Wewnętrzne derby i Faruk show
04.10.2021, 11:34
Młodzież

25 – tyle bramek zdobył Faruk Yusuf w dwóch wygranych meczach KS Vive Kielce w rozgrywkach II ligi. Na dokładkę, podopieczni Aleksandra Litowskiego zwyciężyli również w klubowych derbach, pokonując młodszych zawodników pod batutą Pawła Grecaka w Świętokrzyskiej Lidze Juniorów.

Ubiegły tydzień (27.09-03.10) juniorzy KS Vive Kielce pod opieką trenera Aleksandra Litowskiego z pewnością mogą zaliczyć do kategorii “bardzo dobry”. W ramach zmagań w II lidze kielczanie pokonali najpierw AZS Politechnikę Świętokrzyską (30:29), a potem SUMKS Jedynkę Myślenice (31:23). W międzyczasie ta sama drużyna w nieco zmienionym składzie wygrała również klubowe derby, zwyciężając nad młodszymi kolegami z zespołu Pawła Grecaka (32:28).

Najwięcej emocji przyniosło pierwsze starcie, przeciwko AZS Politechnice Świętokrzyskiej, które okazało się pasjonującym widowiskiem. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili przez cały dystans do przerwy, w pewnym momencie nawet 6:2 (11. min.). Tuż przed zmianą stron świetnie dysponowany Faruk Yusuf doprowadził jednak do bramki kontaktowej (14:15).

Zaraz po powrocie do gry, drugi z zawodników seniorskiej drużyny Łomża Vive Kielce, Damian Domagała, wyprowadził nas na prowadzenie (17:16, 35. min.). Było to jedno z serii pięciu trafień, jaką zanotował KS Vive Kielce, dzięki czemu osiągnął przewagę 20:16. Po meczu? Nic bardziej mylnego! Teraz to przeciwnicy dobrze wywiązali się z roli goniących i 60 sekund przed końcowym gwizdkiem doprowadzili do remisu po 29. W ostatniej akcji wynik na naszą szalę przechylił jednak Faruk Yusuf, skutecznie egzekwując rzut karny (30:29). Było to 14 trafienie Nigeryjczyka w środowe popołudnie!

Dwa dni później, w piątek, drużyna trenera Litowskiego ponownie wybiegła na parkiet, tym razem w ramach ŚLJ. W roli przeciwników występował… KS Vive Kielce. Po drugiej stronie boiska stanęli bowiem chłopcy Pawła Grecaka, czyli nominalnie juniorzy młodsi, którzy w obecnym sezonie będą łączyć rozgrywki w obu kategoriach.

Wśród starszych zabrakło duetu z Łomża Vive Kielce, trener Litowski mocno rotował składem, wymieniając np. zestaw bramkarzy. Młodsi wyczuli zatem szansę na postawienie się bardziej doświadczonym kolegom i od pierwszej minuty próbowali narzucić swój styl gry. Zrobili to na tyle skutecznie, że pierwsza partia przebiegała w rytmie gol za gol i zakończyła się ich minimalnym prowadzeniem (15:14).

Różnica w doświadczeniu oraz kondycji wyszła dopiero w ostatnim fragmencie meczu. Finałowe dziesięć minut gry drużyna Aleksandra Litowskiego wygrała bilansem 6:3, zapewniając sobie triumf 32:28. Po spotkaniu gracze Pawła Grecaka mogą być jednak dumni ze swojej postawy i tak wysoko zawieszonej poprzeczki dla starszych kolegów. Dla KS Vive Kielce (starsi) najczęściej trafiał Olef Trela (7 goli), dla KS Vive I Kielce (młodsi) Mikołaj Smysło i Piotr Tarłowski (po 9).

Zdecydowanie najkrótszą historię ma ostatnie, sobotnie starcie II ligi przeciwko SUMKS Jedynce Myślenice. Nasi zawodnicy rozpoczęli od szybkiego 3:0 i w kolejnych minutach przewaga rosła błyskawicznie. Po kwadransie kielczanie prowadzili już 10:3. Najwyższą różnicę w meczu osiągnęliśmy pół godziny później (26:12). Dopiero w samej końcówce, gdy trener Litowski dawał pograć wszystkim zawodnikom ze składu, rywale przejęli nieco inicjatywę, co pozwoliło im na zmniejszenie strat. Ponownie najczęściej do protokołu wpisywał się duet Faruk Yusuf - Damian Domagała. Prawy rozgrywający trafił 11 razy, obrotowy zaś sześciokrotnie. Po trzech meczach II ligi Nigeryjczyk ma na koncie już 33 bramki i jest liderem klasyfikacji strzelców.

W bieżącym tygodniu (4-10.10) drużyna juniorów, która może pochwalić się bilansem 6/6 od momentu rozpoczęcia sezonu 2021/2022, rozegra kolejne dwa spotkania: w II lidze z Górnikiem Zabrze (09.10, godz. 11.30) oraz w ŚLJ z KSZO Ostrowcem Świętokrzyskim (10.10, godz. 12.00). Chłopcy Pawła Grecaka w sobotę , 9 października, zagrają zaś z NLO SMS ZPRP IV Kielce.