01.10.2021, 12:50
News Poza boiskiem

„Siła jest tu, w myśli! Dawid nie pokona Goliata siłą”

 • Magda Pluszewska
 • Tekst

 • Piotr Domagała
 • Wideo

Piotr Domagała

„Droga po 18. tytuł” to film dokumentalny, jakiego jeszcze nie było! Telewizja klubowa Łomża Vive Kielce odsłoniła kulisy ostatnich tygodni sezonu 2020/2021, w których podopieczni Talanta Dujshebaeva musieli przełknąć gorycz porażki po przedwczesnym odpadnięciu z Ligi Mistrzów i szybko dojść do siebie, by zdobyć osiemnasty w historii tytuł Mistrza Polski.

– Kiedy przegraliśmy w domu, to dla mnie był koniec świata – mówi Talant Dujshebaev, siedząc w zaciszu pokoju trenerskiego w Hali Legionów – Wiele osób uznało to za bardzo mocne słowa, ale ja mówiłem, że nie chciałem żyć.

– Siedzieliśmy w szatni i nikt nie mógł uwierzyć w to, co się działo – wspomina Igor Karačić.

Od tych gorzkich słów zawiązuje się historia przedstawiona w filmie przygotowanym przez telewizję klubową Łomża Vive Kielce. Historia, która przeprowadza widzów przez sceny, których na co dzień nie widać. Bo na końcu wszyscy widzimy tylko szczęśliwych ludzi wznoszących trofea. Mało kto wie, co wydarzyło się wcześniej.

– On może zrobić swój błąd, ty możesz swój. Ale ty zrobiłeś jego błąd, a on nie rozumiał nic. On pomyślał, że to nie jest jego problem – łaja Nicolata Tournata trener w kolejnych scenach.

– Ty jesteś Polak. Ty jesteś mocny, silny i dopóki ci nie złamią nosa, dopóki ci mózg nie wyjdzie, to nie będziesz tego rozumiał. Siła jest tu, w myśli. Dawid przeciwko Goliatowi nie może tak iść – wyjaśniaMichałowi Olejniczakowi.

 – Porażki, które ostatnio odnieśliśmy, to wielkie blizny na moim sercu. Cały płonę w środku, czekając na następny sezon, by wymazać to, co stało się w tym – przyznaje Andreas Wolff.

To tylko niektóre ze słów, które usłyszymy w filmie. Zapraszamy do obejrzenia materiału rzucającego nowe światło na funkcjonowanie profesjonalnej drużyny sportowej. Światło, które wcale nie jest różowe.

„Droga po 18. tytuł” to film dokumentalny, jakiego jeszcze nie było! Telewizja klubowa Łomża Vive Kielce odsłoniła kulisy ostatnich tygodni sezonu 2020/2021, w których podopieczni Talanta Dujshebaeva musieli przełknąć gorycz porażki po przedwczesnym odpadnięciu z Ligi Mistrzów i szybko dojść do siebie, by zdobyć osiemnasty w historii tytuł Mistrza Polski. Tytuł, który gwarantuje udział w elitarnych rozgrywkach europejskich w kolejnym – a więc obecnym – sezonie.

Jak wyglądał proces pogodzenia się z przegraną? Kto przeżył ją najbardziej? Jak drużynę motywował trener Talant Dujshebaev i jak ekipa żółto-biało-niebieskich radziła sobie pod jego nieobecność na meczach z powodu zawieszenia? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w filmie. Poza tym, dokument ukazuje m. in. trudne relacje w zespole pomiędzy niektórymi zawodnikami, tajniki filozofii piłki ręcznej jednego z najlepszych szkoleniowców na świecie oraz ogrom presji i wymagań, stawianych przed profesjonalnymi sportowcami w codziennym życiu.

Premiera filmu miała miejsce w przeddzień inauguracji sezonu Ligi Mistrzów w Kielcach, 22 września. Materiał można obejrzeć na klubowym kanale YouTube. Do filmu dołączone są napisy, które można włączyć z poziomu komputera (funkcja niedostępna w telefonach) i dodatkowo zaznaczyć opcję tłumaczenia na dowoly język.

 Łomża Vive Kielce & Awake Films: Droga po 18. tytuł

Film „Droga po 18. tytuł” został zrealizowany z inicjatywy redaktora klubowej telewizji, Piotra Domagały, przy woluntarystycznym udziale studia filmowego Awake Films oraz zaangażowaniu pracowników działu marketingu klubu.

 • Scenariusz: Łomża Vive Kielce,
 • Rozmowy wykorzystane w filmie: Magda Pluszewska,
 • Wsparcie: Nienaut (Paweł Nowak, Krzysztof Nienautowski),
 • Operatorzy Kamer: Piotr Domagała, Jacek Gołda, Karol Rolka, Michał Stelmaszczyk,
 • Realizacja dźwięku: Norbert Rzeszut, Wojciech Rokicki,
 • Udźwiękowienie: Roman Słomka,
 • Montaż: Piotr Domagała,
 • Korekcja kolorów: Jacek Gołda
 • Napisy: Paweł Papaj, Magda Pluszewska, Maciej Szarek, Maciej Czerwiec.

Specjalne podziękowania:

 • dr Cezary Jastrzębski, Instytut Historii UJK,
 • redaktor Marek Cender, Polskie Radio Kielce,
 • redaktor Maciej Wojs, TVP Sport.