Zbadaj się za darmo przed meczem z PSG
25.10.2021, 14:54
Poza boiskiem

Zbadaj się za darmo przed meczem z PSG

W najbliższą środę, przed meczem z Paris Saint-Germain, przed Halą Legionów stanie specjalny cytobus, w którym panie będą mogły wykonać cytologię i zapisać się na mammografię. Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadzi także szereg innych badań przeznaczonych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Październik to miesiąc, w którym przypominamy o profilaktyce raka piersi, ponieważ jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony nowotwór wśród kobiet – mówi rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Izabela Opalińska.

I dodaje – Warto mówić o tym temacie cały czas i zachęcać do skorzystania z bezpłatnego programu badań, które przysługuje kobietom w wieku od 50 do 69 lat. Zależy nam również na tym, by panowie przekonywali swoje najbliższe do regularnej profilaktyki. Badanie mammografii należy wykonać zaledwie raz na dwa lata, by być pewnym, że wszystko jest w porządku. Panie często tłumaczą się brakiem czasu, ale cała procedura trwa zaledwie 15 minut! To tak niewiele, a może oszczędzić wielu kłopotów.

Klub Sportowy Vive Kielce również włącza się w akcję profilaktyczną. We współpracy ze ŚCO przed hitowym meczem Ligi Mistrzów przeciwko Paris Saint-Germain (środa, 27 października, godz. 18.45) przed halą stanie specjalny cytobus. Na miejscu wykonać będzie można badanie cytologii oraz zapisać się na mammografię. Bus będzie otwarty w godz. 17.30 – 19.30. O szczegółach opowiada rzecznik.

We środę przed Halą Legionów stanie nasz cytobus, czyli mobilny gabinet położniczy. Tam bezpłatnie wykonać będzie można cytologię. Badanie skierowane jest do kobiet między 25. a 59. rokiem życia i wykonuje się je raz na trzy lata. W trakcie badania można wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Dostępne będą dwie wersje cytologii: konwencjonalna oraz na podłożu płynnym. Mammografię wykonujemy wyłącznie stacjonarnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, więc we środę będziemy rozdawać zaproszenia oraz zachęcać do zapisów – wyjaśnia Izabela Opalińska.

Środowa akcja bynajmniej nie jest skierowana wyłącznie do pań. W cytobusie wykonać będzie można również szereg innych konsultacji, dostępnych dla każdego.

Będziemy dystrybuować także materiały edukacyjne dla pań oraz dla panów i przeprowadzać konsultacje odnośnie tkanki tłuszczowej, kostnej, pomiaru BMI oraz zawartości wody w organizmie. Te badania będą darmowe i dostępne dla każdego chętnego – kończy rzecznik ŚCO.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w badaniach! Zabierzcie ze sobą dokument z numerem PESEL.