego Klubu. Szkolenie młodzieży to szeroki projekt, który dalej będzie się rozwijał. W kolejnym sezonie zwiększymy jeszcze nasze działania. Mam na myśli wzmocnienie opieki trenerskiej specjalistami od konkretnych dziedzin, jak trenerzy bramkarzy oraz opieki medycznej i rehabilitacyjnej.

I kończy Uważam, że w każdym zespole, nawet takim, który walczy o zwycięstwo w Lidze Mistrzów, powinno być miejsce dla wychowanków. Wiem, że trener Dujshebaev śledzi poczynania następnych młodych i dobrze rokujących zawodników, ale zdradzanie ich nazwisk na tym etapie mogłoby bardziej zaszkodzić niż pomóc. W tym sezonie nasza młodzież zanotowała dobre osiągnięcia, które stwarzają nadzieję, że w przyszłości kolejni młodzi zawodnicy dołączą do pierwszej drużyny.

Pełne podsumowanie wyników poszczególnych zespołów, wraz ze wskazaniem roczników, trenerów oraz szczebla rozgrywek znajduje się w poniższej tabeli.

213030819_4105399356173676_4719255738353071778_n