17.01.2023, 10:00
Kadry narodowe

Szymon i Arek poprowadzili Polaków do awansu

Reprezentacja Polski odniosła pierwsze zwycięstwo podczas Mistrzostw Świata 2023. Dzięki triumfowi nad Arabią Saudyjską (27:24) biało-czerwoni zapewnili sobie udział w fazie zasadniczej turnieju, gdzie zmierzą się z Hiszpanią, Czarnogórą oraz Iranem.

Decydujące spotkanie w fazie wstępnej długo nie układało się po myśli drużyny selekcjonera Patryka Rombla. W pierwszych minutach inicjatywę przejęli rywale, a Polacy pierwszy raz na prowadzenie wyszli niedługo przed przerwą (13:12). Na szczęście przewaga gospodarzy wzrosła po zmianie stron, dzięki czemu Polacy dotarli do mety z trzema bramkami w zapasie (27:24).

Aż 19 z 27 bramek dla reprezentacji Polski zdobyli zawodnicy Industria Kielce. Świetne statystyki zanotowali zwłaszcza Arkadiusz Moryto (9) i Szymon Sićko (8). Skrzydłowy niemal bezbłędnie egzekwował rzuty karne (6/7) oraz miał duży udział w rozgrywaniu (4 asysty). Rozgrywający z kolei skupił się na finalizowaniu akcji i na bramkę zamienił każdy oddany przez siebie rzut. Kolejne dwie bramki na konto reprezentacji Polski dorzucił Michał Olejniczak, który grą biało-czerwonych dyrygował przez blisko trzy kwadranse.

Polska - Arabia Saudyjska 27:24 (13:12)

Michał Olejniczak: 2 bramki, 1 asysta, 1 błąd, 43 minuty
Arkadiusz Moryto: 9 bramek (6 z rzutów karnych), 4 asysty, 2 straty, 2 minuty kary, 54 minuty
Szymon Sićko: 8 bramek, 1 asysta, 32 minuty